Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija šiandien paskelbė, kad užėmė Ukrainos miestą Lymaną, tačiau netrukus po pranešimo Ukrainos gynybos ministerija tai paneigė ir pridūrė, kad šiuo metu mieste vyksta mūšiai. 

Skaityk lengvai

Rusija šiandien paskelbė, kad užėmė Ukrainos miestą Lymaną, tačiau netrukus po pranešimo Ukrainos gynybos ministerija tai paneigė ir pridūrė, kad šiuo metu mieste vyksta mūšiai. 

REKLAMA
Skaityk lengvai

„Galima pasakyti vienareikšmiškai: padėtis sunki, bet Ukrainos ginkluotosios pajėgos tai atremia“, – sako Ukrainos Gynybos viceministrė Anna Malyar ir pridūrė, kad kalbėti apie miesto užėmimą vykstant kautynėms yra neteisinga.

Svarbiausi šiandienos įvykiai:

23:58| Zelenskis kitą savaitę laukia gerų žinių

Prezidentas Volodymyras Zelenskis tikisi „gerų naujienų“ iš partnerių, kurie jau kitą savaitę pateiks viską, ko reikia apsisaugoti nuo Rusijos.

„Kasdien stengiamės sustiprinti savo gynybą. Pirmiausia tai yra ginklų tiekimas. Kasdien artėjame prie to, kad mūsų kariuomenė technologiškai ir smogiamąja jėga nugalės užpuolikus. Žinoma, daug kas priklauso nuo partnerių ir jų noro suteikti Ukrainai viską, ko reikia laisvei apsaugoti. Ir tikiuosi gerų žinių apie tai jau kitą savaitę“.

REKLAMA

Zelenskis taip pat dar kartą paragino pasaulį oficialiai pripažinti Rusiją teroristine valstybe ir valstybe, terorizmo rėmėja. „Tai tiesa. Tai sąžininga ir atspindi kasdienę realybę, kurią okupantai sukūrė Ukrainoje ir tikrai nori ją nešti toliau į Europą. Ir tai turėtų būti teisiškai sutvarkyta“, – pabrėžė jis.

23:20| Rusai apšaudo Kryvyj Rihą

Kryvyj Rihe Dnipropetrovsko srityje, dvi rusų  raketos pataikė į pramonės įmonę. Tai savo „Telegram“ kanale paskelbė Dnepropetrovsko srities karinės administracijos pirmininkas Valentinas Rezničenka.

„Priešo ataka prieš Kryvoy Rihe. Dvi raketos pataikė į pramonės įmonę. Didelis sunaikinimas“, – rašė Rezničenka. Anot jo, informacija apie aukas tikslinama. Gelbėtojai taip pat yra vietoje. Miesto karinės administracijos vadovas Aleksandras Vilkulis savo ruožtu sakė, kad gamykla, į kurią pataikė raketos, buvo beveik sunaikinta.

REKLAMA
REKLAMA

„Į vienos iš miesto pramoninės zonos gamyklos teritoriją atskrido kelios raketos. Gamykla beveik sunaikinta. Girdisi sprogimai. Gaisro padarinių likvidavime dalyvauja gelbėjimo pajėgos“, – rašė Vilkulis savo „Telegram“ kanale.

22:50| Welt am Sonntag: Vokietija Ukrainą remia mažais ginklais ir didelėmis kalbomis?

Per pastarąsias devynias savaites Vokietijos vyriausybė sumažino karinę paramą Ukrainai iki minimumo. Kancleris Olafas Scholzas atsisakė tiekti Ukrainai sunkiąją ginkluotę, pavyzdžiui, tankus ir šarvuočius, motyvuodamas susitarimais su NATO sąjungininkais. Tačiau nuo kovo pabaigos Vokietija beveik nepristatė lengvųjų ginklų, rašo vokiečių leidinys Welt am Sonntag, remdamasis turimais dokumentais.

Pažymima, kad laikotarpiu nuo kovo 30 iki gegužės 26 dienos Ukraina iš Vokietijos vyriausybės gavo tik dvi partijas ginklų. Abiejose partijose buvo tik nedideli įrenginiai. Remiantis sąrašu, Vokietija gegužės viduryje išsiuntė 3000 prieštankinių minų ir dar 1600 specializuotų kryptinių prieštankinių minų. Ankstesnėje siuntoje, kuri į Ukrainą atkeliavo mėnesiu anksčiau, buvo tik kulkosvaidžių dalys, uždegikliai, detonavimo virvės, radijo aparatai, rankinės granatos, sprogstamieji užtaisai ir minos.

REKLAMA
REKLAMA

Informacija apie konkrečius ginklų siuntimus yra susijusi su saugumu ir įslaptinta, todėl prašau jūsų supratimo, kad negaliu nei pateikti daugiau detalių, nei patvirtinti detalių“, – žurnalistams sakė Vokietijos Gynybos departamento atstovė.

Pasak Ukrainos pusės, paskutinis priešlėktuvinės ir prieštankinės ginkluotės pristatymas įvyko daugiau nei prieš du mėnesius, kovo 25 d. Ją sudarė 2000 „Panzerfaust 3“ raketų ir 1500 priešlėktuvinių raketų „Strela“. Tačiau, remiantis Ukrainos kovo 29 d. sąrašu, šios amunicijos poreikis vis dar išlieka. Be to, be priešlėktuvinių raketų sistemų „Stinger“ ir prieštankinių ginklų, Ukrainos kariuomenei reikia ir „Harpoon“ tipo priešlaivinių raketų. Tai Ukraina patvirtino  Vokietijos gynybos ministrei Christine Lambrecht balandžio 9 ir gegužės 1 d.

Tačiau Vokietija kol kas neįvykdė Ukrainos prašymų tiekti būtinus ginklus, nors kancleris Scholzas viešai pažadėjo tolesnius tiekimus. Kelias savaites jis kartojo, kad parama Kijevui tęsiasi. Paskutinį kartą – ketvirtadienį Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume: „Į rimtas taikos derybas Putinas pradės tik tada, kai supras, kad negali palaužti Ukrainos gynybinio pajėgumo. Todėl mes palaikome Ukrainą“.

REKLAMA
REKLAMA

22:30| Podoliakas: „derybas veda atskira „delegacija“ fronto linijoje“

Rusija meluoja, kaltindama Ukrainą atsisakius derėtis. Tai pareiškė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mykhailo Podoliakas, skelbia UNIAN.

Anot jo, Maskva vėl sukūrė melą, teigdama, kad Ukraina atsisako derėtis. „Tikros derybos įmanomos, jei Rusijos Federacija atsisakys veidmainystės (mes sakome viena, darome kita), paliks šalies pietus ir išves savo karius“, – pabrėžė jis.

Anot Podoliako, kol šios sąlygos nebus įvykdytos, „derybas veda atskira „delegacija“ fronto linijoje“. Anksčiau Ukrainos prezidento kanceliarija pareiškė, kad Rusija gyvena „karinių pergalių“ iliuzijomis, todėl derybos su ja tampa neįmanomos.

Diplomatines derybas galima atnaujinti tik Zelenskio nurodymu. Tuo tarpu šalies vadovas mano, kad Ukraina turėtų susigrąžinti teritorijas, kurios buvo okupuotos po vasario 24 d. Tik tada vėl bus galima sėsti prie derybų stalo.

22:11| Severodonecko pakraštyje aršūs mūšiai

Severodonetske vyksta mūšis vietiniame viešbutyje „Mir“, o Rusijos kariai bando įsitvirtinti pastate. Karo ekspertas Olegas Ždanovas apie tai kalbėjo vaizdo įraše savo „YouTube“ kanale. Kartu jis pažymėjo, kad apskritai Severodonetską dar kontroliuoja Ukrainos kariuomenė, praneša UNIAN. 

REKLAMA
REKLAMA

„Viešbutyje „Mir“ vis dar vyksta mūšiai. Jis dar nėra atkovotas. Ten bando įsitvirtinti Rusijos kariai. Socialiniuose tinkluose jau pasirodė vaizdo įrašai, kaip "kadyrovcai" apiplėšia šį viešbutį ir platina vaizdo įrašą. Ir mes bandome juos išmušti. Bet šis pastatas pačiame miesto pakraštyje ir praktiškai už šio viešbučio prasideda miškas“, – pasakojo Ždanovas.

„Tačiau likusią miesto dalį valdome, pozicijas kontroliuojame. Puolimas nuo Popasnajos iki Severodonecko buvo sustabdytas. Puolimas greitkelyje Lisichanskas-Bachmutas sustabdytas. Užmiestyje nėra rusų kariuomenės“, – pridūrė karinis ekspertas.

21:36| Iš Mariupolio Rusija pradėjo gabenti metalą

Į Ukrainos Mariupolio uostą laivas įplaukė pirmą kartą po to, kai Rusija baigė užgrobti miestą, praneša Rusijos žiniasklaida, skelbia BBC. Uosto atstovas naujienų agentūrai „Tass“ sakė, kad uoste buvo pakrautas į Rusiją vežamas metalas. Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė Liudmyla Denisova sakė, kad siunta prilygsta grobstymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose plėšikavimas tęsiasi“, – „Telegram“ rašė ji. „Po ukrainietiškų grūdų vagystės okupantai ėmėsi metalo gaminių eksporto iš Mariupolio“. Po beveik tris mėnesius trukusio negailestingo puolimo Mariupolis šį mėnesį pateko į Rusijos pajėgų rankas. Mariupolio miesto administracijos atstovai taip pat pranešė, kad miestą užplūdo "kadyrovcai", jie irgi vagia metalą. 

21:12| Ukrainą pasiekia išsvajoti ginklai

Ukraina gauna sunkiosios ginkluotės, savo „Facebook“ paskyroje rašo šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Jis skelbia, kad pradedama gauti priešlaivinių raketų „Harpoon“ ir savaeigių haubicų. Pasak ministro, naudotis gautais ginklais yra apmokomi kariai, priešlaivinių raketų Ukrainai labai reikėjo norint apsaugoti Odesą.

20:30| Ukrainiečiai nukovė dar vieną rusų pulkininką

Ukrainos ginkluotosios pajėgos likvidavo Rusijos kariuomenės 104-ojo desantinio puolimo pulko oro desanto bataliono vadą pulkininką leitenantą Aleksandrą Dosjagajevą. Tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Strateginės komunikacijos departamentas.

REKLAMA
REKLAMA

Pentagonas mano, kad Ukrainos kovotojai iki gegužės 10 d. per karą pašalino nuo aštuonių iki 10 Rusijos generolų.

20:10| Baltarusija uždaro regioną greta Ukrainos sienos: jokių kelionių 

Iki 2022 metų rugpjūčio 31 dienos Baltarusija įvedė laikinus atvykimo ir buvimo, su Ukraina besiribojančiame Gomelio regione, pribojimus. Tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, informuodamas apie operatyvinę situaciją, susijusią su Rusijos invazija.

„Siekiant užtikrinti sustiprintą administracinį-policinį ir kontržvalgybinį režimą Baltarusijos Respublikoje, iki 2022 metų rugpjūčio 31 dienos įvedami laikini įvažiavimo ir buvimo su Ukraina besiribojančio Gomelio srities Bragino, Loevskio ir Choinikų rajonuose apribojimai“, – sakoma ukrainiečių pranešime, kurie cituoja žinias iš Baltarusijos. 

 Generalinio štabo teigimu, padėtis Voluinės ir Polesės kryptimis kol kas išlieka nepakitusi.

19:20| Arestovičius sako, kad pavojus ne ten, kur atrodo

Luhansko srityje didžiausias pavojus kyla ne dėl situacijos pačiame Severodonetske, sakė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Aleksijus Arestovičius Ten didžiausias pavojus yra tai, kad rusai nori atkirsti Severodonetską ir Lisichanską. Priešas dabar bando apsupti šiuos miestus, vieno iš kanalų eteryje informacija pasidalijo prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas A. Arestovičius.

REKLAMA
REKLAMA

"Tiesą sakant, kai jie pradėjo šią operaciją balandžio 4 dieną, jie bandė viską apsupti iki pat Donecko ir Dniepropetrovsko sričių sienos. Tada nukirto šie spaustukai pjaustė, pjaustė, pjaustė prieš Severodonetsko ir Lisichansko apsupimą ir dabar tai bando padaryti“, – sakė jis.

Prezidentūros vadovo patarėjas pridūrė, kad Luhansko srityje didžiausias pavojus nekyla dėl Severodonecko padėties, nes miesto gynyba ten normaliai laikosi, kariai naikina priešą. „Pagrindinis pavojus yra ne tai, kad jie atkirs Severodonetską ir Lisichanską šiek tiek į vakarus, tarkime, ir ten vyksta įnirtingiausi mūšiai“, – pridūrė Arestovičius.

18:31| Uždaroma Sloviansko termofikacinė elektrinė

Siekiant išsaugoti stoties personalo gyvybę ir sveikatą, taip pat būtinybę evakuoti darbuotojus ir šeimas, nuspręsta stabdyti Slovjansko termofikacinės elektrinės veiklą, praneša Pravda.ua. Tai pranešė „Donbasenergo“. Jie pažymėjo, kad pastarosiomis dienomis į Mykolaivo miesto teritoriją Donecko srityje, kur geografiškai yra Slovjansko elekrtinė, nuolatos apšaudė Rusijos okupacinių pajėgų raketos ir artilerija, Bendra Slovjansko termofikacinės elekrtinės instaliuota galia [t.y. elektros energijos kiekis, kurį elektrinė gali tiekti idealiomis sąlygomis – red.] yra 880 MW.

REKLAMA
REKLAMA

18:08| Zelenskis pasakė, kodėl jis nori derėtis su Putinu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paaiškino, kodėl nori sėsti prie derybų stalo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Anot jo, visi kiti šalies agresorės atstovai nieko nesprendžia. Zelenskis tai pasakė per interviu olandų leidiniui NOS, skelbia UNIAN. 

„Klausimas ne tame, kad aš noriu su juo derėtis, problema, kad nėra su kuo derėtis. Jis pastatė valstybę, kurioje niekas nieko nesprendžia. Todėl nesvarbu, kokia jų užsienio politika, ką kalba ministras Lavrovas. Nesvarbu, kokią delegaciją mums atsiųs. Deja, visi tie žmonės yra niekas“, – sakė Zelenskis.

Ukrainos vadovas įsitikinęs, kad Putinas sės prie derybų stalo, kai Ukraina nustums Rusiją į vasario 23 dienos pozicijas. Jis bus priverstas žengti šį žingsnį, suprasdamas pralaimėjimą mūšio lauke.

Anksčiau Zelenskis teigė, kad Ukraina ketina susigrąžinti teritorijas, kurias Rusija okupavo per pastaruosius tris mėnesius. Po to jau galima grįžti prie derybų stalo. 

REKLAMA
REKLAMA

17:48| Putinui siūlo rimtai derėtis

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šeštadienį paragino Rusijonas paliaubas ir išvesti Rusijos karius“. Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai paragino Putiną pradėti „rimtas tiesiogines derybas“ su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Pasak Vokietijos kanclerio pokalbio metu Putinas taip pat ragintas „paskelbti neatidėliotinas tiesiogines derybas su Ukrainos prezidentu ir rasti diplomatinį sprendimą konfliktui“. 

17:40| Ragina paleisti „Azovstal“ gynėjus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas šeštadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną paleisti 2,5 tūkst. ukrainiečių kovotojų, kurie daug savaičių praleido metalurgijos gamykloje „Azovstal“, įnirtingai atakuojami rusų karių ir galiausiai pateko į Rusijos nelaisvę.

„Respublikos prezidentas ir Vokietijos kancleris paprašė išlaisvinti apie 2,5 tūkst. „Azovostal“ gynėjų, Rusijos karinių pajėgų paimtų į nelaisvę“, – pranešė Prancūzijos prezidentūra po trijų lyderių pokalbio telefonu, trukusio 80 minučių.

REKLAMA
REKLAMA

17:20| Ispanai didina savo karių skaičių Baltijos šalyse, atsiveš ir raketų

Ispanija siunčia „žemė-oras“ raketų bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje, 500 Ispanijos karių jau yra Latvijoje,  pranešė „El País“. Ispanijos gynybos ministerija „planuoja Latvijoje dislokuoti žemė-oras NASAMS“ arba Norvegijos pažangiosios „žemė-oras“ raketų sistemos bateriją.  NATO stiprinant savo buvimą Baltijos regione Rusijos puolimo akivaizdoje. Ukraina.

„Mūsų įsipareigojimas NATO yra absoliutus“, – Ispanijos televizijai sakė gynybos ministrė Margarita Robles, rašo Reuters.

„Šiuo metu turime karių Latvijoje ir Lietuvoje, turime savo laivus Viduržemio jūroje“, – sakė Robles, pabrėždama Madrido „didžiausią pasirengimą“ padidinti savo indėlį į Vakarų karinio aljanso jėgos demonstravimą, skirtą atgrasyti Rusiją. Pastiprinimas prasidėjo po Rusijos invazijos į Ukrainą. 

16:45|  „Kadyrovcai“ užplūdo Mariupolį ir pradėjo masiškai vogti metalą

Gausus būrys „kadyrovcų“ įžengė į Mariupolį. Tai savo kanale „Telegram“ paskelbė Mariupolio mero patarėjas Petras Andriuščenka. „Mariupolis. Visi būryje. Vakar vakare buvo gauta informacija, kad į Mariupolį įvažiavo didelis būrys „kadyrovcų“, – rašė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Patarėjas pažymėjo, kad šiandien įsibrovėliai atnaujino realius bandymus Mariupolio uoste krauti valcuotus metalo gaminius. „Tai rodo, kad okupantai Mariupolį atidavė „kadyrovcams“ grobti ir „atkūrimo“ nebus. Tik plėšikavimas ir teroras“, – reziumavo Andriuščenka.

Ir pridūrė, kad ne be  „kadyrovcų“ pagalbos įsibrovėliai rado uoste specialistų, kuriuos verčia dirbti Mariupolio uoste. Kaip pažymėjo Andriuščenka, kadangi nėra patvirtinimo apie „naujų jūros vartų“ atblokavimą, metalas iš uosto vagiamas ir išvežamas nedidelėmis partijomis. Jis paragino žiniasklaidą padėti nustatyti laivų gavėjus ir maršrutą.

16:23| Macronas ir Šolcas vėl skambino Putinui, aptarė grūdų transportavimą ir derybas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį telefonu Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams pareiškė, kad Rusija nori aptarti būdus, kaip Ukraina galėtų atnaujinti grūdų gabenimą iš Juodosios jūros uostų, pranešė Kremlius.

Rusijos ir Ukrainos grūdai sudaro beveik trečdalį pasaulio kviečių tiekimo, Rusija taip pat yra pagrindinė pasaulinė trąšų eksportuotoja, o Ukraina yra pagrindinė kukurūzų ir saulėgrąžų aliejaus eksportuotoja.

„Reuters“ praneša, kad Kremlius sakė neva Rusija yra pasirengusi padėti rasti netrukdomo grūdų eksporto variantų, įskaitant Ukrainos grūdų eksportą iš Juodosios jūros uostų. Pranešama, kad Putinas taip pat sakė, esą Rusija yra pasirengusi atnaujinti derybas su Ukraina. 

Savo ruožtu Vokietijos ir Prancūzijos vadovai pareikalavo surengti „tiesiogines rimtas derybas“ su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu. Per 80 minučių pokalbį su Rusijos prezidentu abu ES lyderiai „primygtinai reikalavo nedelsiant nutraukti ugnį ir išvesti Rusijos kariuomenę“, pranešė Vokietijos kanclerio biuras.

Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai paragino V. Putiną „vesti rimtas tiesiogines derybas su Ukrainos prezidentu ir [rasti] diplomatinį konflikto sprendimą“.

16:00| Rusai nepalieka ramybėje šiaurės Ukrainos, šaudo į Sumus

Rusų okupantai toliau apšaudo Sumų sritį ir pasienio regioną. Šaudo iš Rusijos teritorijos.  Operatyvinės vadovybės „Pivnich“ (šiaurė) spaudos centras pranešė, kad šeštadienį priešpiet  stebėtojai užfiksavo 10 sprogimų iš Boiaro-Lezhachi kaimo, tikriausiai iš 120 mm kalibro minosvaidžio.

Pranešama, kad personalo ir įrangos nuostolių nėra. Vakar naktį rusai taip pat apšaudė Sumų sritį. Pasak Sumų srities valstybinės administracijos vadovo Dmitro Živytskio, okupantai atakavo raketomis, minosvaidžiais ir artilerija.

15:35 | Putinas nutarė: kariauti gali ir pensininkai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuriuo panaikinama viršutinė amžiaus riba rusams ir užsieniečiams stoti į kariuomenę pasirašius sutartį, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, kurią cituoja CNN. 

Rusijos Valstybės Dūma trečiadienį patvirtino įstatymo projektą, tačiau, kad jis taptų įstatymu, reikėjo Putino parašo.

Anksčiau į Rusijos kariuomenę galėjo stoti piliečiai nuo 18 iki 40 metų ir užsieniečiai nuo 18 iki 30 metų.

Pakeitimus parengė Valstybės Dūmos gynybos komiteto vadovas Andrejus Kartapolovas ir pirmasis jo pavaduotojas Andrejus Krasovas. Pasak TASS, jie mano, kad viršutinės amžiaus ribos panaikinimas pritrauks specialistus tokiose srityse kaip medicinos pagalba, inžinerija ir komunikacijos.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte taip pat pažymima, kad tiksliųjų ginklų ir karinės technikos naudojimui reikalingi specialistai, o patirties jie įgyja iki 40–45 metų.

Įstatymo pakeitimai buvo priimti patyrus didelių aukų Ukrainoje.  Rusija taip pat turi karo prievolės sistemą. Kremlius iš pradžių sakė, kad šauktiniai netarnaus Ukrainoje, bet vėliau pripažino, kad ir jie kariauja.

15:22 | Rusai stipriai apšaudo Mikolajevą

Pietvakarių Ukrainos uostamiestis Mikolajevas šeštadienį nukentėjo nuo Rusijos apšaudymo, sakoma jo regiono tarybos vadovo pranešime. Miestą kontroliuoja Ukrainos vyriausybė, tačiau jis nėra toli nuo priešakinių Ukrainos ir Rusijos pajėgų kovų linijų. Uostamiestis yra maždaug 60 kilometrų nuo Chersono, kuris nuo pirmųjų invazijos dienų buvo Rusijos kontroliuojamas.

15:02 | Rusija apšaudė Charkivą

Rusijos pajėgos apšaudė Charkivo rajoną, pranešė regiono karinis gubernatorius.

Pranešama, kad apšaudymas vyko pastarosiomis keliomis valandomis. 

14:49 | Ukrainos gynybos ministerija paneigė Rusijos pranešimą apie užimtą Lymaną

Ukrainos gynybos ministerija paneigė Rusijos pranešimą apie užimtą Lymaną, praneša UNIAN. 

„Vyksta mūšiai dėl Lymano, miesto neužėmė rasistai“, – praneša Gynybos ministerija. 

Gynybos viceministrė Anna Malyar paneigė Rusijos gynybos ministerijos pranešimus, kad okupantai teletonu užfiksavo Lymaną. Anot jos, mieste vis dar vyksta įnirtingos kovos.

„Galima pasakyti vienareikšmiškai: padėtis sunki, bet Ukrainos ginkluotosios pajėgos tai atremia“, – sakė A. Malyar ir pridūrė, kad kalbėti apie miesto užėmimą vykstant kautynėms yra neteisinga.

14:20 | Okupantai Mariupolyje atidarė mokyklą

Okupantai Mariupolyje atidarė mokyklą, praneša UNIAN. 

Tėvai buvo priversti išvežti šiukšles ir uždengti langus plastikine plėvele.

Okupantams pavyko suburti devynias klases – kiekvienoje po 35-45 vaikus. Elektros pastate nėra, ji tiekiama iš vieno generatoriaus.

Absolventams žadami diplomai ir siūloma stoti į Rusijos universitetus.

14:06 | Porošenka kelis kartus bandė palikti Ukrainą

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka bando palikti Ukrainą, praneša UNIAN. 

P. Porošenka tą bandė daryti kelis kartus. Pirmiausia prasibrauti pro pasieniečius P. Porošenka bandė šiąnakt rodydamas savo diplomatinį pasą ir sakydamas, kad vyksta į NATO Parlamentinę Asamblėją. 

Praėjus pusdieniui P. Porošenka ir jo palyda vėl pasirodė pasienyje. 

Kartu UNIAN praneša, kad P. Porošenka nusprendė nestovėti eilėje ir apvažiavo ją priešinga kryptimi, kai „atsitrenkė“ į jį sustabdžiusius patrulius.

13:43 | JT: nuo karo pradžios Ukrainą paliko daugiau nei 6,7 mln. žmonių

JT duomenimis, per pastarąsias 24 valandas šalį paliko 41 tūkst.

Iš viso nuo vasario 24 iki gegužės 26 dienos pabėgėlių iš Ukrainos skaičius siekė 6 700 411 žmonių. Daugiausia pabėgėlių atvyko į Lenkiją – 3,5 mln.

13:38 | Aktyvi karo fazė Ukrainoje gali trukti iki 2022 m. pabaigos

Aktyvi karo Ukrainoje fazė gali trukti iki 2022 metų pabaigos, tačiau yra tikimybė, kad Maskva iki tam tikros datos pasistengs pasiekti bent kažkokios pergalės, skelbia Ukrainos žvalgyba. 

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Vadymas Skibickis įvardijo du galimus scenarijus  ir pažymėjo, kad V. Putinas yra pasiryžęs kariauti ilgą karą:

„Kiek bus aktyvioji fazė – bus rugsėjo mėnuo, ar bus spalis, ar bus iki metų pabaigos – tai priklauso nuo mūsų pasipriešinimo, ir nuo mūsų gynybos pajėgų būklės. Mums teikiama pagalba“, – pažymėjo Vyriausiosios žvalgybos direkcijos atstovas.

13:22 | Putino įsakymu prie kariuomenės galės jungtis asmenys iki 50 metų

Rusijos žiniasklaida praneša, kad nuo gegužės 28 dienos prie Rusijos ginkluotųjų pajėgų galės jungtis asmenys iki 50-ies metų. 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą dėl amžiaus ribos, leidžiančios sudaryti pirmą karinės tarnybos sutartį, naikinimo. 

Kaip nurodė Rusijos Federacijos gynybos ministerija, dabar bus galima sudaryti pirmąją karinės tarnybos sutartį iki 50 metų amžiaus. Anksčiau sutartis galėjo sudaryti Rusijos piliečiai nuo 18 iki 40 metų ir užsieniečiai nuo 18 iki 30 metų. Įstatymas įsigalioja nuo jo paskelbimo dienos.

12:45 | Zelenskis kalbėjosi su Borisu Johnsonu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė telefonu kalbėjęs su Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Borisu Johnsonu. 

„Kalbėjomės apie gynybos paramos Ukrainai stiprinimą, saugumo garantijų suaktyvinimą, kuro tiekimą Ukrainai. Turime dirbti kartu, kad išvengtume maisto krizės ir atblokuotume Ukrainos uostus“, – „Twitter“ rašo V. Zelenskis. 

12:39 | Rusai naktį apšaudė Charkivą: žmogus žuvo, du sužeisti

Rusai apšaudė Charkivo sritį ir regiono centrą, vienas civilis per apšaudymą žuvo, du buvo sužeisti.

Apie tai „Telegram“ sakė regiono civilinės administracijos vadovas Olegas Sinigubovas, praneša „Ukrinform“.

12:00 | Rusijos kariuomenė skelbia užėmusi Ukrainos rytinį Lymano miestą

Rusijos kariuomenė šeštadienį patvirtino užėmusi strategiškai svarbų Lymano miestą Ukrainos rytuose, esantį prie kelio, vedančio į kitus svarbius Kyjivo pajėgų tebekontroliuojamus miestus. 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naujausiame naktiniame vaizdo kreipimesi sureagavo į tai, kad rusai užėmė Lymaną, ir bandymą apsupti ir užimti Sjevjerodonecko miestą, vieną iš paskutinių Ukrainos kontroliuojamų rajonų Luhanske.

„Jei okupantai mano, kad Lymanas ar Sjevjerodoneckas priklausys jiems, jie klysta“, – sakė Ukrainos prezidentas.

11:05 | AP: Bachmute vyksta evakuacija

„Associated Press“ praneša apie evakuaciją Bachmute, Rytų Ukrainoje.

AP cituojamas Markas Poppertas, amerikietis savanoris, dirbantis su britų labdaros organizacija „RefugEase“.

„Rusai yra čia pat, ir jie artėja prie šios vietos. Bachmutas šiuo metu yra didelės rizikos sritis“, – sakė jis. „Stengiamės ištraukti kuo daugiau žmonių, jei ukrainiečiams tektų atsitraukti.

Bachmutas yra Donecko srityje, Ukrainos pramoniniuose rytuose. Doneckas ir gretimas Luhansko regionas sudaro Donbasą, kur Maskvos remiami separatistai aštuonerius metus kontroliavo teritoriją.

10:48 | Ukrainos prezidento patarėjas: Rusija negalima pasitikėti

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailoas Podolyakas pareiškė, kad Rusija negalima pasitikėti, o Maskvos invazija gali būti sustabdyta tik jėga, „The Guardian“ cituoja „Reuters“.

M. Podolyakas rašė „Telegram“ pranešimų programoje: „Bet koks susitarimas su Rusija nėra vertas sulaužyto cento. Ar įmanoma derėtis su šalimi, kuri visada meluoja ciniškai ir propagandiškai? Rusija įrodė, kad yra barbariška šalis, kelianti grėsmę pasaulio saugumui. Barbarą galima sustabdyti tik jėga.“

10:34 | Ukrainos žvalgyba: Rusijos vadai draudžia vairuotojams evakuoti sužeistuosius iš fronto linijos

Ukrainos žvalgyba skelbia, kad Rusijos vadai draudžia vairuotojams evakuoti sužeistuosius iš fronto linijos, praneša UNIAN.

Apie tai savo Facebook puslapyje praneša Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos direktoratas.

Skelbiama, kad draudžiama vairuotojams įvažiuoti į karštas zonas bijant netekti įrangos priešakinėse linijose ir vengiant atsakomybės už tai.

Ukraina skelbia, kad rusų vadai draudžia vairuotojams ne tik evakuoti sužeistuosius, bet ir tiekti maistą bei degalus daliniams.

10:20 | Ukraina: nuo karo pradžios likviduota 30 tūkst. rusų karių

Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia, kad nuo karo pradžios likvidavo daugiau nei 30 000 Rusijos karių.

Pajėgos taip pat teigė sunaikinę mažiausiai 207 Rusijos orlaivius, 180 sraigtasparnių, daugiau nei 1 330 tankų, 13 karinių katerių, 93 priešlėktuvines sistemas ir 200 daugkartinio paleidimo raketų sistemų, taip pat tūkstančius kitų transporto priemonių ir degalų bakų.

10:17 | TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus, įvykdytus per Maskvos įsiveržimą į Ukrainą, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė teismo vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas.

K. Khanas sakė, kad Rusija, kuri nėra Hagoje įsikūrusio teismo narė, atsisakė bendradarbiauti su TBT dėl Ukrainos, tačiau pridūrė, kad jo „durys atviros“, jei Maskva norėtų padėti.

Jis taip pat tvirtino, kad karo nusikaltimų kaltininkai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nors nesutiko pasakyti, ar pats Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vieną dieną gali tapti įtariamuoju.

„Kvietimas yra. Mano durys yra atviros, ir aš taip pat toliau beldžiu į Rusijos Federacijos duris“, – interviu sakė K. Khanas.

„Jei Rusijos Federacija turi kaltinimų, jei turi informacijos, jei vykdo savo tyrimus ar baudžiamąjį persekiojimą arba turi svarbios informacijos – pasidalykite ja su mumis“, – ragino vyriausiasis prokuroras.

Rusija teigia, kad įtarimai dėl jos pajėgų karo nusikaltimų yra suklastoti, o V. Putinas vasario 24 dieną pradėtą invaziją motyvavo sakydamas, kad Ukraina šalies rytuose vykdo „genocidą“.

„Jei pateikiate tokius kaltinimus, bendradarbiaukite, dalinkitės informacija, bendradarbiaukite su mumis, – kalbėjo K. Khanas. – Jei buvo melagienų, mes demaskuosime tas melagienas.“

10:00 | Rusijos valstybinė žiniasklaida: Rusijos okupuotas Chersonas uždaro sienas su Ukrainos kontroliuojama teritorija

Rusijos okupuotas Chersonas uždaro sienas su Ukrainos kontroliuojama teritorija, skelbia Rusijos valstybinė žiniasklaida, praneša CNN. Tačiau apie tai iš oficialių Ukrainos institucijų dar jokių žinių neturima.

NEXTA praneša, kad Chersone įvedamas Maskvos laikas. 

Apie tai pranešęs RIA-Novosti citavo Rusijos įkurtos Chersono administracijos vadovo pavaduotoją Kirilą Stremousovą. Rusja praneša, kad Chersono sienos kirtimo punktai su Ukrainos Mykolaivo ir Dniepropetrovsko regionais yra uždaryti, o keliauti iš Chersono į Krymą arba Rusijos kontroliuojamas Zaporižės sritis išlieka, pridūrė K. Stremousovas.

Beveik visas Chersonas, esantis Pietų Ukrainoje, buvo okupuotas Rusijos nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario pabaigoje.

Kontekstas: išvažiavimo iš Chersono punktai buvo neoficialiai blokuojami kelias savaites. Ukrainos pareigūnai teigia, kad visi norintys palikti teritoriją buvo išsiųsti į Rusijos kontroliuojamą Krymą.

Be kita ko, Rusija okupuotame Chersone įkūrė savą administraciją, taip pat bando įrengti karines bazes ir surengti referendumą, kad regionas taptų „respublika“ – tai atspindi kitas separatistų valstybes Rytų Ukrainoje.

09:22 | Ukrainos ortodoksų bažnyčia paskelbė visišką nepriklausomybę nuo Maskvos

Ukrainos ortodoksų bažnyčia nusprendė dėl visiškos nepriklausomybės ir autonomijos nuo Maskvos patriarchato, teigiama Ukrainos stačiatikių bažnyčios pranešime. 

NEXTA pranešama, kad dokumente smerkiamas karas Ukrainoje ir išreiškiamas Ukrainos stačiatinių nesutikimas su Maskvos ir Rusijos patriarcho pozicija dėl Rusijos invazijos.

09:17 | Dėl audros Rusijos pajėgos dalį laivų išgabeno į bazes Kryme

Dėl audringų orų Juodojoje jūroje įsibrovėliai dalį laivų nugabeno į Krymo bazes, iš kurių šiuo metu tik penki blokuoja prekybinę laivybą.

Apie tai „Telegram“ praneša Odesos regiono karinės administracijos atstovas spaudai Sergijus Bratchukas, praneša „Ukrinform“.

09:12 | Ukrainos ginkluotosios pajėgos stiprina gynybą Charkive ir Zaporižėje

Gynybos pajėgų vadas generolas leitenantas Sergijus Najevas feisbuke pranešė, kad Ukrainos pajėgos stiprina gynybines linijas Charkivo ir Zaporižės srityse, rašo „Ukrinform“.

A. Najevas pranešė, kad Donecko ir ypač Luhansko srityse priešas kiekvieną dieną ir naktį didina savo jėgas ir išteklius, kad įvykdytų užduotį pasiekti tam tikras sritis, toliau stengdamasis apsupti Ukrainos kariuomenę.

„Karinė vadovybė imasi visapusiškų priemonių, kad tinkamai reaguotų į šiuos priešo ketinimus. Mūsų gynėjai savo gyvybės ir sveikatos kaina stabdo priešo atakas ir daro viską, kas būtina, kad išlaikytų tas fronto dalis, kuriose priešas ir toliau kaupia papildomas pajėgas ir išteklius“, – sakė A. Najevas.

„Vienybė yra raktas į sėkmę. Visų bendros pastangos laimėti perauga į didžiulį potencialą, kuris gali įveikti bet kokias kliūtis kelyje į tikslą. Tai yra tautos stiprybė, kurioje visi ir kiekviename dienos žingsnyje daro viską, kas įmanoma dėl mūsų bendros pergalės“, – kalbėjo N. Najevas.

09:04 | Rusijos pajėgos pražudė 242 vaikus

Ukrainoje dėl Rusijos ginkluotos agresijos žuvo 242 vaikai ir daugiau nei 440 buvo sužeisti.

Kaip praneša „Ukrinform“, apie tai Telegramoje praneša Generalinė prokuratūra.

„2022 m. gegužės 28 d. ryto duomenimis, Ukrainoje dėl Rusijos Federacijos vykdomos plataus masto ginkluotos agresijos žuvo 242 vaikai, o daugiau nei 440 buvo sužeisti“, – sakoma pranešime.

08:45 | JK gynybos ministerija: tikėtina, kad Rusija užėmė didžiąją dalį Lymano miesto

Tikėtina, kad Rusijos pajėgos didžiąją dalį Lymano miesto, pranešė JK gynybos ministerija.

Ministerija nurodė, kad Lymanas yra strategiškai svarbus geležinkelio mazgas ir prieigos taškas prie svarbių geležinkelio ir kelių tiltų per Siverskio Donecko upę.

08:05 | Per pastarąją parą Rusijos pajėgos neteko 63 karių

„Ukrinform“, remdamiesi Ukrainos kariuomenės Pietų operatyvinės grupės pranešimu, teigia, kad buvo sunaikinti 63 rusų kariai, 1 karinis lėktuvas, 6 sraigtasparniai, 3 tankai, 5 šarvuočiai ir 2 sunkvežimiai. 

07:47 | Naujausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų informacija

Donbase rusų pajėgos bando apeiti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas ir sutrikdyti logistiką.

Per paskutines 24 valandas Rusijos daliniai Donecko kryptimi taip pat vykdė aktyvias puolimo operacijas.

Taip teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje feisbuke.

„Palaikomas minosvaidžių ir artilerijos ugnies, jis vykdė puolimą Nagornoje, Vasiljevkos, Kamyševachos gyvenviečių rajonuose, tačiau puolimas nebuvo sėkmingas ir priešas pasitraukė“, – sakoma pareiškime.

Rusijos daliniai Donecko kryptimi taip pat vykdo aktyvias puolimo operacijas.

07:29 | Ukraina skelbia, kad Rusija toliau vykdo paslėptą mobilizaciją

Rusijoss teritorijoje tęsiasi paslėpta mobilizacija, prie Voronežo mokomi rezervistai, praneša „Ukrinform“.

Gegužės 28 d. ryte apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

06:40 | Okupantai Donbase nužudė penkis civilius

Rusai Donbase nužudė 5 civilius, dar 4 sužeidė, praneša UNIAN. 

Apie tai pranešė Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavelas Kirilenko.

„Donbase rusai nužudė 5 ir sužeidė dar 4 civilius“, – sakė jis.

06:34 | Charkivo regione fiksuojami sprogimai

Pranešama, kad Charkive ir jo regione regione įvyko stiprūs sprogimai, praneša UNIAN.

Manoma, kad raketos buvo paleistos iš Rusijos Belgorodo teritorijos. UNIAN skelbia vaizdo įrašus su manomu rakeltų paleidimu. 

06:12 | Zelenskio pažadas: Donbasas vėl bus Ukrainos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad Donbasas vėl bus Ukrainos, Rusijos pajėgoms toliau didinant jėgą pietryčių regione.

Kalbėdamas savo naktiniame pranešime penktadienį, V. Zelenskis pavadino dabartinę padėtį Donbase „labai sudėtinga“, turėdamas omenyje Rusijos pajėgų didinimą regione. 

„Todėl turime didinti gynybą, didinti pasipriešinimą, ir Donbasas vėl bus Ukrainos. Net jei Rusija atneš Donbasui visas kančias ir griuvėsius, mes atstatysime kiekvieną miestelį, kiekvieną bendruomenę. Alternatyvos nėra", – pabrėžė V. Zelenskis.

06:04 | JAV sudarė 624 mln. dolerių kontraktą dėl Ukrainai skirtų priešlėktuvinių raketų „Stinger“

JAV sudarė 624 mln. dolerių kontraktą dėl Ukrainai skirtų priešlėktuvinių raketų „Stinger“ papildymo, praneša CNN.

Sutartis yra „dėl „Stinger“ raketų ir susijusios įrangos pirkimo“. Darbo atlikimo terminas nenurodytas.

JAV išsiuntė į Ukrainą daugiau nei 1 400 „Stinger“ sistemų, įskaitant raketas ir paleidimo įrenginius, kad padėtų jiems gintis oro erdvėje. „Stingers“ yra mažo nuotolio priešlėktuvinės raketos, kurių nuotolis yra beveik 5 kilometrai.

Svarbiausi penktadienio įvykiai:

► Kremlius vėl diskutuoja apie galimą Kyjivo puolimą ir tikisi visiškos pergalės kare, penktadienį teigė „Meduza“ šaltiniai. Du Kremliui artimi ir vienas Rusijos prezidento administracijai artimas šaltinis sakė, kad Kremlius per kelis mėnesius tikisi atversti karą Ukrainoje į pergalę ir tikisi, jog ji bus pasiekta iki rudens.

► Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl jos invazijos į Ukrainą ir paskelbė „visišką nepriklausomybę“, taip žengdama istorinį žingsnį prieš Maskvos patriarchatą. Bažnyčia pareiškė nesutinkanti su Rusijos pozicija dėl karo Ukrainoje.

► JAV prezidentas Joe Bidenas apkaltino Vladimirą Putiną bandymu „išnaikinti“ Ukrainos kultūrą ir tapatybę. Sakydamas kalbą JAV karinio jūrų laivyno akademijos absolventų laidai, J. Bidenas pareiškė, kad V. Putinas „bando sunaikinti Ukrainos žmonių kultūrą ir tapatybę“.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad Ukraina netrykšta noru kalbėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tačiau turi pripažinti, kad tai greičiausiai bus būtina norint užbaigti karą. Turkija patvirtino, kad Rusijos ir Ukrainos taikos derybos yra sustojusios. Pentagonas sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iki šiol nepareiškė noro surengti taikos derybas su Kyjivu, o atvirkščiai – toliau vykdo agresiją.

► Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovičius penktadienį vakare pranešė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino okupantų vadavietę, kurioje buvo daugiau kaip 20 aukšto rango karininkų.

► Austrijos kancleris Karlas Nehameris penktadienį kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Po pokalbio jis teigė, kad V. Putinas jam pareiškė, jog Maskva yra pasirengusi aptarti apsikeitimą karo belaisviais su Ukraina ir kad „šiuo klausimu turėtų būti padaryta pažanga“.

► Besitęsiant įtampai dėl maisto krizės pasaulyje, Vladimiras Putinas pareiškė, kad kaltinimai Maskvai dėl sunkumų gabenant grūdus visame pasaulyje yra nepagrįsti, ir atkreipė dėmesį į Vakarų sankcijas. V. Putinas taip pat paragino Ukrainą „kuo greičiau“ išminuoti uostus, kad jais galėtų plaukti grūdus gabenantys laivai.

TOLIAU SKAITYKITE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų