Serbija dar labiau paaštrino savo priešiškumą Kosovo nepriklausomybės idėjai. Šalies ministras pirmininkas Vojislavas Kostunica Europos Sąjungai pasiuntė aiškų signalą: arba Serbija, arba Kosovas, rašo „EU Observer“.
„Mes pasiekėme tašką, kai ES turi pasirinkti, ko nori: turėti partnerę - tarptautinės bendruomenės pripažintą Serbijos valstybę su visa jos teritorija arba įkurti kvazivalstybę mūsų teritorijoje“, - penktadienį pareiškė V. Kostunica.
Serbų premjeras taip pat atmetė idėją į nuo Serbijos norinčia atsiskirti provinciją siųsti 1800 žmonių ES misiją, sudarytą iš policijos pareigūnų, prokurorų ir teisėjų. Dėl šio žingsnio dar gruodį sutarė visų 27 bendrijos narių lyderiai.
"ES turi pasirinkti: pasirašyti su Serbija Stabilizavimo ir Bendradarbiavimo sutartį arba pasiduoti JT spaudimui ir nusiųsti misiją, įgyvendinsiančią "prižiūrimos" Kosovo nepriklausomybės idėją, taip atskiriant dalį Serbijos teritorijos.
V. Kostunica taip pat pavadino ES planus nusiųsti civilinę ir policijos misiją į Kosovą „neteisėtu sprendimu“ ir pabrėžė, kad toks žingsnis anuliuos kelią Stabilizavimo ir bendradarbiavimo sutarties ratifikavimui.
Anot „EU Observer“, minėtos sutarties ratifikavimas, laikomas pirmu žingsniu į Serbijos narystę ES, buvo atliktas lapkritį. Iki šiol buvo tikimasi, kad Serbija sutartį visiškai ratifikuos sausio pabaigoje.
Daugelis Vakarų valstybių palaiko Kosovo nepriklausomybės idėją. Ši Serbijai oficialiai priklausanti teritorija nuo 1999 m., kada NATO pajėgos bombardavimu užbaigė Kosovo albanų ir serbų karą, administruojama JT.
Tuo tarpu Rusija iki šiol laikosi pozicijos, jog provincijos nepriklausomybė pažeistų tarptautinę teisę. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas anksčiau yra sakęs, kad Rusija tokiu atveju neabejodama pasinaudos veto teise JT Saugumo Taryboje.
Tikimasi, jog 2 mln. Kosovo albanų vienašališkai paskelbs nepriklausomybę dar šių metų pradžioje.