80 žmonių žuvo, kai į šiaurę atvažiavo sunkvežimiai su pagalba, o dar devyni žmonės, kaip pranešama, buvo nušauti netoli pagalbos punkto pietuose, netoli Rafacho, kur vos para anksčiau žuvo dar dešimtys žmonių.
Keturi buvo nužudyti netoli kito pagalbos punkto Chan Junise, taip pat pietuose, AFP sakė agentūros atstovas Mahmudas Basalas.
JT Pasaulio maisto programa pranešė, kad jos 25 sunkvežimių konvojus, gabenantis pagalbą maistu, „susidūrė su didžiulėmis alkanų civilių miniomis, kurios buvo apšaudytos“ netoli Gazos miesto, netrukus po to, kai kirto Izraelio teritoriją ir pravažiavo kontrolės postus.
Izraelio kariškiai ginčijo žuvusiųjų skaičių ir sakė, kad kariai paleido įspėjamuosius šūvius, „kad pašalintų tiesioginę jiems kilusią grėsmę“, tūkstančiams žmonių susirinkus prie Gazos miesto.
Pagalbos ieškančių civilių gyventojų žūtys Gazos Ruože tapo įprastu reiškiniu, o valdžios atstovai dėl to kaltina Izraelio kariuomenės ugnį, kai minios, patiriančios nuolatinį maisto ir kitų būtiniausių prekių trūkumą, užplūsta pagalbos centrus.
JT anksčiau šį mėnesį pranešė, kad nuo gegužės pabaigos žuvo beveik 800 pagalbos ieškojusių žmonių, taip pat ir ten, kur ėjo pagalbos konvojų maršrutai.
„Tarsi medžiotų gyvūnus“
Gazos mieste 36 metų Qasemas Abu Khateras AFP pasakojo, kad skubėjo norėdamas gauti bent maišelį miltų, bet vietoj to rado desperatišką tūkstantinę minią ir „mirtiną spūstį bei stumdymąsi“.
„Tankai šaudė į mus bet kaip, o Izraelio snaiperiai šaudė, tarsi medžiotų gyvūnus miške“, – pridūrė jis. – Dešimtys žmonių žuvo tiesiog mano akyse, ir niekas negalėjo nieko išgelbėti.“
Pasaulio maisto programa (WFP) pasmerkė smurtą prieš pagalbos ieškančius civilius gyventojus kaip „visiškai nepriimtiną“.
Žiniasklaidos apribojimai Gazos Ruože ir sunkumai patekti į daugelį vietovių reiškia, kad AFP negali nepriklausomai patikrinti aukų skaičiaus ir agentūros bei kitų šalių pateiktos informacijos.
Kariuomenė teigia, kad stengiasi vengti žalos civiliams gyventojams ir kad šį mėnesį ji išleido naujas instrukcijas įvykių vietose esantiems savo kariams, „atsižvelgusi į patirtį“, įgytą po daugybės panašių incidentų.
Izraelis sekmadienį panaikino leidimą gyventi šalyje Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro (OCHA) biuro vadovui Jonathanui Whittallui, kuris ne kartą pasmerkė humanitarines sąlygas Gazoje.
Izraelio užsienio reikalų ministras Gideonas Saaras platformoje „X“ apkaltino jį skleidžiant melą apie karą Gazoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!