„Kai kalbame apie Britanijos pasitraukimo sutartį, vis dar yra neišspręstų klausimų. Prasidedant lemiamam „Brexit“ derybų etapui, turime bendrą atsakomybę pirmiausia užtikrinti tvarkingą pasitraukimą ir susitarti dėl būsimų santykių sąlygų“, – rašoma leidinyje „Politico“ paskelbtame ministrų komentare.
„Tačiau užsienio ir saugumo klausimai turi būti laikomi unikaliais, siekiant užtikrinti, kad jie nebūtų įpainioti į galimus nesutarimus kitais klausimais. Mes taip pat turime nukreipti energiją į ambicingos partnerystės užsienio ir saugumo klausimais kūrimą, vos Jungtinė Karalystė pasitrauks“, – rašoma jame.
Ministrai pabrėžė, kad be Jungtinės Karalystės ES „pozicijos pasaulyje gali susilpnėti, o tai gali padaryti ją labiau pažeidžiamą nuo išorinių grėsmių“.
Visgi komentare teigiama, kad „didelės žalos išvengti dar ne vėlu“.
Ministrų Lino Linkevičiaus, Jaceko Czaputowicziaus ir Teodoro Melescanu rašinyje tvirtinama, jog Britanija gali tapti esmine ES partnere skatinant demokratiją kitose šalyse.
Anot jų, ES ir Londono bendradarbiavimas yra gyvybiškai svarbus ES rytinei ir pietinei kaimynystei, Vakarų Balkanuose ir vystant bendrą politiką Rusijos atžvilgiu.
Pasak ministrų, Britanija galėtų dalyvauti naujausiuose ES projektuose, tokiuose kaip Nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas (PESCO), Europos gynybos fondas ar Europos gynybos pramonės plėtros programa.
„ES neras artimesnio partnerio už Londoną. Mes dalijamės bendromis vertybėmis ir kai kuriais bendrais interesais. Mes esame tikri sąjungininkai. Mums reikia vieni kitų, kad drąsiai sutiktume augančius iššūkius, gintume taisyklėmis pagrįstą pasaulio tvarką ir išsaugotume geresnę ateitį būsimoms kartoms“, – teigiama komentare.
ES tikisi iki spalio arba lapkričio galutinai susitarti su Londonu dėl „Brexit“ sąlygų.
Jungtinė Karalystė iš ES turi pasitraukti iki 2019 metų kovo.