Jungtinių Tautų (JT) derybininkai trečiadienį mėgino išspręsti nesutarimus su Pietų Afrikos Respublika (PAR) dėl naujų sankcijų Iranui, susijusių su šios šalies branduoline programa.
Tuo tarpu Jungtinės Valstijos pabrėžė, jog labai svarbu, kad Rusija paspaustų Teheraną nutraukti urano sodrinimo darbus.
Tačiau po dvi valandas trukusių derybų JT Saugumo Taryboje nebuvo pasiektas kompromisas dėl rezoliucijos projekto, kurį po mėnesį vykusių intensyvių diskusijų parengė Vokietija ir penkios nuolatinės Tarybos narės - JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Rusija ir Kinija.
Tuomet derybininkai surengė konfidencialų pasitarimą, kuriame buvo svarstomi galimi kompromisai.
Balsavimo data nebuvo paskirta, o Pietų Afrikos ambasadorius Jungtinėse Tautose Dumisani Kumalo (Dumisanis Kumalus), kuris šiuo metu pirmininkauja Saugumo Tarybai, išreiškė abejonių, kad tai galėtų įvykti šią savaitę, nes bet kokiems rezoliucijos teksto pakeitimams pirmiausia turi pritarti 15 šalių vyriausybės.
Pretorija pasiūlė pataisas, remiantis kuriomis, iš rezoliucijos projekto turėtų būti išbrauktos svarbiausios nuostatos - draudimas Iranui eksportuoti bet kokius ginklus ir finansiniai suvaržymai Irano pareigūnams ir institucijoms.
Tačiau Prancūzijos ambasadorius JT Jeanas-Marcas de La Sabliere'as (Žanas Markas de La Sablijeras) sakė neprarandantis vilties, jog artimiausiomis dienomis pavyks susitarti dėl rezoliucijos. "Mes norime iki savaitės pabaigos parengti šią rezoliuciją", - sakė jis.
Teheranas toliau atkakliai ignoruoja Saugumo Tarybos reikalavimą nutraukti urano sodrinimą. Šią technologiją galima pasitelkti gaminant ir kurą atominėms elektrinėms, ir branduolinį ginklą.
Iranas tvirtina, kad jo branduolinės programos tikslai yra vien elektros energijos gamyba. Tuo tarpu Jungtinės Valstijos ir Europos šalys baiminasi, kad Teheranas siekia pasigaminti branduolinių ginklų.
Trečiadienį Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei (Alis Chamenėjus) įspėjo, kad šalis pasirengusi atremti bet kokią grėsmę.
"Jei jie nori grasinti mums, panaudoti prieš mus jėgą ir smurtą, jie gali būti tikri, kad iraniečių pareigūnai pasitelks visas turimas priemones ir suduos smūgį tiems, kas juos užpuls", - sakė ajatola, kurio kalba buvo transliuojama per televiziją.
PAR pasiūlė išbraukti iš naujos rezoliucijos projekto svarbiausius jos elementus, įskaitant sąrašą asmenų ir kompanijų, kurių aktyvai užsienyje turi būti įšaldyti. Šiame sąraše yra ir Irano revoliucinės gvardijos vadai bei jų kontroliuojamos kompanijos, taip pat valstybinis bankas "Bank Sepah".
Pretorija buvo nepatenkinta parengtu rezoliucijos projektu, nes, jos nuomone, dokumente numatytos sankcijos palies asmenis ir kompanijas, nesusijusius su branduoline programa.
Gruodžio 23 dieną Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją dėl Irano, kuri uždraudė parduoti Iranui branduolines medžiagas ir technologijas.