„TAS kolegija patvirtino, kad yra validus IAAF sprendimas taikyti taisykles ..., kurios sako, kad atletai, kurių nacionalinė federacija yra nušalinta IAAF, negali dalyvauti varžybose, rengiamose pagal IAAF taisykles“, – sakoma Lozanoje įsikūrusio teismo nutartyje.
Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) nurodė, kad TAS nutartis padės jam priimti sprendimą, ar uždrausti dalyvauti Rio de Žaneiro olimpiadoje visiems Rusijos sportininkams. Tai atskirai spręs Tarptautinis olimpinis komitetas.
Tarptautinės lengvosios atletikos federacija sako, kad „džiaugiasi dėl to, kad Sporto arbitražo teismas palaikė jos nuomonę“, o IAAF prezidentas Sebastianas Coe po šio sprendimo sakė: „Tai nėra diena džiugiems pasisakymams. Į šį sportą atėjau ne tam, kad stabdyčiau atletus nuo dalyvavimo varžybose.“
Į dopingo skandalą įtraukti aukščiausi Rusijos vadovai
Tarptautinį sporto pasaulį praėjusių metų lapkritį sukrėtė Rusijos lengvaatlečių dopingo skandalas. Tuomet paaiškėjus, kad šios šalies sportininkų neteisėtus veiksmus dangstė tiek vietos antidopingo asociacijos padalinys, tiek Rusijos lengvosios atletikos asociacija.
Šių metų birželį Tarptautinė lengvosios atletikos asociacija paliko galioti prieš tai priimtą sprendimą, tačiau apeliacijos instancija patenkino vienos iš daugiau nei šimto rusų sportininkų prašymą leisti dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinės žaidynėse.
Sporto arbitražo teismo sprendimas bus vienas iš lemiamų Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimo argumentų dėl visos Rusijos rinktinės dalyvavimo žaidynėse draudimo.
Leidinio „The Financial Times“ šaltiniai Rusijos valdžioje anksčiau yra pasakoję, kad Rusijos sportininkų nušalinimas nuo žaidynių būtų didžiulis smūgis šios šalies įvaizdžiui – ypač, asmeniškai Vladimirui Putinui. Rusijos prezidentas itin puoselėja savo, kaip sporto ir patriotizmo puoselėtojo įvaizdį, o visą sporto pasaulį sudrebinęs dopingo skandalas tariamai žeidžia jo savimeilę.
Dalyvaus po olimpine vėliava?
Nepaisant draudimo, Tarptautinė lengvosios atletikos federacija skelbia, kad kai kurie sportininkai galėtų dalyvauti Rio de Žanero Olimpinėse Žaidynėse kaip neutralūs sportininkai (varžytųsi ne po Rusijos, o po olimpine vėliava), o tam turėtų atitikti dar keletą kriterijų. Vienas jų – turėtų būti pakartotinai testojami už šalies ribų.
Bent du rusų atletai, 800 metrų bėgikė ir dopingo skandalo atskleidėja Yuliya Stepanova ir JAV gyvenanti šuolininkė į tolį Darya Klishina, jau pasinaudojo šiuo sprendimu.
Sporto arbitražo teismas teigia, kad Rusijos olimpinis komitetas vis dar gali nominuoti, kad šie galėtų varžytis po olimpine vėliava, tačiau tam, kad būtų įvykdyti reikiami kriterijai, laiko gali būti per mažai, nes Olimpinių Žaidynių pradžia – jau rugpjūčio 5-ąją.
Rusijos valdžios atstovai lieja apmaudą
Rusijos prezidentūra jau suspėjo pakomentuoti teismo sprendimą. „Tai nėra pati geriausia naujiena,“ – paskelbė Kremliaus atstovas spaudai D. Peskovas.
Kremlius ketvirtadienį išreiškė „gilų apgailestavimą“ dėl Sporto arbitražo teismo (TAS) sprendimo atmesti Rusijos apeliaciją dėl draudimo jos lengvaatlečiams, įtariamiems masiniu dopingo vartojimu pagal valstybės palaikomą schemą, dalyvauti Rio de Žaneiro olimpiadoje.
„Kolektyvinės atsakomybės idėja, mūsų nuomone, vargu ar gali būti laikoma priimtina, – Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė žurnalistams. – Galime tik pareikšti gilų apgailestavimą.“
Tuo tarpu Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko pareiškė, kad TAS sprendimas neturi teisinio pagrindo.
„Mano nuomone, tai yra subjektyvus ir gana politizuotas sprendimas, kuriam nėra jokio teisinio pagrindo“, – V.Mutko sakė naujienų agentūrai TASS.
Prabilo ir sportininkai
Šuolių su kartimi žvaigždė Jelena Isinbajeva ketvirtadienį pasmerkė Sporto arbitražo teismo (TAS) sprendimą atmesti Rusijos apeliaciją ir neleisti šalies lengvaatlečiams dalyvauti Rio de Žaneiro olimpiadoje, sakydama, kad tai yra lengvosios atletikos „laidotuvės“.
„Ačiū jums visiems už šias lengvosios atletikos laidotuves“, – triskart pasaulio čempionė J.Isinbajeva sakė valstybinei naujienų agentūrai TASS, sakydama kad arbitrų nutartis yra „akivaizdus politinis įsakymas“.