• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus kariniam konfliktui Pietų Osetijoje, „The Guardian“ kviečia skaitytojus pažvelgti į šio konflikto šaknis.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl prasidėjo karinis susirėmimas Pietų Osetijoje?

Pietų Osetijos separatistai bei gruzinai jau kelias savaites apsikeisdavo tiek žodiniais, tiek ginkluotais konfliktais. Galiausiai abiejų pusių kantrybė išseko. Pietų Osetija bei kita separatistinė Abchazijos respublika nuo praėjusio dešimtmečio pradžios turėjo de facto nepriklausomybę nuo Gruzijos. Tačiau Tbilisis niekada nepripažino šių respublikų. Konfliktas tarp Gruzijos bei abiejų separatistinių respublikų buvo vadinamas „įšaldytu konfliktu“, nes nesutarimų priežastys taip ir nebuvo išspręsto, tačiau ginkluotų susirėmimų išvengti pavykdavo. Įtampa ėmė kaisti šių metų pradžioje, kai Vakarai pripažino Kosovo nepriklausomybę. Tiek Pietų Osetijos, tiek Abchazijos separatistai pareiškė, kad jei Kosovas gali nepriklausomas, tai nepriklausomybė turi būti suteikta ir jiems. Netrukus buvo atnaujinta ir kova už nepriklausomybę.

REKLAMA

Ar pagrįsti separatistų reikalavimai suteikti nepriklausomybę?

Osetinai yra alanų genties palikuonys. Kaip ir gruzinai osetinai yra krikščionys ortodoksai, tačiau turi savo kalbą. Sovietiniais laikais osetinai turėjo autonomiją Gruzijos sudėtyje. Gruzinai teigia, kad osetinai kolaboravo su komunistine valdžia ir buvo prosovietiški. Pietų Osetijoje dominuojančių osetinų gentainiai gyvena Rusijos teritorijoje esančioje Šiaurės Osetijoje. Tad Pietų Osetijos gyventojai jaučiasi artimesni Rusijai, o ne Gruzijai. Dauguma respublikos gyventojų turi ir rusiškus pasus.

REKLAMA
REKLAMA

Abchazija anksčiau sovietiniais laikais irgi turėjo autonomiją Gruzijos sudėtyje. Dėl subtropinio klimato Abchazija buvo populiari Komunistų partijos lyderių poilsio vieta, į šią teritoriją plūsdavo ir Rusijos turistai. Per praėjusios amžiaus pradžioje siautusį konfliktą dauguma etninių gruzinų buvo priversti pasitraukti ir dabar kaip pabėgėliai gyvena Tbilisyje bei Maskvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl į konfliktą kišasi Rusija?

Rusija teigia negalinti likti nuošalyje, nes nemaža dalis separatistinių respublikų gyventojų turi šios šalies pilietybę. Gruzija teigia, Rusija kišasi į jos vidaus reikalus ir palaiko separatistus. Nors Rusijos taikdariai, dislokuoti regione, turi būti neutralūs, tačiau jie visuomet rėmė separatistus. Gruzija kaltina Rusiją taikant dvigubus standartus: represuojant separatistinį sukilimą Čečėnijoje ir remiant separatistus pačioje Gruzijoje. Rusija ypač ėmė kurstyti konfliktus, kai Tbilisis išreiškė savo norą prisijungti prie NATO.

Kokios gali būti pasekmės?

Į konfliktą gali būti priverstos įsitraukti ir kitos posovietinės respublikos, JAV bei ES. Rusija ilgą laiką teigė, kad Kosovo nepriklausomybė turės plataus masto neigiamų padarinių. Dabar ji įgavo galimybę pati įrodyti šį savo teiginį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų