ES nusprendė nustatyti bendras nelegaliai ES teritorijoje esančių asmenų grąžinimo taisykles ir procedūras. Planuojama priimti direktyva turėtų užtikrinti vienodus, skaidrius ir teisingus standartus. Europos Parlamento Piliečių laisvių ir teisingumo komitetas savo nuomonę dėl pasiūlytų taisyklių išreikė trečiadienį.
Pranešimą dėl direktyvos dėl bendrų nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių grąžinimo standartų ir tvarkos parengė Europos liaudies partijos ir Europos demokratų frakcijos narys iš Vokietijos Manfredas Weberis.
Direktyva reglamentuos laikinąją globą, savanoriškąjį grįžimą, draudimą grįžti bei leidžiamas taikyti prievartos priemonių ribas.
Nuo sprendimo iki išsiuntimo
Komitetas balsavo dėl daugiau nei 200 Komisijos pasiūlymo pakeitimų. Naujoji direktyva, teiksianti prioritetą savanoriškam grįžimui, numatys dviejų etapų procedūrą: sprendimą grąžinti ir įsakymą išsiųsti.
Piliečių laisvių ir teisingumo komitetas siūlo nustatyti ne ilgesnį nei 18 mėnesių maksimalų laikinosios globos laikotarpį. Komiteto nuomone, nelydimi nepilnamečiai neturėtų būti išsiunčiami ar sulaikomi. Taip pat svarbu užtikrinti laikinosios globos centruose esančių šeimų vientisumą, teisę gauti medicininę pagalbą, bei vaikų teisę gauti išsilavinimą.
Šimtai tūkstančių grąžintų nelegalų
Nors tikslių duomenų nėra, aišku, jog Europoje gyvena milijonai nelegalų. Kasmet rizikuodami gyvybe Europą bando pasiekti tūkstančiai nelegalių migrantų. Neretai jie atsiduria gatvėje ir tampa prekybos žmonėmis aukomis. Skirtingos atskirose ES šalyse galiojančios taisyklės verčia nelegalus pasinaudoti negriežtus įstatymus turinčiomis valstybėmis kaip tramplynu į Europą.
Pasak Komisijos, 2004 m. 25 ES šalyse buvo priimta 650 tūkst. sprendimų dėl grąžinimo, įvykdyti 164 tūkst. prievartinių grąžinimų, o savanoriškai iš Europos grįžo 48 tūkst. nelegalių imigrantų. Naujasis teisės aktas leistų tobulinti nacionalinių institucijų bendradarbiavimą visuose grąžinimo etapuose ir taikant draudimą grįžti.
Direktyvos projekte sakoma, kad grąžinimas turėtų būti taikomas tik nelegaliai Europoje gyvenantiems asmenims. Direktyvos tikslas – ne neteisėtumo nustatymas, bet skaidraus grąžinimo proceso, užtikrinančio žmogaus orumą, įtvirtinimas.
Dėl M. Weberio pranešimo bus balsuojama spalio plenarinėje sesijoje, o direktyva įsigalios Parlamentui ir Tarybai radus kompromisą. Imigracijos klausimai bus aptariami ir paskutinę rugsėjo savaitę vyksiančioje plenarinėje sesijoje.