Jo vardas skambėjo per visą Sovietų Sąjungą. Milijonai moterų miestuose ir kaimuose nustatytą valandą rinkdavosi prie televizorių ekranų, kad visam laikui atsikratytų negandų jo „gydomųjų seansų“ metu. Kai kurie tvirtina, kad jiems tai padėjo, kitiems pasisekė mažiau.

Kašpirovskiui – 80: kaip vienas žmogus sugebėjo prikaustyti prie ekranų milijonus (nuotr. SCANPIX)

Kašpirovskiui – 80: kaip vienas žmogus sugebėjo prikaustyti prie ekranų milijonus (nuotr. SCANPIX)

Prieš 80 metų – 1939-ųjų rugpjūčio 11-ąją – gimė Anatolijus Kašpirovskis, žymus sovietų hipnotizuotojas ir psichoterapeutas. Daugeliui ir dabar kyla klausimas, kur slypi šio žmogaus talentas? Gebėjime paveikti žmones ar juos apgauti? O gal tai tas pats?

Žiūrėjo net Vietname

A. Kašpirovskis gimė Ukrainos mieste Proskurove (dabar – Perejaslavas-Chmelnyckis). Buvo paprastas vaikis, įstojo į Vinicos medicinos institutą, kurį baigė 1962-aisiais, po to pradėjo dirbti miesto psichiatrijos ligoninėje. Karjera nusisekė: 1987-aisiais jis buvo paskirtas Sovietų Sąjungos sunkiosios atletikos rinktinės psichoterapeutu. Užtikrino psichologinį štangininkų stabilumą. Net gavo šios sporto skilties meistro vardą. Vėliau vadovavo Kijevo psichoterapijos centrui, rašoma aif.ru.

REKLAMA

Sąjunginę šlovę Anatolijus įgijo 1989-aisias: kuomet jau buvo prasidėjęs Perestroikos judėjimas „Ostankino“ jį pasikvietė pravesti 6 laidas pavadinimu „Gydytojo psichoterapeuto Anatolijaus Kašpirovskio sveikatos seansai“. Viso jas peržiūrėjo 300 mln. žmonių. „Gydomieji“ seansai netgi buvo rodomi Vietname. Vėliau jau gydytojas apgailestavo, kad laidų buvo per mažai: jo manymu, norint sėkmės ir normalių rezultatų, reikėjo 30 laidų.

Tačiau ir tai jau buvo kažkas tokio. Pasak paties Kašpirovskio, televizijos laidų metu nuo pačių įvairiausių negalavimų pagijo apie 10 mln. žmonių. Patikrinti šių teiginių iki šiol niekam nepavyko, o ir kaip tai padaryti – neaišku. Sėkmė buvo stulbinanti. Dar metais anksčiau hipnozės meistras sudalyvavo keliuose televizijos tiltuose (Maskva – Kijevas ir Tbilisis – Kijevas), kurių metu tariamai atliko nuotolinį pacientų nuskausminimą chirurginių operacijų metu. Iki šiol neaišku, kas ten buvo: stebuklas, išankstinis susitarimas su chirurgais (bet koks sveiko proto medikas, atsidūręs tokioje situacijoje, susiprotėtų dėl viso pikto pasirūpinti paciento narkoze) ar atviras šarlatanizmas.

Jau byrant Sovietų Sąjungai, kuomet tapo aišku, kad visos ligšiolinės neabejotinos tiesos tiesiog byra akyse, iškilo Kašpirovskio žvaigždė. Jis tapo neįtikinėtai populiarus, o Ukrainos televizijos nuolat rodo laidas, kuriose dalyvauja įtaigus hipnotizuotojas.

Kašpirovskiui – 80: kaip vienas žmogus sugebėjo prikaustyti prie ekranų milijonus (nuotr. SCANPIX)

Kašpirovskiui – 80: kaip vienas žmogus sugebėjo prikaustyti prie ekranų milijonus (nuotr. SCANPIX)

Mendelejevo lentelė viduje mūsų

Kiek vėliau Kašpirovskį kviečiasi susitikti rimtos tarptautinės organizacijos, jis yra laukiamas ir mokslo konferencijose. Bendrauja su pramogų pasaulio žvaigždėmis, mokslininkais, aukštas pareigas užimančiais karininkais ar net valstybių vadovais. 1991 metais jis skaito ataskaitą JT būstinėje. Savo kalboje jis siūlo naudoti jo unikalų gydymo metodą, kuris galėtų padėti žmonėms nuo radioaktyvaus švitinimo ar net sergantiems AIDS.

REKLAMA

Maža to, A. Kašpirovskis tampa Valstybės Dūmos deputatu. Psichoterapeutą pas save pasikvietė žinoma asmenybė – Rusijos liberaldemokratų lyderis Vladimiras Žirinovskis. Rusijoje netgi sklinda tokie gandai, kad vėlesnis V. Žirinovskio ekscentriškumas – būtent psichoterapeuto poveikio išdava.

Magu savęs nelaikė

Pats A. Kašpirovskis savęs šventuoju ar antgamtinių jėgų turinčiu magu nelaikė. Jis tvirtino, kad visas jo poveikis žmogui yra paremtas psichoterapijos mokslu. Jis tariamai tik „aktyvuoja vidinį organizmo rezervą, programuodamas jį savigydai“. Anot A. Kašpirovskio, visi reikalingi žmogui vaistai yra jame pačiame: mūsų kūne, kaip jis dažnai mėgdavo sakyti, yra „visa vaistinė, visa Mendelejevo lentelė“.

O jeigu kažkokių elementų trūksta, tai atsiranda ligos. Tačiau, jeigu organizmas užprogramuotas taip, kad pats reguliuotų vaistų kiekį, tai gyvybiniai procesai gali būti sugrąžinti į savo normalią būseną.

Savo darbą jis atliko ne tik iš noro padėti žmonėms – tai buvo jo verslas. Savo susitikimų su Sovietų Sąjungos gyventojais metu jis pardavinėjo atitinkamą atributiką: savo paties fotografijas, kasetes su seansų įrašu, specialias druskas. Visa tai, kaip jis pats tikino, suteikdavo žmonėms terapijos efektą.

2006-aisiais Čeliabinske dėl jo tų paketų su „magiška“ druska kilo skandalas. Vietos valdininkai iš vartotojų teisių tarnybos pastebėjo, kad ant pakuočių nėra produkto sudėties, gamybos vietos ir kitų būtinų atributų. Vieną iš Kašpirovskio pasirodymų nutraukė milicijos pareigūnai. Įsižeidęs Kašpirovskis tuomet pareiškė, kad „nepagrįsti kaltinimai ir žeidžiantis diletantų įsiveržimas“ į jo reikalus gali iššaukti „destruktyvius pokyčius pačiu policijos pareigūnų ir prokuratūros darbuotojų organizmuose“. Nežinia, ar paveikė šis užkeikimas, bet Čeliabinsko pareigūnai bylos jam nusprendė neiškelti.

REKLAMA

Dabar žymusis sovietų psichoterapeutas, ką tik atšventęs 80-etį, gyvena JAV. Kartais jis atvyksta į Rusiją ar Ukrainą, kur tęsia savo pasirodymus, nors pilnų stadionų, kaip anksčiau, jau ir nebesurenka. Tiesa, JAV, Izraelyje ir Vokietijoje į jos pasirodymus renkasi pilnos nostalgijos apimtų migrantų salės.

Ką apie Kašpirovskio fenomeną mano mokslininkai?

„Čumako, Longo, (Alanas Čumakas, Jurijus Longo – 90-ųjų ekstrasensai) Kašpirovskio efektas – tai absoliučiai nežinoma mokslui, o ir patiems dvasiniams guru beveik stebuklinga jėga. Tačiau tikėjimas stebuklingomis galimybėmis ligoniams baigiasi liūdnai. Ligos apleidžiamos. Dažniausiai tai suteikia tik trumpalaikį palengvėjimą, susijusį su vidinių ligonio resursų mobilizacija dėl tikėjimo gydymu, autoritetu“, – Rusijos mokslų akademijos ataskaitoje yra rašęs akademikas Eduardas Krugliakovas.

„Kokiu būdu Kašpirkovskis ir Čumakas pasiekė sėkmės? Aš esu tikras, ten suveikė placebo efektas. Priedo dar „didelių skaičių“ efektas, – aif.ru cituojamas fizikos ir matematikos mokslų daktaras Eduardas Godikas. – Jų pasirodymus per televiziją stebėjo milijonai žiūrovų. Akivaizdu, kad atsirasdavo šimtas ar kitas, kuriuos „įkvėpdavo pasveikti“ jų pasirodymas. Vėliau tie asmenys „rašydavo į redakciją“, patys atvykdavo į seansus (tuo metu dauguma, kuriems metodas nepadėdavo, tiesiog tylėdavo) ir sukūrė šiems dvasiniams gydytojams papildomos šlovės balansą, dar labiau įtvirtinant tikėjimą jų gebėjimais“.

E. Godikas prisiminė vieno dvasinio gydytojo iš Odesos istoriją. Tas juokdamasis pasakodavo, koks sunkus buvo laikmetis jo karjeros pradžioje, kuomet tekdavo dėti visas pastangas dirbant su pacientu ir kartais net neimti iš jo pinigų. Vėliau jis pradėjo dirbti su pacientų grupėmis ir reikalavo iš jų susimokėti. Rezultatas staiga pagerėjo. Efektyvumas gerokai išaugo, kuomet jis pradėjo gydyti telefonu ir imti dar daugiau pinigų. O jau kuomet gandai apie jo talentus pasklido po visą šalį ir liaudis pradėjo plūsti į seansus, „gydyti“ jis pradėjo paštu: pacientui užtekdavo tiesiog surašyti laišką su savo negalavimais ir įdėti į voką riebesnę pinigų sumą.

„Pagerėjimas ištikdavo garantuotai! Juk suveikdavo placebo efektas“, – cituojamas mokslininkas.

Margarita
2019-08-27 00:09:45
O aš su dukra buvau penkiuose jo tiesioginiuose seansuose Maskvoje. Salė pilna žmonių, bilietai po 15 rublių, bet labai sunkiai gaunami( gavo Maskviečiai). Juodoje rinkoje mokėdavo 10 kartų daugiau. Visa salė užsimerkę sukdavo galvas, o man nieko... Jokio poveikio. Aš manau gudrus to laiko sukčius.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nesvarbu 2019-08-28 08:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Sveiki nepaisykite nesąmonių nuo kada žmogus snekedamas ir hipnotizuodamas gali išgydyti čia tik jūsų kvailį įsitikinimai jei žmogus serga be vaistų net neįmanoma įsigysite aišku priklauso kokia liga dar tad jei kalbate tokias nesamones tada tikrai siūlyčiau nueiti pas psichiatro pasitikrinti sveikatą durni jūsų įsitikinimai mieli tautieciai   ATSAKYTI
Edas 2019-08-28 09:47:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikrai jūs teisus.  
PP 2019-08-27 08:24:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi Kašpirovskis pagydė tuos kurie tikėjo. Savitaiga didelė gydymosi jėga,ką jis ir teigė.   ATSAKYTI
Danute 2019-08-27 00:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O.man per tv.laida panaikino kojos kelio skausminga juoda deme ir siandien jo neraAciu Kaspirovskiui.Pagijau 1990M.   ATSAKYTI
Šarlatanas 2019-08-28 10:26:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, jo prieš televizorių pasikraipai, užsimerki ir visos ligos praeina. Tokių Lietuvoje šarlatanų pilna, tik pinigus mokėk ir būsi sveikas.  
Margarita 2019-08-27 00:09:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O aš su dukra buvau penkiuose jo tiesioginiuose seansuose Maskvoje. Salė pilna žmonių, bilietai po 15 rublių, bet labai sunkiai gaunami( gavo Maskviečiai). Juodoje rinkoje mokėdavo 10 kartų daugiau. Visa salė užsimerkę sukdavo galvas, o man nieko... Jokio poveikio. Aš manau gudrus to laiko sukčius.   ATSAKYTI
Kazin 2019-08-28 10:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kam tada tiek reikejo vazineti ir islaidauti,jei zinojot kad nepades?
Ar Maskvoje be jo nebuvo ka pamatyti?  
Mostas 2019-08-26 23:06:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Man tada pavyko ...buvau ir tebesu jam dėkinga už save ir už savo sūnų.. O kalba tie,kurie tik kalba...Didelius ir sėkmingus bei turinčius nepaprastų gebėjimų žmones, visada žemėje lydėjo menkystų pavydas...   ATSAKYTI
Kardas 2019-08-26 21:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Gerai prisimenu,kaip jis liepdavo pasideti stiklines su vandeniu priešais ekraną,o atseit jis tą vandenį paversdavo gydomuoju.Nesuprantu tik vieno,kaip tuo metu šitokia buvusi valdžia leido jam tai daryti.   ATSAKYTI
J. 2019-08-27 00:26:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vandenį šventindavo jo konkurentas Čiumakas. O buvusi valdžia tada galvojo, kaip užkalbėti dantis liaudžiai, kai šalies ekonomika byra.  

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Po patėvio „auklėjimo“ vaikui į kelius įaugo grikiai: teko skubiai operuoti (nuotr. YouTube)
Aštuonmečiui Omsko (Rusija) gyventojui, dėl nusikalstamų tėvų veiksmų, į kelius įaugo grikiai. Jo patėvis versdavo vaiką klupėti ant kelių iki devynių valandų. 35-erių ...
Greta Thunberg pasiskundė perpildytu traukiniu ir sulaukė atsako (nuotr. SCANPIX)
Vokietijos geležinkelių atsakas Gretai Thunberg: jūs keliavote pirma klase
Greta Thunberg (nuotr. Facebook)
Švedijos klimato aktyvistė, 16-metė Greta Thunberg sekmadienį buvo priversta tviteryje atsakyti į Vokietijos geležinkelių bendrovės „Deutsche Bahn“ (DB) komentarus. ...
Johnas Lenonas pasirašo autografą Davidui Chapmanui, kuris praėjus kelioms valandoms jį nužudė.  (nuotr. mixstuff.ru)
Johno Lennono apskriti akiniai nuo saulės, kuriuos „bitlų“ legenda kažkada paliko ant automobilio galinės sėdynės, penktadienį aukcione Londone buvo parduoti už 165 tūkst. ...
Seksas Viduramžiais: neduok Dieve, patirsi malonumą – baisi nuodėmė (nuotr. Vida Press)
Tik tamsoje, kuo daugiau drabužių, nepatiriant malonumo, o už oralinį seksą teks atgailauti visą gyvenimą – tokie VII a. anglų arkivyskupo nurodymai, kuriuos viename ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Šakių gyventojų košmaras: kaimynui įsigijus šunį bijo išeiti į gatvę
DABAR RODOMA
Šakių gyventojų košmaras: kaimynui įsigijus šunį bijo išeiti į gatvę
DABAR RODOMA
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Gyvūnai prie kalėdų eglutės
DABAR RODOMA
Nelaimė Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Pabradėje žemę drebino ir orą virpino tankai: JAV kariuomenė pademonstravo galybę
DABAR RODOMA
Tradicijos: iki švenčių 12 dienų apspręs, kaip atrodys visi 12 kitų metų mėnesių
DABAR RODOMA
Kelmės kebabinės savininkas apie išpuolį: paskambino darbuotoja su isterišku baimės balsu
DABAR RODOMA
Budbergytė: tai ne taršos mokestis, o bauda
DABAR RODOMA
Nesustabdomas „Brexit“: ką po išstojimo planuoja daryti emigravę lietuviai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų