REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugumai suaugusiųjų seksas yra normali – sveika patirtis jų gyvenime. Seksas su partneriais ar su savimi, ar kaip dalis naujai užmezgamų santykių – visa tai suteikia tam tikro malonumo renkantis.

REKLAMA
REKLAMA

Asmenų, priklausomų nuo sekso, elgesys dažniausiai gali būti apibrėžiamas tokiais žodžiais kaip kompulsyvumas, instinktyvumas, ar paslaptingumas.

REKLAMAPriešingai nuo normalių santykių, turintys sekso priklausomybę užsiima juo stengdamiesi įveikti iškilusias problemas, nuobodulį ar nerimą bei kitus stiprius jausmus, tokius kaip jaustis svarbiam, norimam ar galingam.Priklausomybė išlieka priklausomybe nepriklausomai nuo objekto: nesvarbu ar tai psichiką veikiančios medžiagos (alkoholis, narkotikai), ar tam tikras elgesys (lošimas, persivalgymas ar seksas). Tą galima iliustruoti tam tikrais bruožais, kurie būdingi daugumai priklausomybių:

REKLAMA
REKLAMA

Pokyčiai smegenyse. Nesvarbu ar asmuo priklausomas nuo psichoaktyvių medžiagų, ar nuo tam tikro elgesio – stebimi identiški pokyčiai smegenyse.Priklausomi asmenys praranda savikontrolę ir gebėjimą pasakyti „ne“. Pavyzdžiui, „aš neketinu eiti į tą striptizo klubą“ arba „susitikti su šia prostitute“. Priklausomi asmenys praranda galimybę rinktis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPriklausomi asmenys dažniausiai slepia savo priklausomybę ir ją dangsto kitais savo poreikiais.

Priklausomiems asmenims būdinga tai, jog vaikystėje jais buvo mažiau rūpinamasi, taip pat neretai jie yra patyrę fizinių, psichologinių ar seksualinių traumų.Dažnai stebimos daugybinės priklausomybės. Tokiu atveju asmuo gali turėti kelias skirtingas priklausomybes, pavyzdžiui, priklausomybę nuo alkoholio ir nuo sekso.

REKLAMAPagrindiniai procesai reikalingi priklausomybių gydymui yra tokie patys: tai tam tikras psichoterapinis darbas (individualiai ar grupėse), priklausymas dvasinio tobulėjimo programai (pavyzdžiui, 12-kos žingsnių programa) bei socialinė reintegracija.

Priklausomybės ženklaiPriklausomybė nuo sekso galima indentifikuoti tiek iš priežasčių (kodėl asmuo siekia seksualinio akto), tiek ir iš pasekmių (atvejai, kai tai paveikia ne tik priklausomą asmenį, bet ir aplinkinius žmones, kurie rūpinasi priklausomybe sergančiu, arba dalyvavę sekso akte). Taigi, priklausomybę nuo sekso lengviausia identifikuoti pagal žemiau išvardintus požymius:

REKLAMAKontrolės praradimas. Priklausomų nuo sekso elgesys yra ne dėl tam tikrų įvaizdžių ar noro, tačiau todėl, kad jie kitaip negali – dažnai tai aiškinama instintyvumu ar impulsyvumu. Priklausomų žmonių elgesys gali būti įvairus: jie gali daug laiko praleisti internete žiūrėdami pornografiją, sėdėdami striptizo baruose ar važinėdami gatvėmis, kuriose pilna prostitučių. Šiuo atveju toks elgesys yra priklausomybės pasekmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPasekmės. Kai tam tikras elgesys veda prie neigiamų pasekmių, ir šio elgesio negalima išvengti pakartotinai. Tai liudija apie priklausomybę. Sveikas žmogus atsisakys elgesio, kuris yra žalingas jam pačiam ar aplinkiniams. Tuo tarpu priklausomas asmuo pasistengs surasti būdą, kad netinkamas elgesys neišlįstų į viešumą ir taip nepadarytų žalos, tačiau pačio elgesio atsisakyti neketins.

REKLAMAĮkyrumas. Daugelis priklausomų asmenų kai nedalyvauja jokiame sekso akte, užsiima jo planavimu. Tokie žmonės sako, kad tai nuolatos yra jų galvoje. Pastovus fantazavimas ir tam tikras pasitenkinimas galvojant apie seksą yra neurocheminių pokyčių pasekmė priklausomų asmenų smegenims.Svarbu teisingai skirti kas yra priklausomybė nuo sekso, o kas – ne. Priklausomybė nuo sekso – tai ne moralinis kodeksas, netinkamas elgesys ar kriminalinė veikla. Taip pat priklausomybė nuo sekso neturėtų būti siejama su kuo jūs turite intymių santykių ar kokio tipo šie santykiai. Čia svarbu tai: kaip žmogus stengiasi patenkinti savo seksualinį poreikį; ar meluojama sau bei kitiems apie veiksmus; tai kaip tai tampa gyvenimo paslaptimi ir tikslu.

REKLAMA

GydymasPriklausomybė nuo sekso dažniausiai pakeičia žmogų į tokį, kad šis tampa vienišas, socialiai atskirtas, neturintis jokių kitų tikslų, tik patenkinti savo priklausomybę. Tačiau pasitelkus psichikos sveikatos profesionalus, dirbančius priklausomybių srityje, galima šią problemą įveikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
rekomenduojame
  • Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų