Skaudūs Lietuvos olimpiečių dopingo skandalai: atimti medaliai ir ilgas laikas be sporto

Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje yra atletų, kurie nori pasiekti pačių aukščiausių tikslų sporte. Vis dėlto ne visuomet tokių sportininkų istorijos būna pačios švariausios. Lietuva nėra išimtis, kai šalies sportininkų organizmuose yra randama nelegalių preparatų – dopingo, testosterono ar kitų.

Žvelgiant per istorijos prizmę – Lietuvoje buvo net atimta tiek Europos, tiek olimpiadų medaliai, tad iš pažiūros džiaugsmingi momentai tapo pačiais skaudžiausiais.

Šalia prarastų medalių buvo atimtos ir vietos olimpinėse žaidynėse, tad skaudžių pamokų, iš kurių ateities kartos turėtų pasimokyti, tikrai yra.

Tv3.lt kviečia prisiminti didžiausius olimpiečių skandalus.

Aurimas Didžbalis

Šis sunkiosios atletikos sportininkas net dukart buvo nubaustas už preparatų, kuriuose yra neleidžiamų medžiagų vartojimą.

Pirmoji klaida įvyko 2012 metais, kuomet po Europos čempionato A. Didžbalio organizme buvo aptikta dehidrochlormetiltestosterono.

Tais metais iš atleto buvo atimti Europos čempionate iškovoti medaliai bei Lietuva prarado teisę deleguoti sportininką į 2012 metų vasaros olimpines žaidynes.

2017 m. pasaulio čempionate A. Didžbalio šlapimo mėginyje vėl buvo rasta draudžiama medžiaga.

Abejais atvejais tiek atletas, tiek jo treneris kalbėjo, kad esą nežinoję, jog šie preparatai yra draudžiami, tačiau 2017 m. atvejyje, kai buvo pateikti kaltinimai ir atliki tyrimai – dviejuose iš šešių preparatų buvo draudžiamų medžiagų.

Tiesa, tiek A. Didžbalis, tiek jo treneris bandė aiškintis situaciją ir su preparatų gamintojais, tačiau iš jų detalesnio atsakymo gauti taip ir nepavyko.

Galop 2019 m. A. Didžbaliui nepavyko įrodyti, kad jis nėra kaltas ir jam reikėjo grąžinti Pasaulio čempionate iškovotą medalį. Tiesa Rio de Žaneire iškovota bronza – saugi ir jos nereikėjo grąžinti.

2012 m. A. Didžbalis gavo 2 metų draudimą dalyvauti varžybose, o 2017 m. – net 8 metų diskvalifikaciją.

Jevgenijus Šuklinas

Baidarių ir kanojų irkluotojas buvo apkaltintas, kad 2012 m. olimpinėse žaidynėse Londone vartojo dopingą. 2019 m. Drausmės komisija nutarė už dopingo taisyklių pažeidimą anuliuoti mūsų kanojininko rezultatą ir diskvalifikuoti iš 2012 m. olimpinių žaidynių.

REKLAMA

Po kaltinimų, sportininkas gavo laišką iš Tarptautinės tyrimų agentūros (TTA), kuriame teigiama, kad, iš naujo patikrinus jo olimpinį mėginį, jame rasta draudžiamo preparato chlorodehydromethyltestosterono (CDMT).

J. Šuklinas neigė vartojęs dopingą. Visgi dopingo B testo tyrimas taip buvo teigiamas.

Atletas buvo priverstas grąžinti iškovotą sidabro medalį Londone.

Rasa Leleivytė

2012 m. tarptautinė dviračių sąjunga patarė suspenduoti lietuvę sportininkę ir olimpietę R. Leleivytę. Toks sprendimas priimtas todėl, nes 2012 m. birželio mėnesį jos šlapimo mėginio dopingo testas buvo teigiamas.

Sportininkės organizme buvo eritropoetino pėdsakų. Šis hormonas skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir buvo naudojamas ne vieną dešimtmetį.

R. Leleivytę Londono olimpinėse žaidynėse pakeitė Inga Čilvinaitė.

Reikia pabrėžti, kad pastaruoju metu antidopingo agentūra itin aktyviai dirba tam, jog būtų edukuojami Lietuvos atletai.

Negana to, patys sportininkai visuomet gali kreiptis ir konsultuotis į antidopingo agentūrą, kuri konsultuos dėl atitinkamų preparatų legitimumo.

Taip pat oficialiame antidopingo agentūros tinklalapyje yra skiltis „informacija sportininkams“, kurioje yra ir draudžiamų medžiagų sąrašas, kada leidžiama vartoti atitinkamus preparatus ir taip toliau.

Sportininkams ir jų treneriams šiais laikais yra kur kas lengviau išvengti klaidų, kurios galimai buvo daromos ankstesniais laikais dėl elementaraus informacijos stygiaus.


Rašyti komentarą...
V
Vatnikas
2021-07-20 13:57:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Net čia apsisiko klumpiai,kas per tautą,kas per gamtos klaidą?
Atsakyti
-1

B
Bet
2021-07-20 11:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rūtai Meilutytei kažkaip pavyko praslysti...Todėl galime džiaugtis olimpiniu aukso medaliu.
Atsakyti
-5

O
O
2021-07-20 20:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
kur ji dingo? Visai nesigirdi
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų