REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maskvai prireikė 12 valandų, kad sureaguotų į praėjusį trečiadienį Kremliaus komplekso kupolą nušvietusį sprogimą. Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, saugumo tarnyboms prireikė laiko incidentui ištirti. Tačiau, be jokios abejonės, Kremliaus viešųjų ryšių specialistai tuo pat metu dirbo viršvalandžius, rašo Politico.

Maskvai prireikė 12 valandų, kad sureaguotų į praėjusį trečiadienį Kremliaus komplekso kupolą nušvietusį sprogimą. Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, saugumo tarnyboms prireikė laiko incidentui ištirti. Tačiau, be jokios abejonės, Kremliaus viešųjų ryšių specialistai tuo pat metu dirbo viršvalandžius, rašo Politico.

REKLAMA

Pergalės dienos, per kurią tradiciškai švenčiamas Sovietų Sąjungos triumfas prieš nacistinę Vokietiją, bet kuri tapo dabartinio Rusijos karo prieš Ukrainą simboliu, išvakarėse Kremlius skelbia, esą šalis kovoja su galingu ir blogu priešu.

Šis pasakojimas skirtas paaiškinti, kodėl po 14 mėnesių kovos nepasisekė mūšio lauke, tuo pačiu suteikiant rusams saugumo jausmą, esą gyvenimas tęsis kaip įprasta. Tačiau daugybė paslaptingų incidentų, įskaitant trečiadienio ankstyvą rytą įvykusį sprogimą, atskleidžia trūpančią Rusijos galybę.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurių Pergalės dienos švenčių atšaukimas yra dar vienas ženklas, kad reikalai ima slysti iš rankų. 

Kremlius galiausiai apibūdino dviejų bepiločių orlaivių įsiveržimą į labai saugomą Maskvos kompleksą 2 valandą nakties kaip „Kijevo režimo“ pasikėsinimą į prezidentą Putiną. Tai buvo parašyta trečiadienio popietę paskelbtame pareiškime, kuriame taip pat buvo pareikšta teisė atsakyti „kur ir kada atrodo tinkama“.

REKLAMA

Tuo metu Putino komplekse nebuvo. Po dienos Maskva prie savo kaltinimų dėl sprogimo įtraukė ir JAV.

„Puikiai žinome, kad sprendimai dėl tokių veiksmų, tokių teroristinių išpuolių priimami ne Kijeve, o Vašingtone“, – ketvirtadienį sakė Peskovas. Kijevas ir Vašingtonas griežtai neigia bet kokį įsitraukimą į tokius veiksmus.

Maskvos žaidimai

Bepilotės skraidyklės ataka buvo naujausia iš daugybės nepaaiškinamų incidentų Rusijos teritorijoje per pastaruosius mėnesius, įskaitant šeštadienį mėgintą susprogdinti rašytoją-ultranacionalistą – tai jau trečias toks incidentas nuo invazijos pradžios, nusinešęs dviejų žmonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat vyko daugybė bepiločių orlaivių smūgių, sprogdinti prekiniai traukiniai, kilo mažiausiai du gaisrai degalų sandėliuose Kryme. Visais atvejais Kremlius sumenkino naujienas arba tiesiog jų nekomentavo.

Taigi faktas, kad šį kartą jie nusprendė paskelbti oficialų pareiškimą ir parodė pirštu į pagrindinį savo priešą JAV, rodo, kad Kremlius nori, jog žmonės į tai atkreiptų dėmesį. Bet kokio efekto jie tikisi? Taip, pagrindiniai Kremliaus ruporai šaukiasi keršto.

Buvęs Rusijos prezidentas ir dabartinis Saugumo Tarybos vadovas Dmitrijus Medvedevas paragino „fiziškai pašalinti“ Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. „Gal dabar viskas prasidės iš tikrųjų?“, – rašė Rusijos valstybės kontroliuojamo transliuotojo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonyan. Tačiau pagrindinėse Rusijos vakaro naujienų programose drono sprogimo scenos nebuvo transliuojamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir vis tiek lieka daugiau klausimų nei atsakymų. Kremlius yra viena geriausiai saugomų vietų Rusijoje, todėl manoma, kad pramušti jo oro gynybą beveik neįmanoma. Be to, gerai žinoma, kad Putinas didžiąją laiko dalį praleidžia kitose vietose.

Tai paskatino spėliones, kad bepiločio drono ataka iš tikrųjų buvo pačios Rusijos saugumo tarnybų surengta operacija. Galimi motyvai taip pat tikėtini, tai gali būti vidinė kova dėl valdžios, nes saugumo tarnybos yra susiskaldžiusios – arba bandymas atkalbėti Vakarus nuo tolesnio ginklų tiekimo Ukrainai, nes neva ginklai jau naudojami atakuoja Rusijos teritoriją.

REKLAMA

Simbolinė erdvė

Užpuolimas pačioje valdžios širdyje turi ir didelę simbolinę, ne tik fizinę, reikšmę. Būtent Kremliaus Senate su kupolu Putinas surengė istorinį susitikimą su savo patarėjais saugumo klausimais, įvykusį prieš 2022 m. vasario mėn., kai buvo pradėta invazija į Ukrainą. Jo simbolika nenuginčijama.

Nepriklausomai nuo to, kas stovi už šio bepiločio skrydžio, mažiau tikėtina, kad tai sukels mitingo aplink vėliavą efektą.

Lyginant su tuo laiku, kai 19-metis vokietis Mathiasas Rustas Šaltojo karo metais netoli Kremliaus nuleido lėktuvą „Cessna“. Tai, kad jam pavyko nekliudomai perskristi sieną, Michailui Gorbačiovui buvo didžiulis pažeminimas. Dėl to gynybos štabo vadai neteko postų.

REKLAMA

Nepadeda ir praėjusios savaitės incidento laikas, įvykęs prieš pat šaliai įprastą karinio meistriškumo demonstravimą pergalės dienai gegužės 9 d. Dar prieš sprogimą situacija buvo įtempta. Vengdami vartoti žodį „karas“, kuris buvo uždraustas, dešimtys Rusijos miestų atšaukė savo karinius paradus, kad „neprovokuotų priešo“.

Didžiulio populiarumo sulaukusi žmonių, nešančių Antrajame pasauliniame kare kovojusių giminaičių nuotraukas, procesija „Nemirtingasis pulkas“ taip pat buvo atšauktas. Kai kurios vietos netgi atšaukė fejerverkų šou. Viena vertus, tokie svarbios nacionalinės šventės pakeitimai gali patvirtinti Kremliaus žinią, esą rusai kariauja su „teroristais“. Bet peilis pjauna abi puses.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabartinėmis aplinkybėmis paradų atšaukimas bus laikomas dar vienu ženklu, kad viskas krypsta bloga linkme“, – „Echo Moskvy“ sakė buvęs Kremliaus kalbų rašytojas Abbasas Gallyamovas.

Nors masinių susibūrimų vengimas miestuose, esančiuose netoli Rusijos sienos su Ukraina, gali atrodyti kaip logiška atsargumo priemonė, tai mažiau akivaizdu tiems miestams, kurie yra už tūkstančių kilometrų Sibire.

Kalba Raudonojoje aikštėje

Kai kurie garsiai svarsto, ar tam tikriems miestams tiesiog negali pritrūkti karinės įrangos paradui. O galbūt norima sustabdyti žmones, galinčius išeiiti į gatves su savo artimųjų, žuvusių Ukrainoje, nuotraukomis ir taip pateikti vaizdą apie Rusijos karo metu žuvusius žmones.

REKLAMA

Kol kas svarbiausias karinis paradas Maskvoje, tiesiogiai transliuojamas per Rusijos valstybinę televiziją, manoma, vyks. Tačiau įtampa sostinėje juntama. Raudonoji aikštė dvi savaites buvo uždaryta visuomenei, o gatvės aplink ją užbarikaduotos.

Po trečiadienio incidento Maskvos meras Sergejus Sobjaninas iš karto uždraudė naudoti bepiločius orlaivius, dešimtys kitų regionų pasekė jo pavyzdžiu. Prieš kelias dienas maskviečiai jau turėjo problemų su GPS signalais. Daug kas priklausys nuo Putino.

Jo kasmetinė Pergalės dienos kalba Raudonojoje aikštėje yra viena iš nedaugelio akimirkų, kai jo buvimo vieta yra žinoma iš anksto. Tačiau dabar abejojama ar Putinas nebijos pasirodyti dienos šviesoje. Tačiau jo nebuvimas būtų labai jau akivaizdus ženklas visiems, todėl, manoma, Kremlius taip nerizikuos.

Ir vis dėlto klausimas, ar pakankamai saugu prezidentui pasirodyti viešumoje Maskvos centre, skamba garsiau nei 10 000 vyrų žygiavimo Raudonojoje aikštėje garsas.

Prisiminkite, kaip Kremlius praėjusiais metais ruošėsi Pergalės dienai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų