Pabrangus energetikos ištekliams, šalies laukia sunkūs metai, nes spartoką jos ekonomikos augimą užtikrina pigios dujos ir nafta iš Rusijos.
"Rinkdamasis ekonomikos smaugimo kilpą ar galimybę, jog Rusija aneksuos Baltarusiją, Lukašenka pasirinko pirmąjį variantą, nes supranta, kad prekyba suverenitetu - tai politinis charakiri", - sakė opozicinės Jungtinės piliečių partijos vadovas Anatolijus Lebedka.
Laikydamasis pozicijos, kad dujų kainos būtų padidintos du, o ne keturis kartus Minskas paskelbė bendrovei "Gazprom" savo ultimatumą, pareikšdamas, kad Rusijos dujų tranzitas per Baltarusiją į Europą taip pat bus neteisėtas. Bendrovė "Gazprom" buvo priversta įspėti savo vartotojus užsienyje apie sunkumus su Baltarusija ir pareiškė nuogąstavimų, kad tranzito šalis neteisėtai ims jos dujas.
Baltarusijos pareigūnai ignoruoja grėsmę, kad dujos bus išjungtos, primindami, kad 2004 metais tiekimai buvo nutraukti vieną dieną, bet po "Gazprom" klientų Europoje protestų sutartis buvo pratęsta Minskui naudingomis sąlygomis.
"Jeigu "Gazprom" imsis kraštutinių priemonių, Rusija Baltarusijos žmonėms atrodys kaip integracijos priešas, o europiečiams kaip monstras, puolantis mažą nepriklausomą šalį", - sakė ekspertų centro "Strategija vadovas Leonidas Zaiko.
"Įvertinę situaciją derybose su Rusija A. Lukašenka ir jo patarėjai nutarė eiti va bank ir vesti derybas kuo griežtesne forma", - pridūrė jis.
Nepriklausomo sociologijos instituto vadovas Olegas Manajevas sutinka su šia mintimi. "Esu visiškai tikras, kad Minskas sąmoningai aštrina šį konfliktą", - sakė jis.
Ekspertai sako, kad jeigu bus sustabdytas importas iš Rusijos, Baltarusijos energetika, turinti 400 tūkst. tonų kūryklų mazuto ir 0,6 mlrd. kubinių metrų dujų atsargas, gali išsilaikyti daugiausia mėnesį ar pusantro.
"Minskui tai, drauge su tiekimų nutraukimu, bus pakankamas pagrindas, viena vertus, atsisakyti bet kokios sąjunginės valstybės ir dar apkaltinti susivienijimo žlugimu Rusiją, antra vertus, pradėti įgyvendinti nepopuliarias krizės įveikimo priemones šalies viduje", - sakė analitikas Jaroslavas Romančiukas.
Kai kurie Rusijos politikai pareiškė, kad Baltarusija gali tikėtis dujų Rusijos vidaus kainomis, jeigu sutiktų sukurti sąjunginę valstybę ir įvesti bendrą valiutą, siūlydami surengti referendumą jau kitais metais.
"Rusija nori pasiekti iš Baltarusijos nors kokio realių ir apčiuopiamų rezultatų - kad Minskas įvestų bendrą valiutą ir kad baltarusiai per referendumą pritartų sąjunginiai valstybei su Rusija", - mano L. Zaiko.
Minskas sako neketinąs atsisakyti nepriklausomybės.
"Tas, kas mėgina taip paversti mūsų suverenią šalį federacijos subjektu, labai smarkiai klysta", - sakė parlamento tarptautinių reikalų komisijos vadovas Nikolajus Čerginecas. - Mūsų tauta siekia kuo artimesnių santykių su Rusija, bet savo suvereniteto neatsižadės".
Analitiko O. Manajevo vertinimu, tik apie 20 proc. baltarusių pritaria šalies įsijungimui į Rusijos sudėtį, o maždaug 70 proc. mano, kad būtų išsaugota nepriklausomybė, todėl politinės grumtynės su demonizuotu Kremliumi dėl suvereniteto gali susilaukti rinkėjų paramos.
Net nesitaikstanti Baltarusijos opozicija sako, kad suverenitetas gali būti pagrindas visuomenei konsoliduotis, jeigu valdžia parodys "bent kiek geros valios".
"Mes, režimo oponentai, konstatuojame, kad suverenitetas - tai ta bendra tema, kuria gali vykti valdžios ir opozicijos dialogas", - sakė A. Lebedka. - Remiantis sveiku protu, visuomenės konsolidacija dėl suvereniteto turi vykti".
Dialogas su opozicija būtų itin svarbus prezidentui A. Lukašenkai, jeigu "paskutinės Europos diktatorius pradėtų ekonomikos reformas, kurias vykdyti jį ragina Vakarai".
Tarptautinis valiutos fondas dar rugpjūtį įspėjo, kad Baltarusijos ekonomika, per pastaruosius trejus metus augusi daugiau kaip po aštuonis procentus, gali smarkiai sulėtėti, pabrangus energetikos ištekliams. TVF paragino Minską vykdyti struktūros reformas, sumažinti valstybės išlaidas, liberalizuoti kainas ir darbo užmokestį.
Ekspertai sako, kad autoritarinio A. Lukašenkos režimo kontroliuojamos Baltarusijos ekonomikos rentabilumas gali smarkiai nukentėti, esant neįprastai brangiems energetikos ištekliams, todėl socialinės išmokos gali sumažėti.
REKLAMA