JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) antradienį skaitydamas savo metinį pranešimą "Apie Sąjungos padėtį" paragino maištingai nusiteikusį Kongresą suteikti galimybę įgyvendinti jo naująjį planą dėl Irako ir pakartojo, kad dar ne vėlu užsitikrinti norimą karo baigtį.
Prezidentas, kreipdamasis į skeptiškai nusiteikusius įstatymų leidėjus tokiu metu, kai Amerikos visuomenės pritarimas jo veiklai yra mažiausias per šešerius jo darbo metus šiame poste, sakė, kad jei į Iraką bus papildomai nusiųsti 21 500 karių, bus didžiausia tikimybė pasiekti pergalę.
"Šią dieną, šią valandą mes vis dar galime nulemti mūšio baigtį. Pasiryžkime, ir pakreipkime įvykius į pergalės pusę", - sakė G.W.Bushas.
Prezidento pozicijos nepakeitė demokratų ir netgi jo Respublikonų partijos įstatymų leidėjų aštri kritika. Šiuo metu Kongrese rengiama ne viena rezoliucija, smerkianti G.W.Busho strategiją dėl Irako, kurią jis pristatė prieš dvi savaites.
"Mūsų šalis ėmėsi naujos strategijos Irake, ir aš prašau jūsų suteikti galimybę ją įgyvendinti", - sakė G.W.Bushas bendrame abejų Kongreso rūmų posėdyje, pirmą kartą kreipdamasis į Atstovų Rūmus ir Senatą, kuriuos kontroliuoja demokratai.
Naujausia laikraščio "The Washington Post" ir televizijos ABC viešosios nuomonės apklausa parodė, kad G.W.Busho darbu prezidento poste patenkinti tik 33 proc. amerikiečių. Jam teks pridėti nemažai pastangų, kad nukreiptų Amerikos visuomenės dėmesį nuo Irako temos, kuri šiuo metu tvirtai dominuoja šalies politinėje arenoje, į vidaus politikos klausimus.
Ignoruodamas griežtą kritiką dėl savo veiksmų Irako atžvilgiu, G.W.Bushas stengėsi prastumti savo vidaus politikos darbotvarkę, klimato pokyčius pavadinęs "rimtu iššūkiu", kurį, pasak jo, bus mėginama atremti, per 10 metų 20 proc. sumažinus benzino suvartojimą ir padidinus alternatyvaus kuro panaudojimą.
Prezidentas taip pat paragino užtikrinti amerikiečiams geresnę sveikatos apsaugą ir pradėti įgyvendinti laikinojo darbo programą nelegaliems migrantams.
"Mes, kaip ir daug mūsų pirmtakų, galime išspręsti tarpusavio nesutarimus ir įgyvendinti didžius dalykus Amerikos žmonių labui", - sakė G.W.Bushas.
KARO IRAKE KLAUSIMAS
Tarp įstatymų leidėjų, kabineto pareigūnų, diplomatų ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų, kurie klausėsi prezidento kalbos, buvo maždaug dešimt potencialių G.W.Busho įpėdinių iš abiejų partijų, kurie ketina varžytis dėl galimybės pakeisti jį šiame poste.
G.W.Bushui kalbant apie praėjusių metų nesėkmes Irake, Kongreso salėje tvyrojo mirtina tyla. Keli prezidento komentarai Irako tema sulaukė tik grupės respublikonų ovacijų.
G.W.Bushui skaitant metinį pranešimą, jam už nugaros sėdėjo viceprezidentas Dickas Cheney (Dikas Čeinis) ir Atstovų Rūmų pirmininkė, demokratė iš Kalifornijos Nancy Pelosi (Nensi Pelosi), kuri demonstratyviai nesistojo ir neplojo, kai prezidentas kalbėjo Irako tema.
"Deja, šįvakar prezidentas pademonstravo, kad jis neįsiklausė į didžiausią amerikiečių rūpestį - karą Irake", - nurodė N.Pelosi bendrame pareiškime su Senato daugumos lyderiu, Nevados demokratu Harry Reidu (Hariu Ridu).
Demokratų senatorius iš Masačusetso Edwardas Kennedy (Edvardas Kenedis) sakė, kad du geriausi žodžiai visoje prezidento kalboje buvo kreipimasis į N.Pelosi "Ponia Pirmininke".
G.W.Bushas atmetė demokratų argumentus, kuriais jie grindžia raginimus išvesti amerikiečių karius iš Bagdado. Prezidentas pabrėžė, kad Irakas taps epinio mūšio tarp šiitų ir sunitų ekstremistų arena ir bus nuversta šalies vyriausybė, jei Amerikos pajėgos bus išvestos iš Bagdado neįtvirtinus ten saugumo.
"Tai ne mūšis, į kurį mes įsitraukėme Irake, tai mūšis, kuriame mes dalyvaujame", - sakė jis.
Komentuodamas G.W.Busho metinę kalbą, demokratas iš Virdžinijos Jimas Webbas (Džimas Vebas), Vietnamo karo veteranas, neseniai išrinktas į Senatą, pareiškė, kad Amerikai reikia naujos krypties Irake, politikos, "kuri leistų išvesti mūsų karius iš Irako miestų gatvių, formulės, kuri leistų mūsų pajėgoms greitai pasitraukti iš Irako".