Dėl šienligės vyras, vairuodamas automobilį, pajuto, kad pradeda čiaudėti. Užuot leidęs sau čiaudėti, jis jį nuslopino užspausdamas nosį ir užsidarydamas burną – tai suprantama, nes čiaudėdami paprastai užmerkiame akis, o tai gana nepatogu, turint omenyje, kad vairuojant automobilį jos turi būti atviros. Tačiau iš karto po to vyras pradėjo jausti stiprų kaklo skausmą ir patinimą.
Kai jis atvyko į skubios pagalbos skyrių, skausmas ir patinimas vis dar buvo juntami, ir nors jis neturėjo problemų kalbėdamas, rydamas ar kvėpuodamas, jo kaklo judesiai buvo riboti. Spaudžiant šią sritį, gydytojai taip pat girdėjo lengvą traškesį, vadinamą krepitu.
Tyrimai parodė trachėjos sužalojimus
Medikai vyrui atliko rentgeno tyrimą, kuris parodė chirurginę emfizemą: dažnai ji atsiranda dėl sužalojimų, kai oras patenka į vidų ir užsilaiko po oda. Iš karto po to atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas atskleidė 2 milimetrų ilgio, 2 milimetrų pločio ir 5 milimetrų gylio plyšimą trachėjoje.
Manoma, kad tai pirmas žinomas pranešimas apie tokio pobūdžio sužalojimą, vadinamą spontanine trachėjos perforacija, padarytą sulaikius čiaudulį. Manoma, kad vyras, užsidarydamas nosį ir burną, galėjo daugiau nei 20 kartų padidinti slėgį viršutiniuose kvėpavimo takuose, palyginti su įprastu čiaudulio metu, ir dėl šios jėgos trachėja plyšo – atsirado nedidelė skylutė.
Medikai pataria nesistengti sulaikyti čiaudulio
Nors vyrui neprireikė operacijos ir po dviejų dienų stebėjimo jis buvo išrašytas, o po penkių savaičių stebėjimo metu sužalojimas visiškai užgijo, šio atvejo ataskaitos autoriai rekomenduoja žmonėms šį įvykį priimti kaip įspėjimą.
„Visiems reikėtų patarti neužgniaužti čiaudulio užspaudžiant nosį ir laikant burną uždarytą, nes tai gali sukelti trachėjos perforaciją“, – rašė jie.
Nors šis spontaniško trachėjos plyšimo atvejis pastebėtas pirmą kartą, tai gali atsitikti ne tik dėl čiaudulio, bet ir dėl kitų priežasčių. Spontaniškas plyšimas gali atsirasti dėl fizinės traumos, patiriamos susižeidus arba po chirurginių procedūrų. Tačiau, laimei, tai taip pat labai retas atvejis, apie kurį pranešta tik keletą kartų.
Vis dėlto, kai kitą kartą pajusite, kad norite čiaudėti, nesistenkite sulaikyti čiaudulio – trachėja nėra vienintelis dalykas, kuris gali plyšti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!