Baigiantis 2008-ųjų nominavimo sezonui pretendentais į Nobelio taikos premiją laikomi Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso, Alžyro prezidentas Abdelazizas Bouteflika, buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis ir esperanto kalba.
Nobelio komitetas svarsto tik tas kandidatūras, kurios iškeliamos laiškuose, išsiųstuose iki vasario 1 dienos. Laureatas bus paskelbtas spalio mėnesį.
"2008-ųjų varžybos atrodo atviros visiems", - sakė Steinas Toennessonas iš Oslo taikos studijų instituto (PRIO).
"Tai turėtų suteikti Nobelio komitetui dar veną progą pagerbti nelabai žinomą kandidatą, kovojantį už žmogaus teises ar taiką siauresne šio termino prasme", - konstatavo jis.
Pernai Nobelio taikos premija už klimato kaitos pavojų įsisąmoninimo didinimą buvo paskirta buvusiam JAV viceprezidentui Alui Gore'ui ir Jungtinių Tautų kovos su klimato kaita institucijai - Tarpvyriausybinei klimato kaitos grupei (IPCC).
Visuomet spėliojama dėl to, kas laimės Nobelio taikos premiją, bet tai visuomet būna tik spėlionės, nes Komitetas jau 50 metų nominuotųjų pavardes laiko didžiausioje paslaptyje.
Tačiau tie, kurie siūlo kandidatus, gali viešai skelbti jų pavardes.
Rytų Timoro prezidentas Jose Ramosas-Horta, kuris pats šią prestižinę premiją gavo 1996 metais, sakė, kad ketina nominuoti J.M.Barroso, nes jo vadovaujama Europos Komisija "skatino dialogą taikos vardan, labai prisideda prie JT taikos pajėgų ir remia pabėgėlius".
Kitas buvęs laureatas, buvęs sovietų lyderis Michailas Gorbačiovas, pasiūlė H.Kohlį - už vaidmenį, kurį jis suvaidino taikiai užbaigiant šaltąjį karą ir propaguojant Europoje susitaikymą, praneša vokiečių spauda.
Alžyre iškelta A.Bouteflikos kandidatūra, kurią remia šalies parlamentarai ir ministrai.
Tuo tarpu du šveicarų politikai nominavo esperanto kalbą, kuri laikoma taikos bei vilties kalba ir kuri 1887 metais buvo sugalvota kaip tarptautinio bendravimo tarpininkė.
"Pati to nesakau, bet nemažai žmonių atkreipė mano dėmesį į jos vaidmenį plečiant kultūrų dialogą ir draugystę", - sakė Gisele Ory, viena iš dviejų minėtų politikų. Ji išreiškė viltį, kad kada nors ir pati išmoks šią dirbtinę kalbą.
Pagal taisykles, penki Nobelio komiteto nariai per savo pirmąjį posėdį, kuris bus surengtas vasario 26 dieną, taip pat gali kelti savo kandidatūras.