„Esu visiškai sukrėstas ir pasibjaurėjęs šiuo gėdingu sprendimu, – teigiama JT ambasadoriaus Gilado Erdano pareiškime. – Izraelio kariuomenė yra moraliausia pasaulyje ir jūs tai žinote. Tai amoralus sprendimas, kuris tik padeda terorizmui ir pateisina „Hamas“.“
Nors JT generalinio sekretoriaus Antonio Guttereso metinė ataskaita „Vaikai ir ginkluoti konfliktai“ dar nepaskelbta, tačiau G. Erdanas teigė gavęs pranešimą apie tai, kad Izraelis įtrauktas į šalių, kurios nesiima tinkamų priemonių apsaugoti vaikus nuo karinių konfliktų, sąrašą.
„Vienintelis asmuo, kuris šiandien turėtų būti įtrauktas į juodąjį sąrašą, yra generalinis sekretorius, – pareiškė G. Erdanas. – Dabar „Hamas“ dar labiau išnaudos mokyklas ir ligonines, nes šis gėdingas generalinio sekretoriaus sprendimas tik suteiks „Hamas“ vilties“.
Palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ ir „Islamo džihadas“ taip pat bus įtrauktos į būsimą JT juodąjį sąrašą, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė diplomatinis šaltinis.
Šios dvi grupuotės į sąrašą įtrauktos po to, kai Izraelio ambasadorius Jungtinėse Tautose pasipiktino, kad jo šalies kariuomenė įtraukta į kasmetinį pažeidėjų sąrašą.
Gazos Ruože vyksta kruviniausias per jo istoriją karas, kilęs po palestiniečių islamistų organizacijos „Hamas“ beprecedentės spalio 7-osios atakos Izraelio pietuose, kai, oficialiais duomenimis, žuvo daugiau kaip 1 194 žmonių, daugiausia civilių.
Per šią ataką kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių maždaug pusė, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant keturias dešimtis žuvusių įkaitų.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą. „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per karą šioje teritorijoje jau žuvo daugiau kaip 36 tūkst. žmonių.
Izraelis taip pat riboja pagalbos įvežimą į Gazos Ruožą, todėl 2,4 mln. šios teritorijos gyventojų neturi švaraus vandens, maisto, vaistų ir degalų.
Praėjusią savaitę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pareiškė, kad daugiau nei keturi iš penkių vaikų bent kartą per 72 valandas nevalgė visą dieną.
Pasak „Hamas“ valdomos vyriausybės žiniasklaidos tarnybos, nuo karo pradžios Gazos Ruože dėl prastos mitybos mirė mažiausiai 32 žmonės, daugiausiai vaikai.
A. Guterreso ataskaita greičiausiai bus paskelbta iki birželio pabaigos.
Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į žmogaus teisių pažeidimus prieš vaikus maždaug 20 konfliktų zonų. Praėjusiais metais į sąrašą buvo įtraukta Rusijos kariuomenė ir su Rusija susiję ginkluoti subjektai.
Teisių grupės jau seniai siekė, kad Izraelis būtų įtrauktas, o 2022 metais Jungtinės Tautos įspėjo, kad, jeigu nenori būti įtraukta, žydų valstybė turėtų įrodyti, kad padėtis pagerėjo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!