B.Obama pareiškė, kad šis planas „neatitiktų nacionalinių JAV interesų“, nes niekaip neprisidėtų prie „reikšmingo ir ilgalaikio“ ekonomikos augimo, mažesnių dujų kainų ir aplinkos išsaugojimo.
Bendrovė „TransCanada“ nori nutiesti 1,9 tūkst. kilometrų ilgio vamzdyną, kuriuo nafta, išgaunama iš bitumingųjų skalūnų Kanados Albertos provincijoje, būtų pumpuojama į JAV naftos perdirbimo įmones Meksikos įlankos pakrantėse.
Anot B.Obamos, užuot pumpavusios skalūnų naftą 1179 mylias (1900 km) iš Albertos iki Meksikos įlankos, JAV turėtų sutelkti dėmesį į švarių energijos technologijų plėtrą, kuri sukurtų naujas darbo vietas ir užtikrintų energijos saugumą.
„Amerika dabar yra pasaulinė lyderė, kai svarstoma kaip imtis rimtų veiksmų prieš klimato pokyčius, – sakė jis. – Atvirai kalbant, patvirtinus šį projektą būtų pakirsta ši globali lyderystė“.
Už kelių savaičių B.Obama vyks į Paryžių, kur tikimasi pasirašyti pasaulinę klimato išsaugojimo sutartį, kuria viso pasaulio mastu būtų apribota anglies dvideginio emisija.
Ši kalba sakyta praėjus kelioms dienoms nuo naujojo Kanados premjero Justino Trudeau prisaikdinimo.
Prieš pat savo kalbą B.Obamas pasakė skambinęs J.Trudeau, kuris išreiškęs „nusivylimą“, kad šis projektas atmetamas, bet abu lyderiai sutarė dirbti kartu energetikos ir klimato problemų srityje.
B.Obama tesėjo savo pažadą blokuoti šį projektą, atverdamas sceną politinėms kovoms prieš 2016-ųjų prezidento rinkimus.
Daugelis kritikų, daugiausiai demokratai, perspėja, kad planuojamas nutiesti vamzdynas kelia naftos išsiliejimų pavojų, be to, realiai sukurs labai mažai naujų nuolatinių darbo vietų. Ekologai savo ruožtu teigia, kad naftos gavyba iš Albertos bitumingųjų smėlių prisideda prie pasaulinio klimato šiltėjimo.