EP nariams kovo pabaigoje vykusio Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimo rezultatus pristatęs jos pirmininkas Herman Van Rompuy sulaukė kritiško ES šalių lyderių patvirtintų priemonių vertinimo. Europarlamentarai negailėjo kritikos „nepakankamai ambicingam“ požiūriui į Graikijos ir euro zonos problemas.
EVT susitikime nutarta du trečdalius pagalbos Graikijai skirti per dvišales paskolas, trečdalį – iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) lėšų. ES šalių lyderiai taip pat nusprendė suformuoti bendrą Komisijos, valstybių narių ir Europos centrinio banko darbo grupę, koordinuosiančią pastangas esantiems sunkumams įveikti.
Ekonominės politikos koordinavimo spragos
EVT pirmininko Hermano Van Rompuy nuomone, nepaisant gerokai besiskyrusių pirminių pozicijų pasiektas susitarimas parodo, jog „Sąjunga tebėra pajėgi rasti kompromisus“. Pasak jo, neverta būgštauti dėl Tarptautinio valiutos fondo dalyvavimo, kadangi šis finansuojamas ES lėšomis.
H. Van Rompuy pabrėžė, jog už Graikijos biudžeto sunkumų slepiasi ekonominės problemos, todėl svarbu stiprinti priežiūros ir valdymo mechanizmus. Komisijos vardu kalbėjęs jos pirmininko pavaduotojas Maroš Šefčovič pripažino, kad būtinas efektyvesnis ekonominės politikos koordinavimas.
Europos liaudies partijos vardu kalbėjusi olandė Corien Wortmann-Kool sakė, kad siūlymai reformuoti ekonominio valdymo struktūras tėra pažadai, tuo tarpu žmonės laukai apčiuopiamų rezultatų. Anot jos, būtina plėtoti Stabilumo ir augimo paktą, o Graikija privalo taupyti.
Socialistų ir demokratų aljanso atstovas austras Hannes Swoboda sakė nusivylęs ES lyderių sprendimais, o Graikijos atidavimas TVF valiai prilygsta technokratinio požiūrio pergalei prieš bendrą ekonomikos politiką. „Jei su ledkalniu susidūrusio Titaniko ekipažas imtų svarstyti savaitės meniu, tai primintų Vadovų Tarybos elgesį“, – sprendimą kurti darbo grupę kritikavo jis.
Liberalų ir demokratų aljanso lyderis belgas Guy Verhofstadt sakė, jog dvišalėmis paskolomis paremtas Graikijos mechanizmas kelia rimtų abejonių, juo netiki rinkos: valstybėms besiginčijant dėl Graikijai taikytinų palūkanų normų, jos obligacijų patrauklumas nuolat mažėja. Pasak jo, šis mechanizmas ne padeda, bet kenkia Graikijai.
Viena iš Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso vadovių vokietė Rebecca Harms sakė, jog vienintelė nauda iš pastarojo vadovų susitikimo – negarbingos Paryžiaus ir Berlyno kovos pabaiga.
„Kalbos apie europinius krizės sprendimus neturi tapti pretekstu plėsti ES galias“, – susirūpinimą išreiškė Europos konservatorių ir reformistų atstovas britas Timothy Kirkhope.
„Tai nėra europinis sprendimas. Ir toliau leidžiame bankams ir finansų rinkoms aiškinti valstybėms, kaip jos turėtų leisti piliečių pinigus“, – piktinosi Vokietijos parlamentaras Lothar Bisky.
„Visi centralizuoti ES planai žlugo, žlugs ir ekonominio valdymo planas“, – neabejojo britas Nigel Farage.
Europa.eu, ESnaujienos.lt