Šio visuotinio nuovargio šalutinis poveikis atsiliepia ir kovai su pandemija. Visame pasaulyje gausu atvejų, kuomet pasipila naujų užsikrėtimų atvejai, vos nutraukus griežtas karantino taisykles. Žmonės nebepaiso socialinės distancijos taisyklių, gausiai buriasi viešose vietose ir uždarose patalpose. Nuo Anglijos ar Ispanijos iki JAV – į atidarytus barus ir paplūdimius plūsta nuovargio iškamuoti žmonės.
Panašu, kad žmonės arba tiesiog nebijo mirtino viruso pasekmių, arba tiesiog yra pernelyg pavargę ir nukamuoti krizės, todėl nenori likti viruso gniaužtuose ir bando ignoruoti jo buvimą.
Žmonės staiga nustojo bijoti
Tačiau svarbiausias klausimas yra net ne tai, kodėl žmonės renkasi geriau vartoti vaistus vietoje vengimo lankytis viešose vietose, o kodėl jie atrodo pervargę ir apatiški realiai grėsmei.
Pavyzdžiui, Kanadoje neseniai atlikta apklausa parodė, kad bijančių koronaviruso žmonių skaičius nukrito nuo 73 iki 46 proc. Dar visai neseniai 56 proc. kanadiečių manė, kad geriau nesilankyti viešose vietose, o dabar šis skaičius nukrito iki 36 proc.
31 proc. kanadiečių mano, kad koronavirusas ir karantinas išsunkė juos, 28 proc. jaučiasi tapę nerimo aukomis. Apklausa parodė, kad net 60 proc. kanadiečių jaučiasi tapę „Nuovargio pandemijos“ aukomis.
Ši situacija nėra išskirtinė tik Kanadoje, panaši visuomenės būklė galėtų būti fiksuojama daugelyje pasaulio šalių.
Kaip padėti savo organizmui?
Mūsų organizmuose hormonas kortizolis yra atsakingas už streso pojūtį. Normalioje būsenoje jo lygis žmogaus kūne išlieka aukštas ryte ir pradeda mažėti dienos eigoje. Tačiau pandemijos ar krizės akivaizdoje kortizolio kiekis organizme išauga dėl nuolatinės baimės ar įtampos. Kortizolio perteklius sukelia fizinius ir psichologinius negalavimus, tokius kaip raumenų skausmai, padidėjęs kraujo spaudimas, nerimas ar depresija. Siekdami to išvengti, žmonės stengiasi išeiti iš namų, nepaisant mirtino koronaviruso.
Maža to, tokie hormonai kaip kortizolis taip pat paveikia imuninę sistemą, kas dar labiau pablogina ir taip prastą epidemiologinę situaciją, rašoma „Metro“.
Masačiusetso technologijų instituto mokslininkai tvirtina, kad neišradus vakcinos nuo Covid-19 iki šių metų pabaigos vien JAV bus fiksuojama po beveik 100 tūkst. naujų atvejų kasdien. Iki 2021-ųjų gegužės pasaulyje bus apie 250 mln. infekuotųjų.
Jeigu vakcinos nebus, žmones gelbės tik imuninė sistema, būtent todėl rekomenduojama jai skirti daugiau dėmesio.
Specialistai pataria daugiau laiko skirti pasivaikščiojimams gamtoje, fiziniams pratimams. Taip pat siūloma sveikai maitintis – organizmui patiriant stresą nereikia jo papildomai apkrauti sunkiu maistu.
Taip pat patariama prisiminti hobius ar veiklą, kurie buvo įdomūs prieš pandemiją. Žmonėms svarbu išlaikyti „normalų“ ritmą ten, kur įmanoma, ypač jeigu tie hobiai leidžia būti namuose ar gamtoje.
Na, ir svarbiausia, – kokybiškas miegas. Miegoti patariama tuo pat metu kiekvieną dieną, nepaisant to, dirbama iš namų ar ne.