„Derybas dėl JCPOA atnaujinsime artimiausiomis dienomis... Turiu galvoje greitai, nedelsiant“, – sakė J. Borrellis per spaudos konferenciją Irano sostinėje, turėdamas omenyje Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinamą tarptautinį susitarimą.
J. Borrellis tai pareiškė po dvi valandas trukusio susitikimo su Irano diplomatijos vadovu Hosseinu Amiru-Abdollahianu, surengto antrą jo vizito dieną.
H. A. Abdollahianas patvirtino, kad derybos bus atnaujintos.
„Turėjome ilgą, bet pozityvų pokalbį apie Irano ir ES pasaulinį bendradarbiavimą, – sakė ministras. – Problemas ir nesutarimus bandysime išspręsti per derybas, kurios netrukus bus atnaujintos.“
Pagal 2015 metais pasirašytą JCPOA Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.
Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.
Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.
Pernai balandį buvo pradėtos derybos dėl JCPOA atgaivinimo. Tačiau šių metų kovą jos įstrigo, nesugebėjus išspręsti Teherano ir Vašingtono nesutarimų, ypač dėl Irano reikalavimo, kad JAV išbrauktų jo elitinę Islamo revoliucinę gvardiją iš teroristinių grupių sąrašo.
„Prasminga diplomatija“
J. Borrellio kelionės į Teheraną išvakarėse su juo susitikęs JAV specialusis pasiuntinys Iranui Robertas Malley „pakartojo tvirtą Vašingtono pasiryžimą grįžti į susitarimą“, sakė ES derybų koordinatorius Enrique Mora.
„Mes ir toliau esame įsipareigoję eiti prasmingos diplomatijos keliu, konsultuodamiesi su savo partneriais Europoje“, – vėliau savo oficialioje „Twitter“ paskyroje nurodė R. Malley.
Prancūzija, viena iš šešių pasaulio galybių, 2015 metais pasirašiusių su Iranu JCPOA, paragino Teheraną „pasinaudoti diplomatine galimybe sudaryti susitarimą dabar, kol tai dar įmanoma“
H. Amiras-Abdollahianas ketvirtadienį sakė, kad Iranas „rimtai nusiteikęs“ pasiekti susitarimą.
„Tikiuosi, kad artimiausiu metu, Amerikos pusei laikantis realizmo, galėsime pasiekti galutinį susitarimo tašką“, – sakė jis ir pridūrė, kad „branduolinių derybų traukinys pasiekė sunkias stoteles, joms artėjant prie pabaigos“.
Iranas 2015 metais pasirašė JCPOA su Vokietija ir penkiomis nuolatinėmis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narėmis – Jungtine Karalyste, Kinija, Prancūzija, Rusija bei JAV.
JCPOA turėjo užtikrinti, kad Iranas negalėtų pasigaminti branduolinių ginklų, nors Teheranas visuomet neigė turintis tokį tikslą.