• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viso pasaulio ligoninėse medikai negali patikėti tuo, ką išvysta susidūrę su kai kurių Covid-19 pacientų reakcija į virusą. Kai kurie jų pagal savo klinikinius simptomus turėtų būti arti komos būsenos ar bent jau „purtytis“ dėl deguonies stygiaus, tačiau bendraudami su medikais jie tiesiog skundžiasi „diskomfortu krūtinėje“ kvėpuojant. 

Viso pasaulio ligoninėse medikai negali patikėti tuo, ką išvysta susidūrę su kai kurių Covid-19 pacientų reakcija į virusą. Kai kurie jų pagal savo klinikinius simptomus turėtų būti arti komos būsenos ar bent jau „purtytis“ dėl deguonies stygiaus, tačiau bendraudami su medikais jie tiesiog skundžiasi „diskomfortu krūtinėje“ kvėpuojant. 

REKLAMA

Jie netgi kartais yra vadinami „laimingaisiais hipoksikais“ (hipoksija – aštrus deguonies trūkumas), tačiau laimės tame nėra daug. Tokių pacientų laukia labai ilga gydymo eiga, kartais pasibaigianti labai tragiškai. 

Tikslesnis medicininis terminas šiuo atveju būtų „tylioji hipoksija“. Taip nutinka, kai pacientų organizmas tragiškai nusilpsta dėl deguonies trūkumo ir į ligonines jie patenka daug prastesnės būklės negu patys galėtų įsivaizduoti.

Dažniausiai tokie ligoniai patiria Covid-19 simptomus vos 2-7 dienas prieš atvykdami į ligoninę dėl staiga pasireiškusio „sunkumo“ krūtinėje ir apsunkusio kvėpavimo, CNN cituojamas 30 metų praktiką turintis greitosios pagalbos daktaras Richardas Levitanas. 

REKLAMA
REKLAMA

Medikas dvi savaites savanoriavo viename iš koronaviruso epicentru JAV tapusios Niujorko ligoninės priimamajame.

Ten jis matė pacientų, kurie į skubios pagalbos skyrių patekdavo su deguonies lygiu jų kraujyje siekiančiu vos 50 proc. Normalus lygis yra 95-100 proc. Visos būsenos, kuomet deguonies lygis kraujyje pasiekia žemesnę nei 90 proc. ribą, yra laikomos nenormaliomis. Tokie žmonės, anot mediko, turėtų jaustis itin prastai, netgi netekti sąmonės.

REKLAMA

Maža to, tokių pacientų plaučių nuotrauka rodo tokio stipraus plaučių uždegimo ženklus, kad jie turėtų jausti siaubingus skausmus su kiekvienu įkvėpimu. 

„Rentgenas atrodė siaubingai, jų deguonies lygis buvo tragiškas, ir štai jie yra visiškai sąmoningi, įnikęs į savo telefonus, ir viskas, ką gali papasakoti, yra tai, kad kažkiek sirgo keletą dienų, – stebisi medikas. – Ir tik pastarosiomis dienomis pajuto apsunkusį kvėpavimą ar nuovargį ar ką nors dar. Anot gydytojo, tai tiek pat užburia, kaip ir kelia siaubą. Tai yra siaubinga, nes tuomet, kai žmogus tik supranta, kad turi sunkumų įkvėpti ir kreipiasi pagalbos, jiems jau yra kilęs milžiniškas pavojus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kai kuriems jų iškart prireikia plaučių ventiliavimo įrangos, – aiškino R. Levitanas. – Didėjant anglies dioksido lygiui, oro maišeliuose kaupiasi skystis ir plaučiai stangrėja, todėl atsiranda ūmus kvėpavimo nepakankamumas“. 

Kodėl taip nutinka?

Medikų manymu, kad kai kuriems žmonėms Covid-19 sukeliamos plaučių ligos progresuoja tokiu būdu, kuris iš pirmo žvilgsnio neatrodo akivaizdus. Kol pacientas susikoncentravęs į kovą su tokiais simptomais, kaip aukšta temperatūra ar viduriavimas, kūnas bando kompensuoti deguonies trūkumą padažnėjusiu kvėpavimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu kai žmogaus kvėpavimas padažnėja, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Nepaisant to, deguonies lygis kraujyje ir toliau krinta. Kūnas apsipranta su sumažėjusiu deguonies kiekiu, panašiai, kaip žmogui, kuris pakyla į kalnus. Į ligoninę tokie pacientai patenka jau su sužalotais plaučiais ir itin prastais deguonies kraujyje rodikliais.

Tačiau žala jau būna padaryta. Problema tuomet kyla jau ne vien dėl to, kad sutrinka plaučių veikla – deguonies trūkumas gali sutrikdyti ir kitų organų, tokių kaip širdis, inkstai ar smegenys, veiklą. 

REKLAMA

Sparčiai iš tyliosios hipoksijos į kvėpavimo takų sutrikimą besivystanti liga gali paaiškinti, kodėl kai kurie jokių lėtinių susirgimų neturintys jaunesni Covid-19 pacientai, staiga mirdavo, taip ir nepatirdami jokių rimtesnių deguonies trūkumų. 

Svarbiausia – laiku aptikti

R. Levitanas neseniai „New York Times“ rašė, kad svarbiausia yra galimybė diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje. Pasak jo, net ir nestiprius simptomus jaučiantys pacientai turėtų patys, arba atvykę pas savo gydytoją, pulso oksimetrais matuotis deguonies lygį kraujyje. 

REKLAMA

Tačiau čia susiduriama su kitomis problemomis – namų sąlygomis tiksliai pasinaudoti net ir tinkamo pulso oksimetru yra gana sudėtinga. Be to, 2016-ųjų tyrimas parodė, kad tik 2 iš 6 JAV parduodamų aparatų deguonies lygiui kraujyje matuoti atitiko tikslumo standartus. 

CNN kalbinti medikai tvirtina, kad tai yra vis tiek geriau negu nieko. Tokiu atveju būtų galima net ir nuotoliniu būdu konsultuoti pacientus ir, prireikus, nukreipti juos į ligonines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų