REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Albanija trečiadienį nutraukė diplomatinius ryšius su Teheranu, pareiškė ministras pirmininkas Edi Rama, apkaltinęs Iraną šią vasarą surengus didžiulę kibernetinę ataką prieš šalį.

Albanija trečiadienį nutraukė diplomatinius ryšius su Teheranu, pareiškė ministras pirmininkas Edi Rama, apkaltinęs Iraną šią vasarą surengus didžiulę kibernetinę ataką prieš šalį.

REKLAMA

„Ministrų taryba nusprendė nedelsdama nutraukti diplomatinius santykius su Irano Islamo Respublika“, – sakė E. Rama.

Premjero teigimu, Iranas liepos 15-ąją surengė kibernetinę ataką prieš Albanijos institucijas, siekdamas „paralyžiuoti viešąsias paslaugas ir įsilaužti į vyriausybės sistemų duomenis bei elektroninius ryšius“.

„Minėta ataka nepasiekė savo tikslo. Žalą galima laikyti minimalia, palyginus ją su agresoriaus uždaviniais. Visos sistemos jau vėl visiškai veikia, o negrįžtamo duomenų ištrynimo neužfiksuota“, – pridūrė E. Rama.

Pasak premjero, iraniečių diplomatai ir pagalbinis personalas po šio pranešimo turės per parą palikti šalį.

Tirana ir Teheranas jau daugelį metų smarkiai nesutaria. Šiuos nesutarimus pakurstė Albanijos sprendimas savo teritorijoje leisti veikti iraniečių opozicinei grupei „Irano liaudies mudžahedai“ (MEK).

REKLAMA
REKLAMA

Vašingtono ir Jungtinių Tautų prašymu Tirana 2013 metais sutiko priimti ištremtus šios organizacijos narius, kurių tolesniais metais šioje Balkanų šalyje įsikūrė tūkstančiai.

REKLAMA

10-o dešimtmečio pradžioje žlugus komunistinei vyriausybei, Albanija tapo tvirta JAV ir Vakarų sąjungininke, o 2009 metais oficialiai įstojo į NATO.

Per 1979 metų Islamo revoliuciją, per kurią buvo nuverstas provakarietiškas šachas, MEK rėmė ajatolą Ruhollah Khomeini (Ruholą Chomeinį). Tačiau vėliau grupė susiginčijo su naująja teokratine valdžia ir ėmėsi režimo nuvertimo kampanijos, trunkančios jau ne vieną dešimtmetį.

MEK Albanijoje dažnai rengia suvažiavimus, kuriuos jau ilgą laiką remia konservatyvūs JAV respublikonai – įskaitant buvusį viceprezidentą Mike'ą Pence'ą, birželį pasakiusį kalbą per vieną iš tokių renginių.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjus mėnesiui grupė atidėjo dar vieną forumą, teigdama, kad kilo tam tikrų pavojų dalyvių saugumui.

Renginys buvo atšauktas „atsižvelgus į Albanijos vyriausybės rekomendacijas, saugumo sumetimais, taip pat dėl terorizmo grėsmių ir sąmokslų“, sakoma liepos pabaigoje išplatintame MEK pareiškime.

Pasak organizatorių, susirinkime turėjo fiziškai arba virtualiai dalyvauti įvairios politinės delegacijos, įskaitant šimtus įtakingų įstatymų leidėjų iš šešių žemynų.

2018 metais Belgijos policija užkirto kelią teroro aktui, kurio taikiniu turėjo tapti Irano opozicijos mitingas netoli Paryžiaus. Vėliau vienas iraniečių diplomatas buvo nuteistas už sprogmenų tiekimą sąmokslo sumanytojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Albanija per daugelį metų iš šalies išsiuntė ne vieną Irano diplomatą. Be kita ko, 2018 metų gruodį Tirana išsiuntė Irano ambasadorių, apkaltinusi jį keliant grėsmę nacionaliniam saugumui.

JAV smerkia Iraną dėl „precedento neturinčios“ kibernetinės atakos prieš Albaniją

Baltieji rūmai trečiadienį pasmerkė Irano galimai surengtą „precedento neturinčią“ kibernetinę ataką prieš JAV sąjungininkę Albaniją, taip pat perspėjo, kad Teherano lauks neigiamos pasekmės.

„Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Irano surengtą kibernetinę ataką prieš mūsų NATO sąjungininkę Albaniją“, – sakoma Nacionalinės saugumo tarybos atstovės Adrienne Watson pareiškime.

„Jungtinės Valstijos imsis tolesnių veiksmų, kad Iranas būtų patrauktas atsakomybėn už veiksmus, keliančius grėsmę JAV sąjungininkės saugumui ir sukuriančius nerimą keliantį precedentą kibernetinėje erdvėje“, – priduriama pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų