• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvai, pastebėję, kad jų nekaltas angeliukas ima traukti iš jų rankinių smulkius pinigus, pradeda panikuoti. Kaip jis galėjo? Kur to išmoko? Ką daryti: prilupti, griežtai pasikalbėti ar kreiptis į psichologą?

REKLAMA
REKLAMA

„Mano“ ir „svetima“

Vos pasijutęs asmenybe mažas žmogutis jau suvokia, kad jis turi ir savo nuosavybę: lovytę, kėdutę, žaislų. Tačiau jis nežino, kur baigiasi jo valdos, ir lengvai savinasi bet kokius jį sudominusius daiktus. Pavyzdžiui iš žaidimų aikštelės pasiima pažaisti svetimą kastuvėlį ar mašinytę. Šis daiktas paprastai kainuoja pigiai, ir jo savininko tėvai stengiasi nekelti konflikto.

REKLAMA

Tačiau toks problemos sprendimo būdas yra netinkamas, nes skriaudėjas, įsiveržęs į svetimą erdvę, įsitikina, kad turi teisę valdyti svetimą daiktą, o nuskriaustasis mano, kad jeigu jo nuosavybė lengvai atiduodama kitam, tai jis taip pat gali paimti svetimą. Priverskite savo vaiką grąžinti tai, ką paėmė, ramiai paaiškinę, kad tai svetimas daiktas ir be leidimo jo imti negalima.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu negalima, bet labai norisi...

Nesitikėkite, kad supratęs, kur yra riba tarp savo ir svetimo, vaikas nepatikrins, ar tai iš tiesų veiksminga. Anksčiau svetimus daiktus jis imdavo atvirai, O dabar, žinodamas arba spėdamas, kad taip elgtis negalima jis stengsis tokį poelgį nuslėpti. Dažniausiai vaikai sako, kad rado žaislą arba jį jiems padovanojo. Jeigu jums kilo įtarimų, nepatingėkite išsiaiškinti. Jeigu vaikas tvirtina, kad rado žaislą, pasiūlykite pakabinti skelbimą, paklausinėti draugų, gal kas žino, kas jo šeimininkas? Jeigu mažylis tvirtina, kad žaislą jam padovanojo, pak!ausinėkite, kodėl taip įvyko, kas padovanojo, gal ir jis ką nors padovanojo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai vaikai gana greitai prisipažįsta, kad paėmė daiktą nepasiklausę. Jeigu vagystė akivaizdi, šis faktas neturi lengvai praslysti, nes kita vagystė bus atlikta žymiai meistriškiau. Reikėtų išsiaiškinti šios keblios padėties priežastis. Vaikas turi suvokti, kad vogtą daiktą būtina grąžinti ir atsiprašyti. Tačiau vaikui vienam tai padaryti sunku. Todėl nueikite kartu su juo ir jį palaikykite. Prisipažinimas - savaime sunki ir gėdinga bausmė.

REKLAMA

Piniginių švarintojai

Didžiausią šoką tėvai patiria tuomet, kai pastebi, jog iš namų po truputį ima dingti pinigai bei brangūs daiktai ir, kad jų paimti negalėjo niekas, išskyrus vaiką. Žinoma, pinigų vagystė - daug rimtesnis įvykis, nei parsineštas iš kiemo žaislas. Tačiau ir šiuo atveju, prieš imdami laidyti žaibus, išsiaiškinkite, kokie motyvai paskatino vaiką šitaip elgtis. Dėl finansinių sunkumų vaikas ryžtasi vogti labai retai. Tad kokios gi-gali būti priežastys?

REKLAMA

Kompanijos siela

Nedrąsūs, savimi nepasitikintys vaikai stengiasi įgyti draugų palankumą, pirkdami jiems ledų arba žaislų. Pinigai šiems "projektams" imami iš tėvų piniginės. Paprastai taip elgiasi 6-10 metų vaikai, kurie dar nesuvokia tikrosios pinigų vertės.

Ką daryti? Pasiūlykite pasikviesti draugų į namus ir surengti jiems vaišes. Paaiškinkite, kokią pinigų sumą galite tam išleisti ir ką už šiuos pinigus galima nupirkti. Tačiau būtinai išmokykite vaiką įgyti bendraamžių palankumą kitokiais būdais. Pasistenkite išsiaiškinti, kas jam trukdo normaliai bendrauti: nepasitikėjimas savimi, nerangumas, nemokėjimas pritapti kolektyve.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būti kaip visi

Smulkių vagysčių priežastimi dažnai tampa vaiko noras elgtis kaip dauguma bendraamžių: pirkti traškučius ir kramtomąją gumą, , kultinius" žaislus. Tėvai tokiems dalykams duoti kišenpinigių atsisako manydami kad jie geriau žino, ko reikia jų vaikui. "Kam reikalingi tie kvaili robotai ir šokoladiniai kiaušiniai? Šviežios sultys naudingiau nei kokakola, o protą lavinantys žaidimai geriau nei kompiuterinės lenktynės." Thčiau tariamos blogybės nepalyginti geriau nei psichologinė trauma dėl nuolatinio pavydo ir savęs nuvertinimo. lai galiausiai ir paskatina vaiką vogti.

