„Mes sakome, kad „Hamas“ judėjimas čia pasiliks [...] ir būtent šis judėjimas bei visos nacionalinės [palestiniečių] frakcijos spręs dėl pokario valdymo Gazos Ruože“, – per televiziją transliuotame kreipimesi paskelbė I. Haniyeh.
Jis taip pat teigė, kad derybų dėl paliaubų likimas neaiškus, nes Izraelis „atkakliai siekia užimti Rafacho sienos perėjimo punktą ir plečia agresiją“ Gazos Ruože po spalio 7-osios „Hamas“ išpuolių.
I. Haniyeh kreipimasis paskelbtas minint 76-ąsias Katastrofos (arab. Nakba) metines. 1948 metais susikūrus Izraeliui apie 760 tūkst. palestiniečių pabėgo arba buvo išvaryti iš savo namų.
I. Haniyeh pakartojo judėjimo poziciją dėl aklavietėje atsidūrusių derybų.
„Bet koks susitarimas turi užtikrinti nuolatines paliaubas, visapusišką [Izraelio pajėgų] pasitraukimą iš visų Gazos Ruožo sektorių, tikrą susitarimą dėl apsikeitimo kaliniais, perkeltųjų asmenų grįžimo, atstatymo ir [Gazos Ruožo] apgulties panaikinimo“, – nurodė I. Haniyeh.
Jo komentarai pasirodė po to, kai Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pareiškė, kad bet kokios diskusijos apie tai, kas valdys Gazos Ruožą po karo, tėra tuščios kalbos, kol „Hamas“ lieka toje teritorijoje.
„Kol nebus aišku, kad „Hamas“ nekontroliuoja Gazos Ruožo kariniu požiūriu, joks subjektas nenorės perimti Gazos Ruožo civilinio valdymo, baimindamasis dėl savo gerovės“, – pareiškime teigė B. Netanyahu.
„Pirmoji sąlyga ruošiant dirvą kitam dariniui – sunaikinti „Hamas“ ir tai padaryti be jokių pasiteisinimų“, – konstatavo jis.
Tačiau Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas (Joavas Galantas), regis, paprieštaravo B. Netanyahu pareiškęs kad nugalėjus „Hamas“ Gazos Ruožą turi valdyti palestiniečių subjektai.
„Raginu ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu priimti sprendimą ir paskelbti, kad Izraelis nenustatys civilinės Gazos Ruožo kontrolės“, – trečiadienį vakare pareiškė Y. Gallantas ir paragino nedelsiant sukurti „valdančiąją alternatyvą „Hamas“.
Y. Galantas sakė, kad po Izraelio karinių veiksmų Gazos Ruože reikia imtis politinių veiksmų.
„Diena po „Hamas“ išauš tik tada, kai Gazos Ruožo kontrolę perims palestiniečių subjektai, kuriems talkins tarptautiniai veikėjai ir kurie sukurs valdymo alternatyvą „Hamas“ viešpatavimui“, – tvirtino jis.
„Tai visų pirma atitinka Izraelio valstybės interesus“, – pridūrė jis.
Kruviniausias visų laikų karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai spalio 7-ąją islamistų grupuotė „Hamas“ surengė precedento neturintį išpuolį, per kurį Izraelyje žuvo apie 1 170 izraeliečių ir užsieniečių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP duomenys, paremti oficialiais Izraelio skaičiais.
„Hamas“ taip pat paėmė apie 250 įkaitų, iš kurių, Izraelio žiniomis, Gazos Ruože dar yra apie 128, įskaitant 36 žuvusius įkaitus.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą, per kurį Gazos Ruože žuvo 35 233 žmonės, daugiausia civiliai, skelbia islamistų grupuotės valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!