Trečiadienį A. Blinkenas lankysis Moldovos sostinėje Kišiniove, o ketvirtadienį ir penktadienį dalyvaus NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Prahoje, Čekijoje.
Šis susitikimas bus paskutinis svarbus karinio aljanso diplomatinis susitikimas prieš vadovams susitinkant aukščiausiojo lygio susitikime, skirtame paminėti NATO 80-ąsias metines Vašingtone liepą.
Prieš dvi savaites A. Blinkenas atvyko iš anksto nepaskelbto vizito į Ukrainą, siekdamas patikinti Kyjivą, kad Vašingtonas jį remia suintensyvėjusių Rusijos išpuolių šalies šiaurėje akivaizdoje.
Taip pat nerimaujama dėl ženklų, kad Rusija gali svarstyti galimybę imtis naujų veiksmų Moldovoje ir yra susijusi su antivakarietiškais veiksmais Sakartvele. Tai, JAV manymu, prieštarauja Moldovos ir Sakartvelo siekiui integruotis į Europą.
Pirmoje stotelėje Kišiniove A. Blinkenas susitiks su Moldovos prezidente Maia Sandu ir dar kartą patvirtins JAV paramą Moldovos siekiui įstoti į Europos Sąjungą, pranešė Valstybės departamentas.
Vyriausiasis JAV diplomatas Europai Jamesas O'Brienas teigė, kad A. Blinkenas paskelbs apie didelį paramos paketą Moldovai, kurios ginčijamoje Padniestrės teritorijoje dislokuota 1,5 tūkst. Rusijos karių.
„Šiuo metu tiesioginės karinės grėsmės nematome, tačiau vyksta Rusijos įtakos operacijos, ir tai kelia susirūpinimą“, – žurnalistams sakė J. O'Brienas. Jis nepateikė detalių apie paramos paketą.
Moldova, kaip ir Ukraina, yra kandidatė į ES ir ne kartą kaltino Rusiją, kad ši vykdo hibridinį karą prieš šią šalį, kišasi į vietos rinkimus ir rengia plataus masto dezinformacijos kampanijas, siekdama bandyti nuversti vyriausybę ir sužlugdyti jos kelią į 27 šalių ES.
Rusija kaltinimus neigia, tačiau Moldovos vyriausybė atsargiai vertina Maskvos ketinimus, ypač po to, kai Padniestrės valdžia vasarį kreipėsi į Maskvą prašydama „apsaugos“ dėl, jos teigimu, padidėjusio Kišiniovo spaudimo.
Prieš dalyvaudamas NATO susitikime Prahoje A. Blinkenas susitiks su Čekijos užsienio reikalų ministru Janu Lipavsky ir kitais pareigūnais aptarti paramos Ukrainai, įskaitant Čekijos iniciatyvą tiekti Kyjivui daugiau šaudmenų.
Svarbiausias darbotvarkės klausimas – Ukraina, tačiau NATO ministrai taip pat nagrinės įvykius Sakartvele, kuri, kaip ir Ukraina, siekia įstoti į NATO ir yra įsitraukusi į ginčus dėl teisės aktų, kurie, kritikų nuomone, palankūs Rusijai ir kuriais siekiama užkirsti kelią Sakartvelo siekiams suartėti su Vakarais.
Ketvirtadienį A. Blinkenas pareiškė, kad JAV įvedė vizų apribojimus Sakartvelui ir peržiūri tarpusavio bendradarbiavimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!