Rusų tiriamosios žurnalistikos projektas „Važnyje istoriji“, remiantis dviem vienas su kitu nesusijusiais Rusijos saugumo tarnybos agentais, skelbia, kad kaltinimai dėl kyšių ėmimo yra „parodomieji“. Kaltinimai dėl kyšio gavimo yra „viešumai“, o iš tiesų jis kaltinamas valstybės išdavyste, tačiau tai viešai bijoma skelbti dėl „temos jautrumo“.
„Dėl korupcijos niekas jo nesulaikytų. Apie tai ten (Kremliuje) seniai viską žino. Putinas įsakė veikti po to, kai jį pavyko įtikinti, kad čia jau kalba apie valstybės išdavystę“, – cituojamas vienas iš saugumiečių.
„VČK-OGPU“ skelbiama, kad T. Ivanovas ir D. Peskovas bendravo šeimomis, paviešino ir nuotraukas iš praleidžiamo kartu laiko.
Oficialiuose Rusijos informavimo priemonių pranešimuose rašoma, kad T. Ivanovas yra kaltinamas „paėmęs ne mažiau nei 1 mln. rublių (10 tūkst. eurų) kyšį“.
Aukšto Gynybos ministerijos vado sulaikymas
Rusijos teisėsaugos pareigūnai sulaikė gynybos viceministrą Timurą Ivanovą, įtariamą kyšininkavimu, antradienį pranešė Tyrimų komitetas. Teismas vėliau leido jį suimti.
Šalies valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas apie aukšto rango pareigūno, ilgamečio gynybos ministro Sergejaus Šoigu sąjungininko, sulaikymą – tai itin retas žingsnis karo Ukrainoje kontekste.
Kovos su korupcija šalininkai Rusijoje jau daugelį metų kritikuoja, anot jų, plačiai paplitusį kyšininkavimą V. Putino valdymo laikotarpiu.
48-erių T. Ivanovas vadovavo ginkluotųjų pajėgų viešiesiems pirkimams ir statybų projektams ir buvo susijęs su Rusijos okupuoto Ukrainos Mariupolio miesto atstatymu.
„Rusijos Federacijos gynybos viceministras buvo nusiųstas į ikiteisminio sulaikymo centrą“, – nurodė Maskvos teismų spaudos tarnyba.
Dėl kyšio paėmimo „ypač dideliu mastu“ jam gresia iki 15 metų nelaisvės, sakoma jos pranešime.
Pats T. Ivanovas kaltinimus neigia, valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė jo advokatas.
Europos Sąjunga taiko sankcijas T. Ivanovui, aukšto rango gynybos ministro pareigūnui, atsakingam už karinių objektų statymą.
Rusijoje dėl tariamo ekstremizmo uždraustas Kovos su korupcija fondas (FBK), kurį įsteigė velionis opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, 2022 metais atliko vieną iš savo tyrimų dėl korupcijos T. Ivanovo atžvilgiu.
FBK tuomet nurodė, kad viceministras prižiūrėjo ir pelnėsi iš statybų projektų Ukrainos Mariupolio mieste, kurį 2022-aisiais po kelis mėnesius trukusios apgulties pradėjo kontroliuoti Maskva.
Pasak FBK, T. Ivanovas taip pat fiktyviai išsiskyrė su antrąja žmona, kad ši galėtų išvengti ES sankcijų.
Keli nepriklausomi rusų leidiniai mano, kad T. Ivanovas ir jo šeima susikrovė turtus iš vadinamųjų dėkingumo mokesčių už ministerijoje sudarytas sutartis.
Prabangus gyvenimo būdas
2022 metų gruodį A. Navalno komanda teigė gavusi tūkstančius nutekintų T. Ivanovo žmonos Svetlanos Maniovič elektroninių laiškų, iš kurių galima suprasti apie prabangų gyvenimo būdą, gerokai prasilenkiantį su jo oficialiu atlyginimu.
A. Navalno bendražygiai nurodė, kad ji išleido šimtus tūkstančių eurų prabangiems automobiliams, papuošalams, drabužiams, vakarėliams bei prašmatnių nekilnojamojo turto objektų ir jachtų nuomai Pietų Prancūzijoje.
Jie teigė, kad kai kurie sandoriai buvo vykdomi per trečiąsias šalis, įskaitant Gynybos ministerijos rangovus.
Kremlius pareiškė, kad prezidentas V. Putinas nuolat palaiko ryšį su S. Šoigu, tačiau atsisakė tiesiogiai komentuoti T. Ivanovo sulaikymą.
„Bus atliekamas tyrimas“, – sakė atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, perspėdamas, kad gali kilti įvairių spekuliacijų.
T. Ivanovas trečiadienį teisme stovėjo stikliniame narve. Jis dėvėjo karinę uniformą.
Anot teismo, tyrėjai mano, kad jis dalyvavo nusikalstamame sąmoksle, kurio tikslas buvo paimti „ypač didelio masto kyšį nekilnojamojo turto paslaugų pavidalu sudarant rangos ir subrangos sutartis su Gynybos ministerija“.
Daugiau informacijos neskelbiama.
Teisėjas pasiuntė jį į kardomąjį kalinimą mažiausiai iki birželio 23 dienos. Jis bus laikomas Maskvos Lefortovo kalėjime, pagarsėjusiame sunkiomis sąlygomis, pranešė TASS.
„S. Šoigu pavaduotojas“
Pasak analitikų, aukšto rango vyriausybės pareigūnai sulaikomi retai, dažniausiai tai lemia politiniai vidiniai konfliktai.
Aktyvistų teigimu, didžiulės sumos, metamos karui Ukrainoje, suteikė pareigūnams naujų galimybių praturtėti sudarant slaptus viešųjų pirkimų sandorius.
Rusų karo tinklaraštininkai, ilgą laiką kritikavę S. Šoigu vadovavimą puolimui, socialiniuose tinkluose greitai susiejo T. Ivanovą su gynybos ministru.
Su samdinių grupuote „Wagner“ susijęs „Telegram“ kanalas „Pilkoji zona“ T. Ivanovą ne kartą pavadino „Šoigu pavaduotoju“.
„Jis, kaip ir S. Šoigu, kilęs iš šeimos klano“, – sakoma pranešime.
Buvęs „Wagner“ bosas Jevgenijus Prigožinas prieš savo mirtį paslaptingomis aplinkybėmis praėjusiais metais kaltino S. Šoigu ir kitus Gynybos ministerijos pareigūnus korupcija ir nekompetencija.
Gynybos ministerija nekomentavo T. Ivanono sulaikymo.
Likus kelioms valandoms iki tyrėjų pranešimo apie T. Ivanovo sulaikymą, gynybos viceministras pasirodė ministerijos paskelbtame vaizdo įraše, kuriame S. Šoigu kreipėsi į aukščiausio rango kariškius dėl karo Ukrainoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!