„Visiškai vykdydama galiojantį kontraktą, „Gazprom“ pritaikė Ukrainos (energetikos bendrovei) „Naftogaz“ išankstinio apmokėjimo už gamtines dujas sistemą nuo 10 val. Maskvos (9 val. Lietuvos) laiku“, – sakoma „Gazprom“ pranešime.
„Nuo šiandienos Ukrainos bendrovė gaus iš Rusijos tik tokį gamtinių dujų kiekį, už kurį bus sumokėta“, - pažymima jame.
Rusija grasina nutraukti dujų tiekimą Ukrainai, žlugus deryboms
Dujų tiekimas Europai iš Rusijos nuo pirmadienio gali sutrikti, Kijevui ir Maskvai paskutinę minutę nepavykus išspręsti ginčo, paaštrinusio didžiausią krizę Rytų ir Vakarų santykiuose nuo Šaltojo karo.
Ukraina surengė naujausias derybas, tikėdamasi užsitikrinti, kad energetikos išteklių stygius netaps dar vienu rūpesčiu naujajai provakarietiškai vyriausybei, mėginančiai numalšinti jau du mėnesius vykstantį prorusiškų separatistų sukilimą, keliantį grėsmę valstybės išlikimui.
Tačiau vienas Rusijos valstybinės dujų milžinės aukšto rango pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad iki nakties užsitęsusiose derybose nepavyko išspręsti abiejų šalių aštraus ginčo dėl kainų ir Kijevo skolų Maskvai už anksčiau tiektas dujas.
„Nepasiekėme jokio susitarimo, o tikimybė, kad vėl susitiksime, menka – mes jau lėktuve, grįžtančiame“ į Maskvą, oficialusis „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas sakė telefonu.
„Jeigu negausime jokio išankstinio mokėjimo iki 10 val. (Maskvos, 9 val. Lietuvos laiku), tuomet, aišku, mes nebetieksime dujų“, – pridūrė jis.
Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas sakė, kad Kijevas dabar mėgins užsitikrinti didesnį dujų tiekimą iš kaimyninių Europos Sąjungos (ES) šalių, kad galėtų kompensuoti rusiškų dujų netektį, jeigu Maskva įvykdys savo grasinimus.
Tačiau Europos Komisija pareiškė esanti „įsitikinusi, kad sprendinys tebėra įmanomas“, nors Rusija atmetė laikinąjį susitarimą, kurį Kijeve buvo pasiūlęs ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris (Giunteris Ėtingeris).
Jau trečiasis nuo 2006 metų „dujų karas“ tarp Ukrainos ir Rusijos įsiplieskė, kai Maskva beveik dvigubai padidino tarifus po žiemą kaimyninėje šalyje vykusio kruvino sukilimo, susilpninusio istorinę Kremliaus įtaką Kijevui.
Tiekimas iš Rusijos sudaro pusę Ukrainos gaunamų dujų. Per šią šalį tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų, o ši padėtis paskatino ES energetikos komisarą Guentherį Oettingerį (Giunterį Ėtingerį) desperatiškai mėginti užtikrinti ilgalaikį sprendinį tam ginčui.
Prieš vėliausias derybas Kijevas sakė esantis pasiruošęs apmokėti Maskvos pateiktą 1,95 mlrd. JAV dolerių (4,97 mlrd. litų) sąskaitą už anksčiau gautas dujas, jeigu Rusija sutiks sumažinti kainą nuo 485,5 dolerio (1,24 tūkst. litų) iki 326 dolerių (831 lito) už tūkstantį kubinių metrų dujų.
Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo galutinis pasiūlymas – 385 doleriai (981 litas) už tūkstantį kubinių metrų.
Europos Komisija nurodė, kad G.Oettingeris šalims buvo pasiūlęs planą, pagal kurį Ukraina turėtų pirmadienį turėtų pervesti Rusijai 1 mlrd. JAV dolerių (2,55 mlrd. litų), o likusią skolos Rusijai dalį padengti per šešis papildomus mokėjimus iki šių metų pabaigos.
Komisaras taip pat siūlė sutikti Ukrainai su kintama dujų kaina – nuo 385 JAV dolerių (981 lito) už tūkstantį kubinių metrų žiemą iki 300 dolerių (765 lito) „arba keliais doleriais daugiau“ vasarą.
„Ukrainos pusė buvo pasiruošusi su tuo sutikti, tačiau kol kas tam nebuvo pasiruošę partneriai Rusijoje, – sakoma Europos Komisijos pranešime. – Rusijos pusė reikalavo nedelsiant sumokėti 1,9 mlrd. dolerių (4,84 mlrd. litų), taip pat (nustatyti) bendrą 385 dolerių kainą.“
ES pateikė dujų ginčo tarp Ukrainos ir Rusijos sprendimą
Europos Komisija pirmadienį pareiškė esanti "įsitikinusi", kad sprendinys įtemptame ginče dėl dujų tarp Rusijos ir Ukrainos tebėra įmanomas, nors vėliausias Europos Sąjungos (ES) tarpininkaujamų derybų etapas Kijeve baigėsi be jokio susitarimo.
Komisija "įsitikinusi, kas sprendinys tebėra įmanomas ir atitinka visų susijusių šalių interesus - tai atsispindės tolesniuose žingsniuose ir (sprendžiant), kada šalys vėl bus sukviestos", sakoma aukščiausios ES vykdomosios valdžios institucijos pranešime.
Stringant deryboms Kijeve, Rusija perspėjo, kad ji vėliau pirmadienį nutrauks dujų tiekimą kaimyninei šaliai, jeigu Ukraina nepradės mokėti iš anksto. Toks žingsnis tikriausiai dar labiau paaštrintų didžiausią krizę Rytų ir Vakarų santykiuose nuo Šaltojo karo.
Vienas aukšto rango Rusijos valstybinės dujų milžinės "Gazprom" pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad per derybas nesugebėta išspręsti nesutarimų dėl kainų ir dėl sumos, kurią Kijevas yra skolingas Maskvai už anksčiau tiektas dujas.
Tuo metu Europos Komisija nurodė, kad ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris (Giunteris Ėtingeris) pasiūlė kompromisinį paketą, tikėdamasis užsitikrinti besiginčijančių šalių pritarimą.
Pagal tą planą Ukraina turėtų pirmadienį pervesti Rusijai 1 mlrd. JAV dolerių (2,55 mlrd. litų), o likusią skolos Rusijai dalį padengti per šešis papildomus mokėjimus.
Visos anksčiau pateiktos sąskaitos turėtų būti apmokėtos iki šių metų pabaigos, o už toliau tiekiamas dujas turėtų būti mokama "laiku", pagal dabartinį Rusijos ir Ukrainos kontraktą, nurodė Europos Komisija.
Dujų kaina galėtų būti kintama - nuo 385 JAV dolerių (981 lito) už tūkstantį kubinių metrų žiemą iki 300 dolerių (765 lito) "arba keliais doleriais daugiau" vasarą.
Maskva tvirtino, kad nesutiks, kad Ukraina mokėtų mažiau negu 385 dolerius, tuo tarpu Kijevas, kuris iš pradžių pageidavo mokėti 268,5 dolerio (684 litus), pareiškė, kad sutiktų su kainos padidinimu iki 326 dolerių (831 lito).
Komisija nurodė, kad Ukraina pasiruošusi sutikti su jos pasiūlyta kainų formule, tačiau "kol kas tam nebuvo pasiruošę partneriai Rusijoje"
"Rusijos pusė reikalavo nedelsiant sumokėti 1,9 mlrd. dolerių (4,84 mlrd. litų), taip pat (nustatyti) bendrą 385 dolerių kainą", - sakoma Komisijos pranešime.
Ukrainai ir Rusijai nepavykus susitarti dėl dujų tiekimas gali būti nutrauktas
Ukraina derybose su Maskva nesugebėjo pasiekti proveržio, kuris turėjo užkirsti kelią Rusijos sprendimui nuo pirmadienio nutraukti dujų tiekimą kaimyninei šaliai, tuo pačiu sutrikdant tiekimą Europai, o ši nesėkmė dar labiau aštrina didžiausią krizę Rytų ir Vakarų santykiuose nuo Šaltojo karo.
Vienas ukrainiečių šaltinis, artimas toms deryboms, sakė, kad susitikimas, kuriam tarpininkavo Europos Sąjunga (ES), baidėsi "be rezultatų". Abi šalys taip pat nesusitarė, kad vėl galėtų susitikti..
Rusijos pareigūnai tų derybų kol kas nekomentavo.
Kol kas neaišku, ar Maskva nutrauks dujų tiekimą kaip žadėjo - pirmadienį nuo 6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku.
Jau trečiasis nuo 2006 metų "dujų karas" tarp Ukrainos ir Rusijos įsiplieskė, kai Maskva beveik dvigubai padidino tarifus po žiemą kaimyninėje šalyje vykusio kruvino sukilimo, susilpninusio istorinę Kremliaus įtaką Kijevui.
Tiekimas iš Rusijos sudaro pusę Ukrainos gaunamų dujų. Per šią šalį tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų, o ši padėtis paskatino ES energetikos komisarą Guentherį Oettingerį (Giunterį Ėtingerį) desperatiškai mėginti užtikrinti ilgalaikį sprendinį tam ginčui.
Prieš vėliausias derybas Kijevas sakė esantis pasiruošęs apmokėti Maskvos pateiktą 1,95 mlrd. JAV dolerių (4,97 mlrd. litų) sąskaitą už anksčiau gautas dujas, jeigu Rusija sutiks sumažinti kainą nuo 485,5 dolerio (1,24 tūkst. litų) iki 326 dolerių (831 lito) už tūkstantį kubinių metrų dujų.
Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo galutinis pasiūlymas - 385 doleriai (981 litas) už tūkstantį kubinių metrų, ir pagrasino nutraukti tiekimą Ukrainai, jeigu jokie mokėjimai nebus atlikti iki pirmadienio ryto.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.