Ūminė pneumonija - ūminis infekcinės kilmės plaučių parenchimos uždegimas, kuriam būdingas atsirandantis kvėpavimo nepakankamumas. Dėl į plaučius patekusių mikroorganizmų plaučių alveolėse susikaupia uždegiminio skysčio ir ląstelių. Taip pat aptinkami tam tikri pokyčiai plaučiuose, dažnai randami rentgeninio tyrimo metu.
Pneumonija - viena dažniausių vaikų mirties priežasčių. Kasmet nuo šios ligos pasaulyje miršta apie 1,4 mln. vaikų iki penkerių metų amžiaus.
Atsako specialistė VšĮ Karoliniškių poliklinikos Vaikų ligų skyriaus vedėja Živilė Mikalauskienė:
- Žinoma, ūminę pneumoniją patvirtinti reikalingas rentgeno tyrimas. Nors preliminariai ją galima įtarti vien iš auskultacijos (plaučių pasiklausymo ausimi arba specialiu instrumentu – aut.past.). Na, ir žinoma, iš bendros vaiko būklės. Apie devyniasdešimt procentų ūminių pneumonijų dabar jau yra gydomos ambulatoriškai. Kitaip tariant, vaikai gydomi namuose. Kūdikiai ir vaikai, kurių pneumonijos eiga yra komplikuota, gydomi stacionare.
Gydymui skiriami antibiotikai. Jei pneumonija nekomplikuota, pakanka dešimties dienų kurso. Jei išryškėja kokių nors komplikacijos, šiuos vaistus prireikia vartoti dvi ar keturias savaites. Po to papildomai gali būti skiriamas reabilitacinis gydymas, pavyzdžiui, vibraciniai masažai. Vėmimas, tikėtina, pasireiškia dėl aukštos temperatūros. Paprastai sergant ūmine pneumonija sukyla aukšta temperatūra ir nuo to vaiką gali pykinti. Vėmimas nuo pačios pneumonijos – retas atvejis.