REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį vykusios žiniasklaidos telekonferencijos metu Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas bendravo su tarptautinių naujienų agentūrų atstovais apie bendrą TOK ir Tokijo 2020 organizacinio komiteto sprendimą nukelti olimpines žaidynes.

Trečiadienį vykusios žiniasklaidos telekonferencijos metu Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas bendravo su tarptautinių naujienų agentūrų atstovais apie bendrą TOK ir Tokijo 2020 organizacinio komiteto sprendimą nukelti olimpines žaidynes.

REKLAMA

TOK prezidento Thomo Bacho įžanginis žodis 

Mes, o taip pat, kaip galiu patvirtinti po pokalbio telefonu su Ministru Pirmininku Abe, ir mūsų partneriai bei draugai Japonijoje, puikiai suvokiame ne tik šios pasaulinės pandemijos rimtumą, bet ir jos poveikį žmonių gyvenimams. Esame labai sunerimę dėl pastarųjų dienų įvykių ir susirūpinimą keliančios statistikos. Pavyzdžiui, kalbant apie Afriką, skaičiai rodo, kad artėja grėsmingas viruso protrūkis. Duomenys iš Pietų Amerikos, Okeanijos ir daugelio kitų pasaulio dalių taip pat kelia didžiulį susirūpinimą. Atsižvelgdami į visa tai, sekmadienį surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį. Iš karto po šio posėdžio – sekmadienį vakare ir pirmadienį – gavome informacijos apie dar didesnį viruso paplitimą ir dar daugiau tarptautinių kelionių apribojimų.

Vėliau pirmadienį Pasaulio sveikatos organizacija dėl pandemijos masto ir išplitimo paskelbė pasaulinio lygmens pavojų, teigdama, kad viruso plitimas spartėja ir kad ji šiuo klausimu norėtų kreiptis į G20 lyderius. Tuomet kartu su Ministru Pirmininku Abe suplanavome pokalbį telefonu, kuris įvyko antradienį. Atsižvelgdami į aplinkybes, šio pokalbio metu sutarėme, kad Tokijo XXXII olimpiados žaidynes ir paralimpines žaidynes būtina nukelti vėlesnei nei 2020 m. datai, bet ne vėliau nei iki 2021 m. vasaros, siekiant apsaugoti sportininkų, visų su olimpinių žaidynių rengimu susijusių asmenų ir tarptautinės bendruomenės sveikatą. Taip pat sutarėme, kad Olimpinis deglas bus paliktas Japonijoje kaip mūsų abipusio įsipareigojimo ir vilties simbolis. Dėl šių simbolinių priežasčių paliksime ir pavadinimą „Tokijo 2020 olimpinės žaidynės“.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat abu išreiškėme viltį, kad galiausiai kitais metais Tokijo 2020 olimpinės žaidynės taps žmonijos pasiekimų įveikiant šią beprecedentę viruso COVID-19 pandemijos krizę išaukštinimu. Tokiu būdu olimpinis deglas tikrai gali tapti šviesa gale šio tamsaus tunelio, kuriuo dabar keliauja visas pasaulis ir kurio ilgio niekas iš mūsų dar nežino. Dar norėčiau pridurti, kad po pokalbio telefonu surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį, kurio metu Vykdomojo komiteto nariai patvirtino šį mano ir Ministro Pirmininko Abe susitarimą. Tarptautinio paralimpinio komiteto Prezidentas Andrew Parsonsas taip pat buvo pakviestas dalyvauti ir viso Tarptautinio paralimpinio komiteto vardu išreiškė paramą šiam susitarimui.

REKLAMA

Kalbant apie datas, ar nurodėte, kad žaidynės bus rengiamos tiesiog vasarą, ar maždaug tomis pačiomis datomis, kuriomis buvo planuota surengti 2020 m. olimpines žaidynes? Ar aptarėte klausimą dėl galimų papildomų išlaidų, susijusių su šiuo sprendimu? 

Ministras Pirmininkas ir aš neaptarėme tikslių datų. Tai nuspręs Koordinavimo komisija ir Organizacinis komitetas, kai svarstys įvairus scenarijus. Tai didžiulė ir itin sudėtinga dėlionė su begale detalių. Olimpinės žaidynės yra turbūt sudėtingiausias visos planetos renginys, todėl neįmanoma visko aptarti per vieną telefoninį pokalbį. Turėsime pasikliauti Koordinavimo komisijos darbu ir bendradarbiavimu ne tik su Tarptautinėmis federacijomis, bet ir su daugeliu kitų partnerių. Tai tikrai milžiniškas iššūkis. Finansinės jo pusės neaptarėme, nes šiuo metu svarbiausia išsaugoti žmonių gyvybes, o ne teikti prioritetą finansams. Ministras Pirmininkas Abe išreiškė visišką Japonijos valdžios paramą ir pasišventimą įgyvendinant šį sprendimą ir galiausiai sėkmingai surengiant olimpines žaidynes. Savo ruožtu aš taip pat išreiškiau visišką TOK įsipareigojimą įgyvendinti šį siekį.

REKLAMA
REKLAMA

Ar manote, kad tai didžiausia olimpinio judėjimo krizė nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų, kurių metu TOK buvo priverstas atšaukti olimpines žaidynes?

Palyginimai visada pavojingi, nes juos galima interpretuoti labai įvairiai. Manau, kad lyginti žaidynių nukėlimą su atšaukimu dėl karo nėra tinkama atsižvelgiant į karų sukeltas žmonijos kančias ir ilgus metus trukusias pasekmes. Galime teigti tik tiek, kad ši žmonijos krizė – beprecedentė. Iki šiol nėra buvę tokio virusio paplitimo pasauliniu mastu. Todėl toks iššūkis beprecedentis ir olimpinėms žaidynėms. Būtent dėl šios priežasties pirmą kartą olimpinėje istorijoje nuspręsta atidėti olimpines žaidynes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Olimpinės lėšos būtinos Tarptautinių federacijų išlikimui. Daugelis jų jau dabar yra sudėtingoje padėtyje. Ar per kelis ateinančius mėnesius jos sugebės išsiversti be olimpinio finansavimo? Ar planuojate suteikti joms pagalbą? 

Greičiausiai akivaizdu, kad šios temos su Ministru Pirmininku Abe neaptarėme. Šiuo metu visos kalbos sukasi apie Tokijo 2020 olimpinių žaidynių organizavimą ir su juo susijusius įsipareigojimus. Esminė nuostata ir pagrindinis kriterijus – apsaugoti sportininkų ir visų asmenų, susijusių su viruso plitimo suvaldymu, sveikatą. Visiems kitiems interesams teikiama mažesnė svarba. Šiuo metu kalbame apie žmonių gyvybes ir sveikatą.

REKLAMA

Niekas negali žinoti, ar iki kitos vasaros situacija bus suvaldyta. Jei vis dėlto ji nepagerės, ar planuojate iš naujo svarstyti žaidinių nukėlimo arba atšaukimo galimybę? Taip pat, ar dar vis planuojate apsilankyti Japonijoje ir Hirošimoje gegužės mėnesį, ar šių planų atsisakysite? 

TOK siekia ir įsipareigoja surengti olimpines žaidynes tokioje aplinkoje ir tokiomis sąlygomis, kurios užtikrintų visų susijusių žmonių – net ir menkiausios svarbos dalyvio – sveikatą. Šis įsipareigojimas išliks nepakitęs ir šia nuostata vadovausimės priimdami visus savo sprendimus, kaip tą darėme ir iki šiol.

Kalbėdamiesi su Ministru Pirmininku Abe, aptarėme ir mano vizitą į Japoniją gegužės mėnesį. Japonijoje apsilankysiu numatytą datą ir savo buvimu ten su džiaugsmu pademonstruosiu visišką TOK pasišventimą užtikrinti Tokijo 2020 olimpinių žaidynių sėkmę ir išreikšti dėkingumą Organizaciniam komitetui, visiems Japonijos valdžios lygmenims ir visiems Japonijos žmonėms už nuostabų darbą, kurį jie iki šiol atliko rengdamiesi šioms olimpinėms žaidynėms. Taip pat esame dėkingi už jų palaikymą bei entuziazmą dėl šių žaidynių ir norime juos užtikrinti, kad esame tvirtai pasiryžę vesti juos į sėkmę, kuri, kaip Ministras Pirmininkas Abe ir aš teigėme anksčiau, galiausiai išaukštins žmonijos pasiekimus įveikiant šią beprecedentę koronaviruso sukeltą krizę.

REKLAMA

Kitais metais taip pat bus rengiami lengvosios atletikos ir plaukimo pasaulio čempionatai. Ar jie taps organizaciniu iššūkiu, jei olimpinės žaidynės bus rengiamos 2021 m. vasarą?

Būtent dėl šių priežasčių sekmadienį nusprendėme, kad tokiems klausimams išnagrinėti prireiks mažiausiai 4 savaičių. Tai ne vieninteliai renginiai. Olimpinės žaidynės yra pats sudėtingiausias pasaulio renginys. Jo metu reikia vienoje vietoje suburti 11 000 sportininkų iš 206 nacionalinių olimpinių komitetų ir TOK Pabėgėlių olimpinės komandos, užtikrinti sklandų organizacinio komiteto darbą, bendradarbiauti su rėmėjais ir transliuotojais, taip pat su Tarptautinėmis federacijomis ir nacionaliniais olimpiniais komitetais. Ir tai tik kelios šios dėlionės detalės.

Tam reikia laiko, o Koordinavimo komisija jau ėmėsi darbo. Nuo sekmadienio jau mezgami ryšiai su suinteresuotosiomis šalimis, todėl tikime, kad pavyks pasiekti gerų rezultatų ir surengti šias žaidynes taip sėkmingai, kaip to trokštame mes visi. Esu tikras, kad Tarptautinės federacijos ir jų sportininkai taip pat ryžtingai siekia galimybės dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų