REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į pensiją išėjęs NATO generolas Petras Pavelas penktadienį ir šeštadienį vyksiančiame antrajame Čekijos prezidento rinkimų ture yra aiškus favoritas ir turėtų nugalėti buvusį premjerą milijardierių Andrejų Babišą.

Į pensiją išėjęs NATO generolas Petras Pavelas penktadienį ir šeštadienį vyksiančiame antrajame Čekijos prezidento rinkimų ture yra aiškus favoritas ir turėtų nugalėti buvusį premjerą milijardierių Andrejų Babišą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laimėtojas pakeis Milošą Zemaną, atvirą ir nevienareikšmiškai vertinamą politiką, kuris palaikė glaudžius ryšius su Maskva, o beveik prieš metus, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, juos nutraukė.

REKLAMA

Vėliausios nuomonių apklausos parodė, kad pagal populiarumą pirmoje vietoje yra buvęs desantininkas P. Pavelas – jam paramą išreiškė 58–59 proc. respondentų. A. Babišą rinkosi 41–42 proc. apklausose dalyvavusių čekų.

Pirmajame ture dalyvavo aštuoni kandidatai, o P. Pavelas, surinkęs 35,4 proc. balsų, aplenkė 35 proc. balsų gavusį A. Babišą. Po pirmojo rato, remiamas dešiniųjų ir centro partijų, P. Pavelas pritraukė kelių kitų kandidatų rinkėjus.

REKLAMA
REKLAMA

A. Babišas gali pasikliauti stabilia savo centro kairės populistinio judėjimo ANO (TAIP) rinkėjų parama, tačiau mažai tikėtina, kad jam pavyks surinkti daug naujų balsų.

Kai kuriuos jis netgi erzino gan chaotiškais pasisakymais debatuose, todėl Brno Masaryko universiteto analitikas Otto Eiblas naujienų agentūrai AFP teigė, kad jį „retoriškai sunku perprasti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujasis valstybės vadovas susidurs su rekordine infliacija 10,5 mln. gyventojų turinčioje Vidurio Europos šalyje, priklausančioje Europos Sąjungai ir NATO.

Nors prezidento vaidmuo yra daugiausia simbolinis, jis skiria vyriausybę, parenka centrinio banko valdytoją ir konstitucinius teisėjus, yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.

„Atvirai kalbant, jei [nuomonių] apklausos gerai atliktos, manau, kad Babišui bus sunku sugrįžti“, – AFP sakė Palacky universiteto analitikas Tomašas Lebeda.

REKLAMA

„Manau, kad Petras Pavelas laimės, – pridūrė jis.

Apdovanotas karo didvyris

61 metų P. Pavelas buvo apdovanotas kaip Serbijos ir Kroatijos karo, kuriame jis padėjo išvaduoti prancūzų karius iš karo zonos, didvyris.

Vėliau jis tapo Čekijos generalinio štabo viršininku ir NATO karinio komiteto pirmininku.

Žurnalo „Forbes“ duomenimis, 68 metų A. Babišas, kuriam priklauso maisto, cheminių medžiagų ir žiniasklaidos grupė „Agrofert“, yra penktas turtingiausias žmogus Čekijoje.

REKLAMA

Nuo 2017 iki 2021 metų jis ėjo ministro pirmininko pareigas. Jam nuolat tekdavo atremti klausimus apie savo dvigubą politiko ir verslininko vaidmenį.

Tiek P. Pavelas, tiek A Babišas buvo Komunistų partijos nariai devintajame dešimtmetyje, kai tuometinę Čekoslovakiją valdė Maskvos vadovaujami komunistai.

P. Pavelą parėmė kelios partijos, priklausančios ministro pirmininko Petro Fialos valdančiajai centro dešiniųjų koalicijai, o A. Babišą – ilgametis sąjungininkas M. Zemanas, kurio paskutinė kadencija baigisis kovo mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kampanijos pabaigoje A. Babišas taip pat sukėlė diskusijas pareiškęs, kad nesiųstų karių, jei būtų užpultos NATO narės Lenkija arba Baltijos šalys.

Vėliau jis atsiėmė savo komentarus, tačiau jau buvo susilaukęs kritikos iš visų šių keturių valstybių.

Nepriklausomas politikos analitikas Janas Kubačekas teigė manąs, kad rinkimai, nepriklausomai nuo laimėtojo, nepakeis šalies užsienio politikos.

REKLAMA

Čekija išliks provakarietiška, išlaikys savo strateginius santykius su ES ir NATO, liks Ukrainos pusėje“, – sakė jis AFP.

Penktadienį rinkimų apylinkės atidaromos 14 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku ir bus uždarytos 22 val., o šeštadienį dirbs nuo 8 val. iki 14 valandos.

Rezultatų tikimasi sulaukti netrukus po to, kai šeštadienį užsidarys rinkimų apylinkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų