• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Scheferis pareiškė, kad priešraketinės gynybos skydas yra itin svarbi transatlantinio saugumo dalis, skelbia „Radio Free Europe“.

REKLAMA
REKLAMA

NATO generalinio sekretoriaus teigimu, raketų ataka prieš kurią nors NATO narę nėra tik kažkoks virtualus dalykas. Tokias mintis J. de Hoopas Scheferis išsakė Čekijos sostinėje Prahoje vykusioje priešraketinės gynybos konferencijoje. Planuojama, kad Praha bei Vašingtonas netrukus pasirašys susitarimą dėl radarų sistemos įkurdinimo Čekijoje.

REKLAMA

Prahoje vykusioje konferencijoje buvo diskutuojama apie JAV Vidurio Europoje planuojamą priešraketinės gynybos skydą bei jo privalumus apsisaugant nuo priešiškų valstybių. „Mes matėme šias valstybes testuojant raketas. Nesikrapštykime aplink krūmus. Tai nėra kažkas virtualaus. Tai nėra kompiuterinis žaidimas. Tai realu“ – teigė NATO sekretorius.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, priešraketiniam gynybos skydui priešinasi ne tik Rusija, tačiau ir valstybių, kuriose jis planuojamas įkurdinti, visuomenė. J. de Hoopas Scheferis pareiškė, kad NATO turi dėti daugiau pastangų, kad išaiškintų priešraketinės gynybos skydo privalumus europiečiams.

Vašingtonas bei Praha balandį vykusiame NATO viršūnių susitikime Bukarešte susitarė sukurti radarų bazę. Formalų susitarimą planuojama pasirašyti birželio mėnesį. Ji turėtų būti įkurdinta 90 kilometrų už Prahos, o visi konstrukcijos darbai turėtų baigtis 2011 ar 2012 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas lieka neaiškus ir JAV karių, administruosiančių radarą, statusas Čekijoje. Tai bus pirmieji JAV kariai Čekijoje ir kol kas neaišku, ar jiems bus taikomi Čekijos ar JAV įstatymai. Šis klausimas turės būti išspręstas galutiniame susitarime. Galutinį susitarimą dar be viso kito turės patvirtinti ir Čekijos parlamentas.

Čekijoje planuojamas įkurdinti radaras turėtų veikti kartu su 10 raketų gaudytuvų baze, kurią planuojama dislokuoti Lenkijoje. Tačiau Vašingtono bei Varšuvos derybas šiuo klausimu sulėtino praėjusiais metais įvykusi Lenkijos Vyriausybės kaita. Dabar lenkai teigia besibaiminantys tiek dėl galimų raketų išpuolių, tiek dėl galimo santykių su Maskva pablogėjimo. Varšuva reikalauja, kad Vašingtonas padėtų atnaujinti ir patobulinti Lenkijos oro gynybos sistemas. Prašomos karinės amunicijos vertė, kai kurių šaltinių duomenimis, siekia kelis milijardus dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų