Aukšto lygio tyrėjų grupė, pernai paskirta JT Žmogaus teisių tarybos ištirti „visas neakivaizdžias esmines priežastis“, lemiančias dešimtmečius besitęsiantį konfliktą, pagrindinę kaltę priskyrė Izraeliui.
„Užbaigti Izraelio vykdomą teritorijų okupaciją... išlieka būtina, kad būtų sustabdyti nesiliaujantys smurto ciklai“, – sakoma ataskaitoje ir reiškiamas apgailestavimas dėl gausių įrodymų, kad Izraelis „neketina“ to daryti.
Dokumente, kurio apimtis – 18 puslapių, pirmiausiai susitelkiama į virtinės ankstesnių JT tyrimų, ataskaitų ir sprendimų vertinimą, taip pat ar į pateiktas išvadas buvo atsižvelgiama – ir kaip.
Ankstesnėse ataskaitose pateiktos rekomendacijos buvo „didžiąja dauguma atvejų nukreiptos į Izraelį“, sakoma vyriausiosios tyrėjos Navi Pillay, buvusios JT žmogaus teisių vadovės iš Pietų Afrikos, pranešime.
Pasak jos, tai „šio konflikto asimetrinio pobūdžio ir tikrovės, jog viena valstybė okupuoja kitą, požymis“.
Tyrėjai taip pat nustatė, kad ankstesnės rekomendacijos „didžiąja dauguma atvejų nebuvo įgyvendintos“, pridūrė N. Pillay ir atkreipė dėmėsį į raginimus užtikrinti atskaitingumą už Izraelio įvykdytus tarptautinės teisės pažeidimus, bet taip pat ir už palestiniečių grupuočių „beatodairišką raketų leidimą“ į žydų valstybę.
„Būtent šis nevykdymas, kartu su nebaudžiamumo jausmu, yra aiškus įrodymas, kad Izraelis neketina užbaigti okupacijos ir nesiliaujančios palestiniečių diskriminacijos, lemiančios pažeidimų tiek okupuotoje palestiniečių teritorijoje, įskaitant Rytų Jeruzalę, tiek Izraelyje, sistemingą kartojimąsi“.
„Raganų medžioklė“
Izraelis atsisakė bendradarbiauti su Tyrimo komisija (COI), įkurta praeitais metais po gegužę 11 dienų trukusio islamistų judėjimo „Hamas“ ir žydų valstybės karo, per kurį žuvo 260 palestiniečių ir 13 žmonių Izraelio pusėje.
Izraelis ir anksčiau aštriai kritikuodavo N. Pillay, esą „ginančią antiizraelietišką darbotvarkę“. Antradienį Izraelio užsienio reikalų ministerija visą tyrimą pavadino „raganų medžiokle“.
Anot URM, ataskaita yra „vienašališka“ ir „sutepta neapykanta Izraelio Valstybei, paremta ilga virtine ankstesnių vienašališkų ir neobjektyvių ataskaitų“.
Ministerija pridūrė, kad dokumentas buvo paskelbtas kaip „Žmogaus teisių tarybos kraštutinio antiizraelietiško nusistatymo rezultatas“.
Išreikšdami panašius jausmus dešimtys Izraelio atsargos karių ir studentų antradienį surengė protesto eitynes prie JT būstinės Ženevoje. kai kurie jų buvo persirengę „Hamas“ kovotojais.
Protestą organizavusiai Izraelio nevyriausybinei organizacijai „Shurat Hadin“ vadovaujanti Nitsana Darshan-Leitner pasmerkė JT Žmogaus teisių tarybą kaip „labiausiai antisemitinę instituciją pasaulyje“.
Izraelis ir jo sąjungininkai seniai kaltina pagrindinę JT žmogaus teisių instituciją antiizraelietišku šališkumu. Jie atkreipia dėmesį, kad Izraelis yra vienintelė šalis, sistemingai aptariama per kiekvieną įprastą Tarybos sesiją – šiuo reikalu būna išskiriamas specialus darbotvarkės punktas.
COI, aukščiausio lygio tyrimas, kokį gali paliepti surengti Žmogaus teisių taryba, yra jau devintas šios institucijos nurodymu atliktas tyrimas dėl žmogaus teisių pažeidimų palestiniečių teritorijose.
Tačiau šis tyrimas yra pirmasis, kai tyrėjams buvo pavesta aiškinti Izraelyje vykdomus sistemingus pažeidimus, pirmasis tyrimas be nustatyto pabaigos termino, taip pat pirmasis, per kurį turi būti išnagrinėtos ilgamečio konflikto „esminės priežastys“.