„Antroji banga“ jau atėjo, tačiau iš kitur: skėriai puola tokiu mastu, kokio mūsų karta dar nematė

2020-ieji, be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos, gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių. Jie naikina pasėlius milžiniškose teritorijose – nuo Tanzanijos, Kenijos ir Somalio iki Pakistano, Indijos ir Kinijos.

Jau pačioje pandemijos pradžioje skėriai išplito mažiausiai 30-yje šalių. Gegužę invazija išplito dar labiau ir tapo plačiausio masto per paskutinius 30-70 metų (priklausomai nuo regiono): Etiopijoje ir Somalyje tai didžiausias protrūkis per 25 metus, Indijoje – per 30 metų, Kenijoje – per 70 metų. Dar prieš prasidedant antrajai, ir daug didesnei už pirmąją, šių metų skėrių antplūdžio bangai, Pasaulio bankas pavadino tai rimčiausia nelaime per pastaruosius dešimtmečius. Skėrių debesys naikina pasėlius ir visą žalumą, taip sukeliant bado grėsmę 25 mln. žmonių.

Skėriai yra laikomi vienais iš pačių kenksmingiausių vabzdžių dėl savo gebėjimo sparčiai daugintis, migruoti didelius atstumus ir daromų nuostolių pasėliams. Užaugę skėriai kiekvieną dieną gali suėsti tiek maisto, koks yra jų svoris, apie du gramus. Skėrių spiečius kvadratinio kilometro teritorijoje per dieną sunaikina tiek maisto, kiek užtektų pamaitinti 35 tūkst. žmonių.

Vieną dykumų skėrių spiečių šiais metais sudaro iki 10 mlrd. vabzdžių, nors įprastai jų kiekis siekia apie 500 mln. Jie geba per parą įveikti 100-200 kilometrų atstumą ir savo kelyje naikinti viską, kas tik auga – žolę, krūmus, medžius, lapus, stiebus, gėles, vaisius.

2020-ųjų skėrių antplūdžio priežastis visiškai nesusijusi su Biblijoje minima „aštuntąja Egipto rykšte“. Skėrių priviso dėl neįprastai šiltos žiemos. Vabzdžiai išsirito iš lervų gegužės viduryje, nors paprastai tai vyksta birželį, todėl skėrių šiais metais bus dar viena jų karta daugiau, ir jie atneš daug daugiau nuostolių. 

Skėriai padengia milžinišką plotą: šalyse skelbiamos nepaprastosios situacijos

Šiltos žiemos anomaliją pajuto ir Rusijos žemės ūkininkai. Kenkėjai jau dabar apėmė 300 tūkst. hektarų derlingos žemės Dagestane, Stavropolio ir Atlajaus kraštuose. Tačiau dar mažiausiai 30 šalies regionų ruošiasi atplūdžiui ir imasi priemonių jam užkardyti. 

Rusijos žemės ūkio ministerija perspėjo, kad nepavykus suvaldyti situacijos tradicinėmis priemonėmis, gali tekti įvesti nepaprastąją padėtį. 

Tuo metu Iranas jau paskelbė nepaprastąją padėtį ir mobilizavo kariuomenės pajėgas kovai su skėriais, kurie gali sunaikinti 200 tūkst. hektarų pasėlių, ir palikti šalį be derliaus, kurio vertė yra apie 6,3 mlrd. eurų. Manoma, kad birželį nuo skėrių antplūdžio nukentėjusių žemių plotas gali pasiekti 1 mln. ha. 

Kaimyniniame Pakistane taip pat paskelbta nepaprastoji padėtis. Ten žemės ūkio kultūrų nuostoliai gali siekti apie 5 mlrd. dolerių. Šalies Žemės ūkio ministerija skėrių antplūdį pavadino „katastrofiška grėsme ekonomikai, žemės ūkiui ir maisto produkcijos tiekimo užtikrinimo saugumui Pakistane“. 

REKLAMA

Didžiausiais skėrių kiekis šiuo metu užfiksuotas Indijoje, kur milijardiniai vabzdžių spiečiai, rydami viską pakeliui, juda link šalies sostinės Delio. Kritinė situacija paskelbta net penkiose valstijose. Anot „National Geographic“, Indijos žemės ūkis patiria dar vieną smūgį po musoninių liūčių sezono ir koronaviruso epidemijos – dabar dar ir skėriai gali išnaikinti išlikusius pasėlius.

2020-ieji pasauliui bus įsimintini ne tik dėl koronaviruso epidemijos. Mokslininkai perspėja, kad planetą gali užgriūti aršesni nei ankstesniais metais gaisrai, potvyniai, prastas derlius ir „bibliniai“ skėrių antskrydžiai.


Rašyti komentarą...
N
Nuomone
2020-06-05 18:08:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Va cia tai antroji banga, viska sues, zmones badu mirs. Niekaip nesugalvoja, kaip juos isnaikinti.
Atsakyti
-5

I
Istorija
2020-06-07 05:42:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
prieš 30 metų tuos skėrius lietuvoje tik naikinti pradėjo..O tai 1940 kaip užskrido..50 metų viską (netik žalią) ėdė..palikdami tik raudoną žvaigždę...
Atsakyti
-12

A
As
2020-06-06 01:46:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvoj buvo pries koki 30m.ir skeriu debesys.Buvo tokie gyviai.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų