Rusijos rinkimai atneša nežinią: štai į ką reikia atkreipti dėmesį

Rusijos piliečiams sekmadienį renkant vietos ir regioninę valdžią, pateikiame penkis dalykus, kuriuos reikėtų stebėti šiuose rinkimuose.

Regioniniai rinkimai Rusijoje, 2018-ieji (nuotr. SCANPIX)

Kaip elgsis Kremlius

Gubernatorių rinks 16 Rusijos regionų gyventojai. Rinkimai į vietos parlamentus vyks 13 regionų, įskaitant ir Ukrainai priklausantį Krymą, kurį 2014 metais aneksavo Rusija.

Rusų rinkėjai, kovojantys su skurdu, augančiu dėl Vakarų sankcijų ir kontroversiškos pensijų reformos, yra vis labiau linkę bausti valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ atstovus.

Daug Kremliui artimų politikų šiuose rinkimuose dalyvauja kaip nepriklausomi kandidatai, siekdami atsiriboti nuo partijos.

Šeši iš 16 politikų, siekiantys tapti arba būti perrinkti gubernatoriais, dalyvauja rinkimuose kaip nepriklausomi kandidatai.

Politologai savo ruožtu pabrėžia, kad šie rinkimai bus svarbus valdžios sugebėjimų režisuoti rinkimus išbandymas, pastebimai smukus prezidento Vladimiro Putino ir „Vieningosios Rusijos“ reitingams.

Antrojo turo rizika

Stebėtojai neatmeta galimybės, kad valdančiosios partijos nariai kai kuriuose regionuose nesugebės pirmame ture laimėti gubernatorių rinkimų.

Pernai valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ remiamiems kandidatams keturiuose regionuose nepavyko iškovoti pergalės pirmame rinkimų ture.

Tolimuosiuose Rytuose esančiame Primorės krašte dėl pranešimų apie pažeidimus Kremliaus remiamo kandidato naudai 2018 metais buvo surengtas retas pakartotinis balsavimas. Vis dėlto pergalę tuose rinkimuose iškovojo Kremliaus kandidatas.

REKLAMA

„Išmanusis balsavimas“

Tuo metu Maskvos dūmos rinkimai bus išbandymas vieno žymiausių Kremliaus kritikų Aleksejaus Navalno sugebėjimui mobilizuoti opoziciją artėjant 2021-ųjų parlamento rinkimams ir praėjus vasarą vykusioms masinėms demonstracijoms, per kurias buvo reikalaujama sąžiningo balsavimo.

Kritikai kaltina valdžią susidorojimu su demonstrantais pasitelkiant policijos smurtą, dažnus areštus ir grasinimus griežtomis bausmėmis.

Virtinei populiarių opozicijos kandidatų nebuvo leista dalyvauti Rusijos sostinės dūmos rinkimuose, o A. Navalnas maskviečius paragino per balsavimą paremti tuos, kurie turi daugiausia šansų įveikti prokremliškus kandidatus; dauguma jų yra komunistų atstovai.

Opozicijos lyderis taip pat ragino ir kitų miestų gyventojus balsuoti strategiškai.

Kad paskatintų rusus pasinaudoti šiuo patarimu, A. Navalno komanda pastarosiomis dienomis ėmė kasdien skelbti tyrimus, kuriuose įtakingi pareigūnai kaltinami korupcija.

Balsavimas Sankt Peterburge

Nepopuliarus dabartinis Sankt Peterburgo gubernatorius Aleksandras Beglovas, ilgametis V. Putino sąjungininkas, veikiausiai iškovos pergalę nesant reikšmingos konkurencijos.

Tačiau kol kas neaišku, kokia persvara jis laimės, o opozicija tvirtina, kad antro didžiausio Rusijos miesto pareigūnai ruošiasi balsų klastojimui.

Opozicinis laikraštis „Novaja gazeta“ šią savaitę pranešė, kad kai kurie rinkimų pareigūnai gimtajame V. Putino mieste buvo apmokyti, kaip į balsadėžes „paskutinę minutę“ įmesti suklastotų balsavimo biuletenių.

REKLAMA

„Kas antras balsas už A atitenka B“, – „Novaja gazeta“ citavo rinkimų apylinkės darbuotojų apmokyti atėjusį asmenį.

Stipriausias A. Beglovo varžovas – sovietų laikų režisierius ir Komunistų partijos įstatymų leidėjas Vladimiras Bortko – netikėtai pasitraukė iš rinkimų kovos likus savaitei iki balsavimo.

Chabarovsko regionas

Tolimųjų Rytų Chabarovsko regione „Vieningoji Rusija“ vykdė vieną agresyviausių savo kampanijų šiais metais.

Su Kinija besiribojančiame regione bus renkamas regiono parlamentas, miesto tarybos nariai ir meras.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų