Prezidentės iniciatyva tikrinti į valdžią užsimaniusius įtartinus veikėjus gali užgesti dėl specialiųjų tarnybų profesionalų trūkumo.
Aukštuose valstybės tarnybos postuose sušilę abejotinos reputacijos veikėjai ar įtartinų ryšių turintys asmenys turėtų sunerimti.
Tikrins privalomai
Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva, kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Teisingumo ministerija parengtas įstatymų pataisų paketas, kuriuo, jeigu Seimas sutiks, tikimasi sumažinti korupcijos valdžioje lygį.
Korupcijos prevencijos, Valstybės tarnybos ir Operatyvinės veiklos įstatymų naujovių esmė - išplėsti specialiųjų tarnybų tikrinamų asmenų sąrašą.
Dabar specialiosios tarnybos tikrina tik aukščiausių šalies vadovų skiriamų tarnautojų ir pareigūnų reputaciją bei galimas sąsajas su nusikaltėliais.
STT ir kitų specialiųjų tarnybų rentgenas po Seimo apsisprendimo turėtų peršviesti ir ministerijų kanclerių, savivaldybių administracijos direktorių, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų, prokurorų, strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir valstybės įmonių, jų padalinių vadovų ir jų pavaduotojų reputaciją.
„Abejotinos reputacijos žmonėms ne vieta valstybės tarnyboje, - vakar sakė prezidentė D.Grybauskaitė. - Valstybės tarnyba turi būti visa apimta, patikrinimai turi tapti privalomi prieš priimant į valstybės tarnybą. Valstybės tarnyboje visi dirbantys žmonės turi būti patikrinti ir atitikti aukščiausius etikos reikalavimus".
Susitepę nežais teismais
Naujos įstatymų pataisos nepaliks galimybės į valstybės tarnybą pretenduojantiems asmenims nutylėti juodų savo praeities dėmių, pasibaigusio teistumo, jų atžvilgiu vykstančių tyrimų.
Parlamentarams siūloma pritarti, kad kol tokia informacija apie asmenis nebus patikrinta specialiųjų tarnybų, įstatymas draustų tokius žmones įdarbinti valstybės tarnyboje. Iš kurios, kaip įprasta, prasižengusius ir savo praeities veiklą nutylėjusius valdininkus vėliau būna itin sunku iškrapštyti iš šiltų postų be didelių finansinių nuostolių valstybei.
Taip pat Seimui bus siūloma balsuoti ir už tai, kad nuo šiol specialiųjų tarnybų pateikta informacija apie abejotinus valdininkų ryšius bei interesus taptų ir teisiniu pagrindu nepriimti arba atleisti iš valstybės tarnybos.
Pataisos taip pat numato galimybę operatyvinę informaciją naudoti ir traukiant aukštas pareigas einantį asmenį drausminėn, tarnybinėn ar administracinėn atsakomybėn.
Trūksta specialistų
Apie D.Grybauskaitės „antikorupciniu patikrinimu" jau pavadintas įstatymų pataisas „Respublika" vakar kalbėjosi su STT direktoriumi Žimantu Pacevičiumi.
- Kokio kalibro valstybės tarnautojai šiandien yra “filtruojami" STT?
- Tik patys aukščiausieji, kuriuos skiria prezidentė, premjeras ir Seimas. Per metus dabar mums tenka patikrinti kelis šimtus žmonių, bet į šį sąrašą patenka ir papildomų pareigybių - pavyzdžiui, į pasienio tarnybas skiriamų vadovų.
- Kiek padidės tikrinamųjų sąrašas?
- Kadangi prie jau minėtų šalies vadovų ar Parlamento skiriamų pareigybių prisidės ir savivaldybių vadovai, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai, strategiškai svarbių įmonių vadovai, toks sąrašas tikrai smarkiai padidės.
Tačiau kur kas geriau mums skirti papildomų pajėgų tokiam patikrinimui nei, kaip jau yra nutikę, kilus nesusipratimų aiškintis, ar konkretus asmuo turėjo būti tikrinamas. Įstatymų pataisos tikrai užkirstų kelią panašiems nesklandumams.
- Kuo naujos įstatymų pataisos skirsis nuo šiandien galiojančių teisės aktų, kurie įpareigoja tikrinti tam tikrų valstybės tarnautojų reputaciją?
- Nuo šiol bus aiškiai ir konkrečiai įstatymu numatyta, kokią informaciją privalės pateikti asmuo, norintis eiti aukštas pareigas. Pavyzdžiui, reikės tiksliai nurodyti teistumą, jei jis jau ir išnykęs.
Bus privalu informuoti apie pradėtas ar nutrauktas bylas, ikiteisminius tyrimus, išteisinimus. Mes nesiekiame gauti tik neigiamos informacijos apie į valstybės tarnybą pretenduojančius asmenis.
Bet, kita vertus, kodėl juos skiriantys vadovai neturėtų žinoti, kad kandidatas, pavyzdžiui, kartą per mėnesį sulaikomas važiuojantis degant raudonam šviesoforo signalui. Tai juk irgi yra žmogų charakterizuojanti medžiaga.
- Kaip naują naštą pakels STT, kuriai ir esamoms funkcijoms vykdyti jau senokai trūksta specialistų?
- Teks susispausti dar labiau ir galvoti, kaip bent vieną žmogų skirti šioms papildomoms funkcijoms vykdyti. Bet turėdami tokius resursus mes dabar dirbame turbūt visose srityse.
Gyvename labai kukliai, bet žmonės visgi kartais suranda geriau mokamą darbą ir palieka STT. Geri specialistai net ir per krizę ne valstybės tarnyboje vertinami labiau, tad mums tinkančių profesionalų deficitas tik didėja.
Julius GIRDVAINIS