Tai buvo 1981 metų liepos 29-oji, Princo Čarlzo ir ledi Dianos vestuvių diena. Kuomet britų Karalienė atvyko į Šv.Pauliaus Katedrą ir pamojavo vestuvių ceremoniją stebėjusiai miniai, dvi prastai apsirėdžiusios ir šlubčiojančios pagyvenusios moterys džiaugsmingai pasveikino jos didenybę. Nors ir nesugebėdamos suprantamai artikuliuoti žodžių, bet džiaugsmingai tardamos susijaudinimo kupinus garsus.
Kaip „Dailymail.co.uk“ pasakoja buvusi slaugė Onelle Braithwaite, šis momentas jai ir dabar skausmingai perveria širdį. „Jei viskas būtų buvę bent kiek kitaip, šios dvi moterys tikrai būtų dalyvavusios ir oficialiose vestuvių iškilmėse“, - pasakoja Braithwaite.
Šios moterys - Nerissa ir Katherine Bowes-Lyon - buvo Karalienės Motinos dukterėčios ir pirmosios eilės dabartinės britų Karalienės pusseserės. Moterų likimas susiklostė skausmingai – jos dar 1941 metais buvo uždarytos į Karališkąją Earlswoodo prieglaudą, kur buvo gydomos dėl psichinių sutrikimų.
Nepaisant to, jog apie gydomų moterų kilmingumą žinojo tiek Earlswoodo darbuotojai, tiek ir vietinė bendruomenė, Karališkoji šeima kaip įmanydama stengėsi nuslėpti šį faktą ir neleisti žiniai apie sergančias moteris išplisti po visą šalį.
Tad ilgą laiką, remiantis Karališkosios šeimos paskelbta klaidinančia informacija, buvo oficialiai teigiama apie šių moterų mirtį. Visgi Nerissa numirė tik 1986 metais, o Katherine yra vis dar gyva. Sulaukusi 85 metų, dabar ji yra tokio paties amžiaus kaip ir britų Karalienė Elžbieta II.
Šokiruojanti istorija apie Karalienės giminaičių gyvenimus į dienos šviesą iškilo tuomet, kai dar 1986 metais žurnalistai išsiaiškino apie visai neseną Nerissos mirtį ir aptiko jos kapavietę, pažymėtą tiesiog moters inicialais ir serijiniu kapavietės numeriu. Visgi skandalas dėl Nerissos visiškai nepakeitė jos sesės gyvenimo. Katherine ir toliau gyveno prieglaudoje, jos niekas nelankė, moteris net neturėjo savo nuosavų drabužių.
Kaip teigia „Dailymail.co.uk“, sesių istorija tik parodo tuometinės epochos, kurioje gimė šios moterys, ypatumus - vaikų sutrikimai tuomet buvo laikomi didžiausia šeimos gėda. Kaip pasakoja moteris slaugiusios darbuotojos, per televizijos transliacijas išvydusios Karalienę, sesės pradėdavo elgtis iškilmingai ir pritūpusios netgi atlikdavo reveransą. Akivaizdu, jog sergančios moterys pažindavo savo giminaitę. „Būdavo labai liūdna. Jos buvo labai mielos sesės. Jos nemokėjo kalbėti, bet viską parodydavo gestais. Gerai pažinodami sesutes, mes suprasdavome, ką jos norėdavo pasakyti. Dabar jas greičiausiai gydytų visai kitaip ir kalbos sutrikimai nebebūtų dideliu kliuviniu bendravimui. Jų gyvenimas galėjo būti visai kitoks“, - pasakojo Braithwaite. Šviesiais atsiminimais apie seses dalinosi ir kiti prieglaudos darbuotojai, teigdami, jog kilmingos moterys niekada nesukeldavo didesnių rūpesčių prižiūrėtojams.
Merginų tėvas Johnas Bowes-Lyon, vyresnysis Karalienės Motinos brolis, mirė dar 1930, kuomet jo dukros buvo labai jauno amžiaus. Tuometinė socialinė aplinka ir įsigalėję stereotipai lėmė, jog vystymosi sutrikimų turinčios merginos tapo didele Karališkosios šeimos gėda. „Jei šeimoje gimsta nevisai sveikas vaikas, turintis mokymosi sutrikimų, vadinasi kažkas blogai yra su pačia šeima“, - tuometinius žmonių prietarus aiškino profesorius Janas Walmsley.
Pačiam Johnui Bowes-Lyonui tai taip pat tapo galvos skausmu. Neva sergančios mergaitės galėjo sutrukdyti kitų jo vaikų gerovei ir jų galimybėms sukurti sėkmingą vedybinį gyvenimą. Tad vėliau merginos buvo tiesiog atiduotos į globos namus, kur buvo gydytos nuo „silpnaprotystės“. Būtent tokios diagnozės tuomet susilaukė kalbos ir mąstymo sutrikimų turėjusios merginos. Prieglaudos darbuotojai pamena, kad merginų globos namuose niekas nelankydavo. „Nemačiau, kad kas nors būtų atėjęs jų aplankyti. Susidarė toks įspūdis, jog jos buvo tiesiog pamirštos“, - pasakojo buvusi prižiūrėtoja Dot Penfold.
1997 metais buvusi Karališkoji Earlswoodo prieglauda buvo uždaryta. Milžiniškame pastate šiuo metu yra įrengti prabangūs apartamentai. Manoma, jog Katherine šiuo metu gyvena Surrey slaugos namuose. Jos santykiai su savo giminaičiais išlieka nepakitę – moteris taip ir liko pamiršta ir atstumta savo artimųjų.