Ketvirtadienį JAV Senatas priėmė įstatymą, pagal kurį priešraketinio skydo įrengimas Europoje tapo oficialiu šalies užsienio politikos siekiu. Penktadienį pranešti šios naujienos į Rusiją atvyko įtakingų JAV diplomatų delegacija. Šeštadienį V.Putinas paskelbė apie Rusijos pasitraukimą „Įprastinės ginkluotės Europoje” sutarties.
„Šiandien Senatas patvirtino, kad mes privalome sukurti priešraketinio skydo sistemą, kuri garantuotų, jog mes esame pajėgūs apginti savo šalį ir savo sąjungininkus”, - ketvirtadienio naktį, po naujo įstatymo projekto priėmimo, sakė senatorius Jeffas Sessions, rašo „Kommersant”.
Pagal naują įstatymą, priešraketinės sistemos sukūrimas Europoje nuo šiol bus oficialus valstybinis JAV užsienio politikos siekis.
Be to, įstatymas taip pabrėžia, kad sistema yra skirta tik apsisaugojimui nuo Irano ir prieš jokias kitas šalis nėra nukreipta.
Įstatymas Senate buvo priimtas beveik vienbalsiai - iš 100 balsavime dalyvavusių narių projektui pritarė net 90, 5 buvo prieš, 5 - susilaikė. Ir Demokratai, ir Respublikonai pagaliau sutarė priešraketinio skydo Europoje klausimu.
Rusija į šį JAV Senato nutarimą reagavo vienareikšmiškai – „Šis sprendimas yra politiškai motyvuotas ir mes stipriai jam nepritariam”, - penktadienį kalbėjo Dumos deputatas, buvęs Saugumo ministras, Andrejus Kokošinas.
„JAV senatoriai gerai nesupranta, kokios pavojingos šio sprendimo pasekmės gali būti JAV interesui”, - teigė jis.
Michailas Margelovas, Užsienio reikalų komiteto vadovas, teigė, kad dabar santykiai tarp JAV ir Rusijos yra tokie prasti, kad Senato sprendimas greičiausiai sulauks griežto Rusijos valdžios pasipriešinimo.
„Prieš šešis mėnesius, toks senatorių sprendimas būtų priimtas pozityviai. Lūžis įvyko po JAV viceprezidento Dicko Cheney kalbos Vilniuje”, - teigė jis.
Tuo metu kai Senatas svarstė minėtą įstatymo projektą, Rusijoje lankėsi įtakingų JAV valdžios atstovų delegacija, vadovaujama šalies užsienio reikalų ministro Henry Kissingerio, rašo „Kommersant”.
Akivaizdu, kad JAV delegacijos tikslas buvo kuo „švelniau” pranešti, kad JAV bet kokiu atveju Europoje rengs priešraketinio skydo sistemą.
Ir lygiai taip pat akivaizdu, ar šis diplomatų tikslas pasiektas - šeštadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė sustabdąs Rusijos dalyvavimą „Įprastinės ginkluotės Europoje” sutartyje.