Kim Ki Namui buvo 94 metai.
Velionį jo laidotuvių ceremonijoje pagerbė ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas.
Kim Ki Namas, kuris nuo 2022-ųjų buvo gydomas ligoninėje, antradienį mirė dėl senyvo amžiaus ir įvairių organų veiklos sutrikimų, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).
Trečiadienio rytą Kim Jong Unas apsilankė šarvojimo salėje ir tyliai pagerbė velionį su „giliu sielvartu dėl veterano revoliucionieriaus, kuris liko be galo ištikimas [režimui], netekties“, teigė KCNA bei nurodė, kad prie karsto buvo padėtas vainikas Kim Jong Uno vardu.
Kim Ki Namas geriausiai žinomas dėl to, kad buvo pagrindinis Pchenjano kuriamos propagandos veidas. Aštuntajame dešimtmetyje jis vadovavo oficialiam režimo ruporui – laikraščiui „Rodong Sinmun“.
Velionis taip pat laikomas Kimų šeimos dinastijos kulto kūrėju. Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida trečiadienį jį apibūdino kaip „mūsų Partijos ir revoliucijos veteraną, prestižinį teoretiką ir žymų politinį veikėją“.
„Rodong Sinmun“ paskelbtoje nuotraukoje matyti tamsiu kostiumu apsirengęs Kim Jong Unas, kartu su aukšto rango partijos ir kariuomenės pareigūnais atiduodantis pagarbą prie gėlėmis papuošto karsto.
Kaip matyti iš kitos nuotraukos, jis nusilenkė prie karsto, o karinėmis uniformomis vilkintys asmenys, kaip panašu, grojo muzikos instrumentais, įskaitant saksofonus.
Kimų dinastija, kuriai pradžią davė Šiaurės Korėjos įkūrėjas Kim Il Sungas (Kim Ir Senas), jau tris kartas geležiniu kumščiu valdo nuskurdusią, izoliuotą šalį, kurioje vyrauja asmenybės kultas.
Šiaurės Korėjoje ši šeima vadinama Pektusano gimine. Tai – aukščiausio šalies kalno ir numanomos buvusio lyderio Kim Jong Ilo (Kim Čen Iro), Kim Jong Uno pirmtako ir tėvo, gimtinės garbingas vardas.
2015 metais valstybinėje žiniasklaidoje buvo paskelbti vaizdai, kuriuose matyti, kaip į devintąją dešimtį įkopęs Kim Ki Namas uoliai kažką užsirašinėja kalbant daugiau kaip 50 metų jaunesniam Kim Jong Unui.
Šiaurės Korėjos Josephas Goebbelsas
Kim Ki Namas „yra Josepho Goebbelso atitikmuo Šiaurės Korėjoje“, naujienų agentūrai AFP sakė perbėgėliu tapęs tyrėjas Ahn Chan-ilas, vadovaujantis Pasauliniam Šiaurės Korėjos studijų institutui (World Institute for North Korea Studies), turėdamas omenyje liūdnai pagarsėjusį pagrindinį Adolfo Hitlerio nacių režimo propagandistą.
„Galima drąsiai teigti, kad visos Kim dinastijos propagandos ir agitacijos strategijos kilo iš Kim Ki Namo galvos“, – pridūrė jis.
Galiausiai Kim Ki Namo, kaip vyriausiojo režimo propagandisto, vaidmuo buvo perduotas Kim Jong Uno seseriai Kim Yo Jong (Kim Jo Čen). Pasak Pietų Korėjos suvienijimo ministerijos, į propagandos būstinę kaip aukšto rango darbuotoja ji atsikėlė 2018 metais.
2005-aisiais, kai abiejų Korėjų santykiai buvo geresni, Kim Ki Namas vadovavo Šiaurės Korėjos delegacijai, surengusiai vizitą į Pietų Korėjos nacionalines kapines, kuriuo pagerbti per Korėjos karą žuvę kariai.
2009-aisiais šis pareigūnas vadovavo delegacijai, vykusiai į Pietų Korėją dalyvauti buvusio jos prezidento Kim Dae-jungo (Kim Dedžungo) laidotuvėse. Vizito metu jie padėjo vainiką, pasirašytą tuometinio Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Ilo.
2000 metais Kim Dae-jungas surengė istorinį vizitą į Pchenjaną, kur susitiko su Kim Jong Ilu.
2009 metais lankydamasis Seule Kim Ki Namas susitiko su tuometiniu Pietų Korėjos vadovu Lee Myung-baku (Li Mjungbaku).
Pastaruoju metu Korėjos pusiasalio kaimynių santykiai yra vienoje blogiausių stadijų per daugelį metų, o Pchenjanas paskelbė Pietų Korėją savo „pagrindine prieše“.
Tenka apgailestauti, kad Pchenjanas nė žodžiu neužsiminė apie Kim Ki Namo pastangas skatinti bendradarbiavimą tarp abiejų šalių, AFP sakė Šiaurės Korėjos studijų universiteto Seule prezidentas Yang Moo-jinas (Jang Mudžinas).
„Panašu, kad tai rodo dabartinę Korėjų tarpusavio santykių būklę, kuriai būdinga konfrontacija ir konfliktas“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!