REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansinės priemonės yra skirtos pakenkti Rusijos ekonomikai ir nubausti prezidentą Vladimirą Putiną, aukšto rango pareigūnus ir žmones, kurie gavo naudos iš jo režimo.

Finansinės priemonės yra skirtos pakenkti Rusijos ekonomikai ir nubausti prezidentą Vladimirą Putiną, aukšto rango pareigūnus ir žmones, kurie gavo naudos iš jo režimo.

REKLAMA

Kas yra sankcijos?

Sankcijos – tai baudos, kurias viena šalis skiria kitai, siekdama sustabdyti jos agresyvų elgesį arba tarptautinės teisės pažeidimą.

Jos yra vienos iš sunkiausių veiksmų, kurių gali imtis tautos, neįsitraukusios į karą, skelbė BBC.

Kam taikomos sankcijos?

Tarp JAV sankcijų yra šios:

  • ekonominės priemonės, skirtos uždrausti naujas investicijas Rusijoje;
  • griežtos sankcijos dviem Rusijos finansų institucijoms – „Alfa Bank“ ir „Sberbank“;
  • sankcijos svarbioms didžiosioms valstybės įmonėms;
  • sankcijos Rusijos vyriausybės pareigūnams ir jų šeimos nariams, įskaitant prezidento V. Putino suaugusius vaikus ir užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo giminaičius.

JK įvedė sankcijas didžiausiam Rusijos bankui „Sberbank“ ir įsipareigojo iki 2022 metų pabaigos nutraukti rusiškos anglies ir naftos importą.

Kas dar buvo sankcionuota?

Karinės prekės ir samdiniai

JK, ES ir JAV įvedė draudimą eksportuoti dvejopo naudojimo prekes – tiek civilinės, tiek karinės paskirties prekes, pavyzdžiui, transporto priemonių dalis.

REKLAMA
REKLAMA

JK taip pat taiko sankcijas Rusijos „Wagner Group“ – privačiai karinei įmonei, kuri, kaip manoma, veiks kaip ginkluotas Rusijos kariuomenės padalinys.

REKLAMA

Skrydžiai

Visi Rusijos skrydžiai buvo uždrausti iš JAV, JK, ES ir Kanados oro erdvės. JK taip pat uždraudė rusų užsakomus privačius lėktuvus.

Prabangios prekės

JK ir ES uždraudė prabangos prekių eksportą į Rusiją, įskaitant transporto priemones, aukščiausios klasės madą ir meną.

JK taip pat įvedė 35 proc. mokestį kai kurioms iš Rusijos importuojamoms prekėms, įskaitant degtinę.

Asmenys

JAV, ES ir JK kartu skyrė sankcijas daugiau nei 1000 Rusijos asmenų ir įmonių, įskaitant turtingus verslo lyderius – vadinamuosius oligarchus – kurie laikomi artimais Kremliui.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas žymus oligarchas, kuriam JK paskyrė sankcijas, yra „Chelsea FC“ savininkas Romanas Abramovičius.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir jo užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui priklausantis turtas taip pat buvo įšaldytas JAV, ES, JK ir Kanadoje.

JK taip pat sustabdė „auksinių vizų“, kurios leisdavo turtingiems rusams įgyti teisę gyventi Britanijoje, pardavimą.

Nafta ir dujos

JAV uždraudžia bet kokį Rusijos naftos ir dujų importą, o JK iki 2022 m. pabaigos palaipsniui nutrauks Rusijos naftos importą.

ES, kuri ketvirtadalį naftos ir 40 proc. dujų gauna iš Rusijos, teigia, kad pereis prie alternatyvių tiekėjų ir padarys Europą nepriklausomą nuo Rusijos energetikos „dar prieš 2030 m.“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vokietija sulaikė leidimą atidaryti dujotiekį „Nord Stream 2“ iš Rusijos.

Finansinės priemonės

Vakarų šalys įšaldė Rusijos centrinio banko turtą, kad jis nenaudotų savo 630 mlrd. JAV dolerių (581 mlrd. EUR) užsienio valiutos atsargų.

Dėl to rublio vertė nukrito 22 proc., pabrango importuojamos prekės ir 14 proc. padidėjo Rusijos infliacija.

Nuo to laiko rublis atsigavo, bet daugiausia dėl priemonių valiutai palaikyti. Rusijos dujų pirkėjai turi mokėti rubliais, o Maskva dabar reikalauja, kad Rusijos įmonės didžiąją dalį užsienio pelno konvertuotų į rublius.

Jungtinės Valstijos uždraudė Rusijai mokėti skolas iš 600 mln. JAV dolerių, kuriuos ji laiko JAV bankuose, todėl Rusijai bus sunkiau grąžinti tarptautines paskolas.

REKLAMA

Kredito reitingų agentūra „S&P“ paskelbė, kad Rusija „neįvykdė įsipareigojimų“ (tai reiškia, kad skolininkas neįvykdė konkretaus įsipareigojimo, bet ne visos skolos) po to, kai bandė sumokėti palūkanas už rublius už dvi doleriais denominuotas obligacijas.

Agentūra teigė, kad taip yra todėl, kad investuotojai greičiausiai negalės konvertuoti rublių į dolerius.

Kai kurie Rusijos bankai šiuo metu yra pašalinami iš tarptautinės finansinių pranešimų sistemos „Swift“, kuri naudojama pinigų pervedimui iš užsienio. Tai užvilkins mokėjimus Rusijai už energijos eksportą.

Kitos JK sankcijos apima:

  • didžiųjų Rusijos bankų pašalinimą iš JK finansų sistemos;
  • visų Rusijos bankų turto įšaldymą;
  • Rusijos valstybės ir didžiųjų įmonių negalėjimą gauti finansavimo ar skolintis pinigų JK;
  • indėlių limitą rusams JK bankuose.

ES taip pat nurodė, kad nusitaikys į 70 proc. Rusijos bankininkystės rinkos ir pagrindinių valstybinių įmonių.

REKLAMA

Ką daro įmonės?

Vis daugiau tarptautinių kompanijų, įskaitant „McDonald's“, „Coca-Cola“ ir „Starbucks“, stabdo prekybą Rusijoje.

Sulaukusi aršios kritikos dėl veiklos tęsimo Rusijoje, „Nestle“ atsiėmė kai kuriuos savo prekės ženklus, įskaitant „KitKat“ ir „Nesquik“, bet vis dar parduoda „būtiniausius maisto produktus“.

Tačiau daugelis kitų Vakarų prekių ženklų, įskaitant „Marks and Spencer“, „Burger King“ ir viešbučių grupes „Marriott“ ir „Accor“, teigia, kad negali pasitraukti iš Rusijos, nes jų verslas ten veikia pagal sudėtingus franšizės sandorius.

Kas išsiuntė Rusijos diplomatus?

Po to, kai buvo paviešinti masinių žudynių Bučoje vaizdai, Vokietija paskelbė iš šalies išsiųsianti 40 Rusijos diplomatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sakė, kad vaizdai parodė „neįtikėtiną žiaurumą iš Rusijos vadovybės ir tų, kurie tiki jos propaganda“.

Prancūzija paskelbė išsiųsianti 35 Rusijos diplomatus. Lietuva išsiuntė Rusijos ambasadorių.

Šie žingsniai buvo atlikti po anksčiau koordinuoto Rusijos diplomatų išsiuntimo iš kelių ES šalių.

Iki šiol devynios ES šalys ir JAV kartu išsiuntė daugiau nei 250 Rusijos diplomatų ir ambasadų darbuotojų.

Kaip Rusija reagavo į sankcijas ir išsiuntimus?

Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad privers „nedraugiškas“ tautas mokėti už rusiškų dujų importą rubliais, o tai padidins valiutos vertę.

REKLAMA

Buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Rusija planuoja atsakomąsias priemones už savo diplomatų išsiuntimą.

„Tai bus simetriška ir žalinga dvišaliams santykiams“, – sakė jis.

Rusija iki 2022 metų pabaigos uždraudė eksportuoti daugiau nei 200 produktų, įskaitant telekomunikacijų, medicinos, transporto priemonių, žemės ūkio, elektros įrangą ir medieną.

Be to, ji blokuoja palūkanų mokėjimą užsienio investuotojams, turintiems vyriausybės obligacijų, ir draudžia Rusijos įmonėms mokėti užsienio akcininkams.

Šalis neleido užsienio investuotojus, kurie turi milijardų dolerių vertės Rusijos akcijų ir obligacijų, jų parduoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų