Kūrybinė agentūra VML kartu su genetikos inžinieriais iš „The Organoid Company“ ir „Lab-Grown Leather“ balandžio 25 d. paskelbė apie savo partnerystę.
Jų ambicingas tikslas – sukelti revoliuciją 780 mlrd. JAV dolerių (apie 725,4 mlrd. eurų) vertės pasaulinėje odos pramonėje, į prabangių medžiagų rinką įtraukiant priešistorinės biologijos struktūras.
„Naudodami tiranozauro odą, mes pasitelkiame priešistorinę biologiją, kad sukurtume prabangias medžiagas“, – sakė Basas Korstenas, VML direktorius.
Šios inovacijos mokslinis pagrindas – pažangiausios biotechnologijos, leidžiančios sujungti senovės genetiką ir šiuolaikinę gamybą.
Vietoj bandymų klonuoti tikrus dinozaurus, šios įmonės taiko tikslesnį metodą – atskiria odos audiniams būdingą genetinę informaciją.
DINO BAGS ARE IN—AND THEY’RE 66 MILLION YEARS IN THE MAKING
Scientists are cooking up real T. rex leather in a lab using fossilized protein fragments and AI.
No, they’re not reviving dinosaurs—just growing dino skin in a dish to turn into super-expensive handbags.
Think… https://t.co/bpXPXReM13 pic.twitter.com/YMZBKBk1MrREKLAMAREKLAMA— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 25, 2025
Medžiaga turės autentiškas dinozauro odos savybes
Mokslininkai pradeda nuo suakmenėjusio tiranozauro kolageno – pagrindinio baltymo, randamo odoje ir jungiamuosiuose audiniuose, kuris jiems pasitarnauja kaip biologinis modelis.
Tuomet „The Organoid Company“ sukuria sintetinę DNR, kuri įtraukiama į „Lab-Grown Leather“ patentuotą ląstelių auginimo procesą, žinomą kaip „Elemental-X“.
Šis metodas skiriasi nuo esamų odos pakaitalų tuo, kad šios sukurtos ląstelės auga natūraliai be dirbtinių atraminių struktūrų.
„Lab-Grown Leather“ naudoja metodiką, leidžiančią ląstelėms sukurti savo natūralią struktūrą, todėl gaunama medžiaga yra struktūriškai identiška natūraliai odai. Rezultatas – medžiaga, turinti autentiškas odos savybes, o ne tik imitacija.
Produktai, pagaminti iš dinozauro odos, turėtų pasirodyti 2025 metų pabaigoje
Tradicinė odos gamyba kelia daug etinių ir aplinkosaugos problemų. Ši pramonė prisideda prie miškų kirtimo, reikalingo galvijų ganykloms, ir naudoja kenksmingas medžiagas, pvz., chromą.
Cheminės medžiagos dažnai sukelia vandens taršą ir kelia pavojų įmonių darbuotojų sveikatai. Tačiau sintetinė tiranozauro oda yra potencialus sprendimas šioms ilgalaikėms problemoms.
„The Organoid Company“ generalinis direktorius Thomas Mitchellas paaiškino mokslinį požiūrį: „Šis projektas yra puikus pavyzdys, kaip galime panaudoti pažangiausią genomo ir baltymų inžineriją, kad sukurtume visiškai naujas medžiagas. Rekonstruodami ir optimizuodami senovines baltymų sekas, galime sukurti tiranozauro odą.“
„Lab-Grown Leather“ profesorius Che‘as Connonas pabrėžė technologinį pasiekimą: „Mūsų patentuota pažangi audinių inžinerija dar kartą įrodė savo universalumą. Bendradarbiaudami su VML ir „The Organoid Company“, mes atveriame galimybę kurti odą iš priešistorinių rūšių, pradedant nuo galingo tiranozauro.“
Mados tendencijas sekantiems vartotojams pirmieji iš šios priešistorinės medžiagos pagaminti produktai turėtų pasirodyti iki 2025 m. pabaigos, iš pradžių daugiausia prabangos aksesuarų srityje.
Tačiau įmonės turi platesnių ambicijų – planuoja plėstis į automobilių pramonę ir kitas šakas, nesusijusias su mada.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!