Irane šeštadienį skaičiuojami pasibaigusių visuotinių parlamento rinkimų rezultatai, skelbia BBC. Tačiau niekam nekyla abejonių, kad, iš rinkimų kovos pašalinus net 40 proc. kandidatuoti panorusių politikų, balsavimo nugalėtojais tapo demagogo bei šovinisto prezidento Mahmoudo Ahmadinejado sąjungininkai.
Kol kas žinomi tik 32 iš 290 į parlamentą patekusių politikų. Teigiama, kad kietosios linijos šalininkai laimėjo 19 vietų, reformistai gavo 8 vietas, o nuosaikieji konservatoriai – 5. Dauguma kandidatuoti panorusių reformistų buvo pašalinti iš rinkiminės kovos. Gynėjų Tarybos jie buvo kaltinami neištikimybe islamiškosioms vertybėms. Iš viso kandidatuoti nebuvo leista net 1,7 tūkst. reformistų.
Irano pareigūnai teigia, kad rinkimuose iš viso dalyvavo 65 proc. visų balso teisę turinčių iraniečių. Tačiau BBC korespondentai praneša, kad rinkimų apylinkėse eilių matyti beveik neteko, o dauguma piliečių tiesiog nusprendė boikotuoti rinkimus, nes iš jų buvo atimta galimybė rinktis. Irano valdžia ragino savo piliečius aktyviai balsuoti, kad taip būtų išreikšta opozicija didžiausiems valstybės priešams – JAV bei kitoms Vakarų valstybėms.
Manoma, kad rinkimuose triumfuos kietosios linijos šalininkai, buvę Revoliucinių gvardijų nariais. Jie parlamente turėtų pakeisti iki šiol didžiausią įtaką turėjusią musulmonų dvasininkiją. Aukščiausiasis lyderis Ajatola Ali Khamenei taipogi gali sustiprinti savo pozicijas, nes į parlamentą turėtų patekti nauja kietosios linijos rojalistų karta. Tuo tarpu reformistai turės sunkumų išlaikydami ir tas 40 vietų, kurias jie iki šiol turėjo parlamente.
Parlamento rinkimai gali stipriai įtakoti 2009 metais vyksiančių prezidento rinkimų rezultatus. Be to, rinkimų rezultatai gali paskatinti Iraną dar intensyviau vykdyti savo urano sodrinimo programą, kuria, kaip mano Vakarų valstybės, Teheranas siekia pasigaminti branduolinį ginklą.