10-ies metų iššūkis: kaip pasikeitė pasaulis

Šiuo metu kilusi mada aptarinėti, kas vyko prieš 10 metų, neaplenkė ir žiniasklaidos. BBC nusprendė išsiaiškinti, ar iš tiesų mūsų visų gyvenimas pasikeitė tiek, kiek daugelio atvaizdas nuotraukose?

2009-ieji buvo metai, kai mirė Michealas Jacksonas. Tais metais Barackas Obama pirmą sykį tapo JAV prezidentu, o pasaulis kovojo su kiaulių gripo pandemija.

Socialinių tinklų lankytojai aktyviai dalijasi savo 10 metų senumo nuotraukomis, pridėdami žymą #10YearChallenge. Dažnai tokios nuotraukos palydimos komentaru, kuriuo norima pažymėti, kaip greitai prabėgo laikas, ir kaip viskas keičiasi. Tačiau jeigu apsidairytume aplink, tai suprastume, kad per paskutinius 10 metų pasaulis ne taip jau stipriai ir pasikeitė.

Veidai – tie patys

Jeigu jūs būtumėte panirę į komą prieš 10 metų ir netikėtai pabustumėte 2019-ųjų sausį, tai daugelio šalių valdžios koridoriuose išvystumėte tuos pačius, jau iki skausmo pažįstamus veidus.

Tarp jų yra tie, kurie išsaugojo valdžią, nepaisant protestų ir bandymų nuversti, yra ir tie, kurie sugebėjo sudaryti keistis valdžioje tarpusavyje. Yra ir paprasčiausių daugkartinių prezidento rinkimų nugalėtojų, kurie savo postus išsaugoja jau daugiau nei 10 metų.

Kita vertus, Šveicarijoje per 10 metų pasikeitė 10 prezidentų – daugiausiai tai lemia šalies konstitucija, kuri apriboja prezidentavimo laikotarpį 1 metų laikotarpiui.

Ilgaamžių vadovų sąrašas yra nemažas: Tai ir paskutinis Europos diktatorius Aleksandras Lukašenka, ir Vokietijos premjerė Angela Merkel, ir Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas, ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, ar Turkijos vadovas Tayjipas Erdgonas.

Vis šilčiau ir šilčiau

Mes jau beveik visą amžių gyvename turėdami informacijos, kaip žmogaus veikla veikia klimatą. Tačiau žmonija, net ir žinodama apie pavojų, per tą laikotarpį mažai ką pakeitė savo požiūryje į klimato kaitą.

Tam, kad pasiektų pirminį susitarimą dėl kovos su globaliu atšilimu, pasaulio lyderiams prireikė 21 metų.

2018-ųjų gruodį Lenkijoje vykusios JT konferencijos klimato kaitos klausimais (COP24) buvo sutarta dėl Paryžiaus klimato susitarimo realizavimo.

Tačiau per paskutinius 10 metų progresas šiuo klausimu buvo nežymus, tuo metu kai temperatūra planetoje ir toliau augo.

2009 metais, NASA duomenimis, vidutinė Žemės paviršiaus temperatūra buvo 0,63 laipsnio pagal Celsijų aukštesnė negu 1951-1980 metais. 2017 metais šis rodiklis išaugo jau iki 0,90 laipsnio.

Tokie pat vargšai

Tačiau yra ir žymūs pokyčiais. Pirmiausiai tai liečia ekonomiką. Prieš 10 metų pačios turtingiausios pasaulyje buvo naftos ir finansų bendrovės. 2018 metais pirmąsias pozicijas „Financial Times Global 500“ užima technologijų gigantai, tokie kaip „Apple“, „Google“, „Microsoft“, „Amazon“ ir „Tencent“.

REKLAMA

Liko nepakitęs, arba kito tik į blogąją pusę, turtingųjų ir vargšų santykis. Ypač šis procesas paspartėjo po 2008-ųjų finansų krizės. Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų ataskaitoje teigiama, kad 1 proc. turtingiausių pasaulyje žmonių turtas 2008-2017 metais kasmet auga 6 proc. Tuo metu kai 99 proc. likusių pasaulio gyventojų pajamos augo tik po 3 proc. per metus.

Analitikai prognozuoja, kad 2030-aisiais 1 proc. pačių turtingiausių žmonių valdys 64 proc. viso pasaulio turtų.

Pozityvūs pokyčiai: Pasaulio banko ir JT skaičiavimais, skurdo rodikliai šiuo metu yra žemiausi per visą žmonijos istoriją, vaikų mirtingumas ir neraštingumas taip pat mažesnį, o vidutinė gyvenimo trukmė išaugo.

Iki lygybės dar toli

Nepaisant didelio triukšmo, kuris 2018-aisiais metais kilo dėl moterų teisių ir galimybių didinimo, realybėje mažai kas pasikeitė.

BBC pažymi, kad per tuos metus buvo ir pozityvių pokyčių. Pavyzdžiui, taip vadinamas „upskirting“ (slaptas fotografavimas moterims po sijonais) buvo pripažintas baudžiamu veiksmu Didžiojoje Britanijoje. Pietų Korėjoje buvo uždarytas vienas pornografinis puslapis, kuriame publikuotos slapta kamera darytos apsinuoginusių moterų nuotraukos.


Rašyti komentarą...
B
BybiuLietuva
2019-01-22 22:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mes gimeme labai ndekingu laikmeciu, zmones nesupranta komunizmo gerio nes dabar yra postkomunistines pagirios. Bet as jus galiu uztikrinti , kad proletariatas sugris ir tas vienas procentas kuris vaiksto oro pagalvenis ir neliecia kojomis zemes pabaigs taip kaip kazkada pabaige sventoji monarchija. Tik deja galila , kad as sito nepamatysiu.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų