• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjus trims dienoms po to, kai Rusijos valdžios institucijos paskelbė, kad aršiausias šio dešimtmečio Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas mirė kalėjime į šiaurę nuo poliarinio rato, jo žmona Julija Navalnaja viešai pranešė, kad imsis savo vyro misijos nuversti Vladimiro Putino režimą.

17

Praėjus trims dienoms po to, kai Rusijos valdžios institucijos paskelbė, kad aršiausias šio dešimtmečio Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas mirė kalėjime į šiaurę nuo poliarinio rato, jo žmona Julija Navalnaja viešai pranešė, kad imsis savo vyro misijos nuversti Vladimiro Putino režimą.

REKLAMA

Daugelį metų ji stengėsi išvengti dėmesio. Dabar Aleksejaus Navalno našlė žada tęsti jo kovą.

„Nužudydamas Aleksejų, Putinas nužudė pusę manęs, pusę mano širdies ir pusę mano sielos. Tačiau aš vis dar turiu kitą pusę, ir ji man sako, kad neturiu teisės pasiduoti“, – „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše kalbėjo J. Navalnaja.

 „Aš tęsiu Aleksejaus Navalno darbus“, – pridūrė ji.

Tai buvo aistringas pareiškimas – ir neabejotinai politinis, pažymi „Politico“.

Seka Cichanauskajos pėdomis?

Panašu, kad J. Navalnaja seka Baltarusijos aktyvistės Sviatlanos Cichanouskajos pėdomis, kuri po savo vyro Sergejaus Cichanouskio įkalinimo, nepaisant patirties stokos, ėmėsi opozicijos politikės vaidmens ir tapo protesto prieš šalies diktatorių Aliaksandrą Lukašenką žaibolaidžiu.

REKLAMA

Iškart po to, kai pasirodė žinia apie A. Navalnojaus mirtį, J. Navalnaja buvo užfiksuota Miuncheno saugumo konferencijoje kalbantis su S. Cichanouskaja, o tai paskatino spėliones apie jos pačios planus.

Ir vis dėlto jos pirmadienio pareiškimas daugelį nustebino – daugiausia dėl to, kad J. Navalnaja daug metų atmetinėjo mintį, kad norėtų daryti politinę karjerą.

Motina, besirūpinanti buitimi

Ekonomistės išsilavinimą turinti moteris su Aleksejumi susipažino 1998 m. atostogaudama Turkijoje. Po kelerių metų pora susilaukė pirmojo vaiko, dukters Dašos. J. Navalnaja, tapo motina, besirūpinančia buitimi.

REKLAMA
REKLAMA

Jos vyro žvaigždė kilo, o Kremliaus noras susidoroti su juo stiprėjo.

„Mano pagrindinė užduotis – kad mūsų šeima, nepaisant visko, išliktų tokia pati“, – kalbėjo ji leidiniui „Harper's Bazaar“.

Tačiau užkulisiuose porą gerai pažinoję žmonės teigė, kad J. Navalnaja ne tik pritarė vyro pažiūroms, bet ir padėjo jas formuoti.

Telepatinis ryšys

„Kiekviename Aleksejaus karjeros žinsgnyje Julija visada buvo šalia jo“, – „Politico“ sakė A. Navalno antikorupcinio fondo JAV padalinio darbuotoja Anna Veduta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarp jų buvo kažkoks telepatinis ryšys, kartais jiems net nereikėdavo kalbėti, jie mąstė panašiai,“ – pridūrė ji.

Mitinguose ir teismo posėdžiuose J. Navalnaja visada buvo šalia savo vyro, atkreipdama žiniasklaidos dėmesį savo santūrumu, nors pati teigė norinti vengti dėmesio.

„Šie niekšai niekada nematys mūsų ašarų“, – taip ji atsakė, kai 2013 m. A. Navalnui buvo skirta pirmoji laisvės atėmimo bausmė turto iššvaistymo byloje, kurią jo šalininkai pasmerkė kaip politiškai motyvuotą.

REKLAMA

Tuo metu A. Navalnas apie savo šeimą kalbėjo kur kas mažiau. Jis dažnai skelbdavo šeimos gyvenimo nuotraukas ir vaizdo įrašus, gyrė savo žmoną ir netgi priskyrė jai nuopelnus, kad ji sugrąžino jį į gyvenimą po to, kai jis buvo nunuodytas.

„Julija, tu mane išgelbėjai“, – „Instagram“ rašė jis.

Paskutinis A. Navalno „Instagram“ įrašas prieš mirtį buvo Valentino dienos žinutė – vienas iš daugelio meilės išraiškų. 

REKLAMA

Viešas poros romanas dar labiau išryškino skirtumus tarp A. Navalno ir V. Putino, kuris, kaip pranešama, yra išsiskyręs, turi kelias meilužes ir nesantuokinių vaikų, tačiau itin slepia savo asmeninį gyvenimą. 

Bet kokia J. Navalnajos galimybė likti nuošalyje nuo visuomenės buvo sugriauta po to, kai 2020 m. vasarą Aleksejus buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji stojiškai vadovavo kampanijai, kad A. Navalnas būtų išleistas iš Omsko ligoninės ir išgabentas gydytis į užsienį, kalbėdama su žiniasklaida ir kaltindama vietos medikus bei paslaptingus civiliais drabužiais vilkinčius vyrus, manoma, atsiųstus Kremliaus, kad nuslėptų apnuodijimą.

„Neturiu atsipalaiduoti, rodyti silpnumo“

„Jaučiau, kad neturiu atsipalaiduoti, rodyti silpnumo“, – vėliau žurnalistui iš Vokietijos kalbėjo J. Navalnaja. 

„Jei aš palūšiu, palūš visi“, – sakė ji.

REKLAMA

Toliau ji pasakojo apie vyro politinės karjeros poveikį jų šeimai, įskaitant sekimą, kratas jų namuose ir banko sąskaitų įšaldymą. 

Remiantis „Bellingcat“ atliktu tyrimu dėl A. Navalno apnuodijimo, pati Julija net du mėnesius prieš A. Navalnui pasijaučiant prastai patyrė apsinuodijimo poveikį. Kaip įtaria tyrimą atlikę žurnalistai, tai buvo ankstesnis nepavykęs bandymas susidoroti su opozicijos lyderiu.

Tačiau Navalnaja kalbėjo, kad ir toliau palaikė savo vyrą ir manė, kad „nebūtų šaunu, jei jis pasitrauktų pusiaukelėje“.

REKLAMA

Šalia jos stovėjęs Aleksejus tuomet juokavo, kad Julija buvo „radikalesnė“ už jį.

Politiko šalininkai gyrė J. Navalnajos savitvardą, kai ji atsisveikindama su vyru pabučiavo jį pasų kontrolės poste, prieš jį išvedant.

Vis labiau matoma tarptautinėje arenoje

A. Navalnui kalėjime teko kęsti vis sunkesnes sąlygas, todėl pastaraisiais metais J. Navalnaja tapo vis labiau matoma tarptautinėje arenoje. 

Praėjusių metų kovą ji pasakė kalbą per „Oskarų“ įteikimo ceremoniją, o visai neseniai – Miunchene, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai sužinojo apie savo vyro mirtį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikriausiai nujausdama J. Navalnajos potencialą, Rusijos valstybinė žiniasklaida ilgą laiką stengėsi jai pakenkti.

Tarp paskleistų istorijų apie J. Navalnają yra pranešimų apie romantinius ryšius, apie tai, kad jos tėvas buvo KGB agentas, ir apie tariamą Vokietijos pilietybę (visi šie faktai buvo paneigti).

Naujas Kremliaus šmeižto taikinys

Kiekvienas J. Navalnajos viešas pasirodymas Rusijos valstybės kontroliuojamoje žiniasklaidoje buvo atidžiai stebimas, o komentatoriai kaltino ją, kad ji yra pernelyg linksma arba veikia pagal CŽV nurodymus. 

REKLAMA

„Ji parodė didelę drąsą, nes akivaizdu, kad ji bus kitas Kremliaus šmeižto kampanijų taikinys“, – „Politico“ sakė advokatė ir ilgametė A. Navalno darbuotoja Liubova Sobola.

„Jie bandys ją palaužti“, – pridūrė ji.

Artimiausi A. Navalno sąjungininkai pirmadienį išreiškė paramą J. Navalnajai, o Ivanas Ždanovas parašė, kad ji „stojo į jo [Aleksejaus] vietą“. 

„Jai visada buvo svarbu, kad vaikai liktų vaikais, kad namai liktų namais, o šeima – šeima“, – sakė A. Veduta. 

REKLAMA

„Dabar [po Navalno mirties] ji neturi pasirinkimo. Ji yra viena, ji niekada nesitrauks ir neišduos jo idealų“, – pažymėjo ji,

Tačiau ekspertai prognozuoja, kad Rusijos gyventojai gali būti skeptiški jos atžvilgiu: „Jai bus sunku įsitvirtinti Rusijos auditorijoje dėl savo įvaizdžio, nes ji yra ne tik liberaliųjų Vakarų vertybių šalininkė, bet ir figūra, kuria Vakarai naudojasi siekdami nuversti Putiną“.

„Rusijoje tai yra jos prakeiksmas“, – priduria ekspertai. 

Jie taip pat perspėja, kad palyginimas su S. Cichanouskaja gali išeiti ne J. Navalnajos naudai, nes Lietuvoje gyvenanti Baltarusijos politikė laikoma iš esmės bejėgė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik priešingai nei buvo jos vyras, J. Navalnaja šiuo metu yra už Rusijos ribų, todėl Kremliui ji yra nepasiekiama.

Mirė garsiausias Putino kritikas

47 metų A. Navalnas mirė penktadienį vienoje Arkties pataisos kolonijoje, kur buvo nuteistas kalėti 19 metų pagal kaltinimus, kuriuos nepriklausomos teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys pasmerkė kaip kerštą už opoziciją Kremliui.

Savaitgalį policija dešimtyse miestų sulaikė šimtus rusų, atėjusių padėti gėlių ir uždegti žvakučių jo garbei prie paminklų Stalino laikų represijų aukoms atminti.

Antikremliškos demonstracijos ar vieši pasipriešinimo režimui pareiškimai Rusijoje yra neteisėti pagal griežtas karinės cenzūros taisykles ir įstatymus, draudžiančius rengti nesankcionuotus mitingus.

Savaitgalį policija ir civiliais drabužiais vilkintys vyrai patruliavo dešimtyse Rusijos miestų, kur žmonės buvo susirinkę pagerbti A. Navalno atminimo.

Buvo keli pranešimai apie tai, kad jie naktį vis pašalindavo žmonių paliktas gėles ir žvakutes.

Filmuotoje medžiagoje užfiksuota, kaip ant tilto šalia Kremliaus, kur 2015 metais buvo nužudytas kitas pagrindinis Vladimiras Putino kritikas Borisas Nemcovas, vyrai su gobtuvais rinko gėles į šiukšlių maišus.

Julija Navalnaja savo kalboje prašė nesutapatinti Putiną ir Rusijos žmones. Civilių skerdynes Bučoj, Borodiankoj, Irpenėj, kituose miestuose ir miesteliuose vykdė Putinas ar eiliniai rusai? Toj pačioj Bučoj bandančius išvažiuoti žmones savo autobiliukais pirmiausia iššaudė tuos, ant kurių buvo užrašas "Deti"(vaikai), paskui sušaudė likusius ir tai darė Putinas? Ne, tai darė eiliniai rusai. Eiliniai rusai suvarė į rūsius moteris ir vaikus ir užmėtė juos granatomis (enkavedistų elgiasio 1942 metų biržely kai į Jonavos kalėjimo kameras, užgrūstas ūkininkais, mokytojais, kunigais, tarnautojais enkavedistai mėtė rankinių granatų ryšulius. neprimena?). Ir visur, kur tik praėjo rusai, ne pats Putinas, nužudytųjų skaičius ir žiaurumas kelis kart viršijo esesinikų veiksmus. Rusų, remiančių Putiną ir jo karą prieš ukrainiečių tautą remia per 87% rusų, todėl Navalno žmona lygiai atsakinga už nužudytus ukrainiečius, kaip ir bet kuris rusų fašistas. Šiandien nėra nekaltų rusų, šiandien jie visi žvėrys ir žudikai. Kada nors, kai atlygins visus nuostolius Ukrainai, kai perduos savo Karo nusikaltėlius teismui, kai atgailaus atleidimo, gal tada ukrainiečiai ir atleis, tik "broliškos meilės" ir "šltos kaimynystės nebus, kol neišaugs kelios kartos. Tad Julija Navalnaga daro tą pačią klaidą, kaip jos sutuoktinis: visi lig vieno rusai kalti prieš Ukrainos žmones ir kol nebus už viską atlyginta, kol Ukraina nenus atstatyta, rusų kaltė liks amžiams. Didžiarusiškasis šovinizmas papildytas rusiškuojų fašizmu rusus veda į tokią gilią prarają, iškurios jie lips šimtmečius ir tada turės laiko pagalvoti, kodėl jie šitaip dasigyveno.
Europai reikia žiūrėti ką įsileidžią, visokie apsimeteliai turistai. Kaip ir Lietuvos piliečiai su rusų tautybę gali sulaukti iš jų visokių staigmenų.
Kada nugriaus Maskvos namus ?
Kada nugriaus Maskvos namus ?
ta statybų inspekcija jau nesityčioja,čia jau sabotažas.Yra Vilniuj valdžia ar ne,kiek tyčiositės iš valstybės ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų