Kinija ir Taivanas ketvirtadienį Pekine pradėjo savo pirmąsias formalias derybas per dešimt metų, kurios yra dar vienas šalių žingsnis draugiškų santykių atkūrimo link, tikriausiai pagerinsiantis šių senų priešininkių ryšius prekybos ir turizmo srityse.
Plačiai šypsodamiesi ir spausdami vienas kitam rankas, abiejų šalių vyriausieji derybininkai pradėjo dvi dienas truksiančias derybas.
„Kol turime abipusį pasitikėjimą ir supratimą, ... šios derybos taps svarbiu komunikacijos mechanizmu“, - sakė Kinijos vyriausiasis derybininkas Chen Yunlinas prieš tai, kai žurnalistams teko išeiti.
Derybos, kurios buvo sustabdytos nuo 10-ojo dešimtmečio vidurio, atnaujinamos smarkiai šiltėjant santykiams po Taivano naujo prezidento Ma Ying-jeou išrinkimo kovo mėnesį.
Ma Ying-jeou ir drauge su juo į valdžią po aštuonerius metus trukusio nepriklausomybės šalininkų valdymo grįžusi Kinijai draugiška Gomindano partija žadėjo glaudesnius ryšius su Kinija.
Kinija ir Taivanas 1993 metais Singapūre surengė istorinį aukščiausio lygio dialogą. Bet Kinija sustabdė vėlesnes derybas protestuodama dėl 1995 metais įvykusio tuometinio Taivano lyderio Lee Teng-hui (Li Deng-hui) vizito į Jungtines Valstijas, kurį laikė nepriklausomybę propaguojančiu žingsniu.
Kinija laiko Taivaną neatskiriama savo teritorijos dalimi ir grasina invazija, jei ši 1949 metais atsiskyrusi sala deklaruos nepriklausomybę.