REKLAMA

Ką daryti? Aptarkite su vaiku, kiek kišenpinigių jam reikia, ar jo poreikiai atitinka jūsų galimybes ir raskite kompromisą. Dažniausiai su sąžiningai gautais pinigais vaikai elgiasi atsakingiau, išleidžia juos labiau apgalvodami, stengiasi sutaupyti didesniam pirkiniui.

REKLAMA

„Romantikai“

Pasitaiko, kad vyresni vaikai vagia, nes trokšta nuotykių. Paaugliai, nežinodami, kur išlieti savo energiją, sugalvoja pavojingų avantiūrų, kuriomis nori įrodyti sau ir draugams kokie jie drąsūs, vikrūs, gudrūs. Tačiau tai, kas prasidėjo kaimynės serbentų ragavimu, gali baigtis policijos komisariate, kur jūsų atžalai bus pateikti rimti kaltinimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? Verta sunerimti, jeigu pas vaiką staiga atsirado įspūdinga pinigų suma ar daiktų, neatitinkančių jo finansinių galimybių. Paprastai paaugliai tvirtina, kad uždarbiauja po pamokų. Jeigu tai tiesa, paprašykite, kad papasakotų smulkiau, koks darbo pobūdis, supažindintų su darbdaviu. Bet kokiu atveju jūs privalote vagiliavimui užkirsti kelią anksčiau nei jūsų vaikas paklius į policijos akiratį.

REKLAMA

Pagalbos šauksmas

Jeigu vaikas vagia reguliariai ir demonstratyviai, tai gali reikšti, kad jį ištiko didžiulė psichologinė krizė, į kurią jis iš visų jėgų bando atkreipti jūsų dėmesį. Taip atsitinka, kai vaikas jaučiasi vienišas, niekam nereikalingas abejoja dėl tėvų meilės. Pavyzdžiui, gimus kūdikiui, po tėvų skyrybų arba tėvams sukūrus naujas šeimas. Vaikams iš pasiturinčių šeimų, kur tėvai visą laiką skiria pinigams uždirbti, kyla noras keršyti. Jeigu tėčiui ir mamai pinigai yra didžiausia vertybė, vadinasi, šią brangenybę iš jų reikia atimti. Tokiais atvejais vaikai gali ne tik vogti, bet ir gadinti pinigus.

REKLAMA

Ką daryti? Nuolat bardami vaiką, tėvai tik įrodo, kad jo pasirinkta strategija yra teisinga. Vienintelis problemos sprendimo būdas - keisti santykius su vaiku, daugiau laiko praleisti kartu dovanoti vaikui daugiau šilumos ir pasitikėti juo.

NEPAGAUTAS - NE VAGIS

• Niekuomet nekaltinkite vaiko dėl vagystės, kol jo nepagavote su įkalčiais, net jeigu visi faktai yra prieš jį..

REKLAMA
REKLAMA

• Jokiu būdu nevadinkite vaiko vagimi, sukčiumi, banditu. Girdėdamas tokius apibūdinimus jis nepasikeis, o atvirkščiai, bus būtent toks, kokiu jį vadinate. Pasmerkite ne vaiką, o jo poelgį.

• Niekuomet nelyginkite vaiko su kitais šeimos nariais sakydami: „Mūsų šeimoje niekas ir niekada nepaėmė nieko svetimo." Taip kalbėdami jūs jo tarsi išsižadate. Vaikas manys, kad toks jis jums daugiau nereikalingas.

• Nepalikite vaiko vieno su jo problema. Dalinkitės atsakomybe ir ieškokite išeities kartu.

www.viskasmoterims.com

Tapk „Balsas.lt/S“ Facebook gerbėju jau DABAR ir kiekvieną savaitę laimėk madingus ir kokybiškus akinius nuo saulės!

Akinius Tau dovanos internetinė akinių nuo saulės parduotuvė stilingiakinai.lt!

Konkursas vyksta visą balandžio mėnesį! Paskubėk! Noriu tapti gerbėju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų