Praeitoje dalyje apžvelgėme manipuliatorius, kurie žaidimus žaidžia pasyviai, neakivaizdžiai, t.y. daug niurna, dūsauja ar pan. Jie nemoka tiesiai prašyti ko nori.
Antrąją dalį skaitykite čia.
Šioje dalyje aprašysime dar devynis šios manipuliatorių grupės (vienos pavojingiausių) bruožus ir pateiksime atsakymus kaip elgtis su kiekvienu iš jų.
Devyndarbiai
Tai malonūs žmonės, kurie, prašomi ką nors padaryti, nemoka atsisakyti. Tačiau dažnai jiems pritrūksta laiko atlikti tai, ką pažadėjo. Jie mėgsta darną, nepakenčia ginčų, tad sutinka padaryti, ko yra prašomi.
Vengia priešpriešų nenorėdami kitų užgauti. Per daug prisižada ar pasako padarysią tai, ko visai nenori daryti. Nepajėgdami susidoroti su apsiimtais darbais, vilkina tuos darbus, sprendimus ir laužo savo pažadus. Jie kitus užgauna nenoromis, bet dažnai pridaro sunkumų tiems, kurie pasikliauja jų pažadais.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Išgaukite žodį, kad padarys, ką pažadėjo.
- Jei reikia, jūs spręskite.
- Jeigu jie jums įsipareigoja, paaiškinkite, kad jais kliaujatės.
Išpuikėliai
Jie turi būti dėmesio centre. Šito pasiekia išpūsdami svarbą to, ką jie daro, kur buvo ir ką pažįsta. Pabrėžia savo svarbą, kad pelnytų susižavėjimą ir dėmesį. Pratę žeminti tuos, kuriuos laiko nesvarbiais. Jie pasipūtę ir į kitus snobiškai žiūri iš aukšto. Nemažai pasiekę gyvenime, save labai aukština.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Žiūrėkite, kad jie neprisiskirtų nepelnytų nuopelnų už darbus, padarytus drauge su kitais.
- Pagirkite, kai to verti, ir peikite, kai stengiasi perdėti savo nuopelnus.
- Paaiškinkite, kaip jų elgesys veikia kitus.
Viską perdedantieji
Šie žmonės iš degtuko priskaldo vežimą, jiems viskas − katastrofa. Menkiausias užduotis jie be galo išpučia, kad patys atrodytų svarbesni. Kartais ima verkšlenti ir, į viską niūriai žvelgdami, stengiasi kitus atšaldyti nuo kiekvieno naujo sumanymo.
Jų noras padaryti įspūdį nereikšmingais darbais tiesiog vaikiškas. Jie dažnai skundžiasi nespėją nuveikti didžiųjų savo darbų. Norėdami atkreipti kitų dėmesį, kiekvienam darbeliui atiduoda daug jėgų, nesvarbu, vertas to ar ne. Daugelis jų yra pedantai.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Padėkite jiems pasirinkti prioritetus ir apgalvoti, kiek laiko reikia užduotims atlikti.
- Užduočių atlikimo terminams sudarykite spalvų lentelę (raudona − neatidėliotinas darbas; oranžinė - šiandienos darbas; žalia - tie, kuriems reikia nustatyti atlikimo datą).
Išsisukinėtojai
Šie žmonės nepakenčia nesutarimų, prieštarų, ginčų, todėl daugiausia tyli. Mėgstami kitų, tačiau savo nuomonės nesako bijodami, kad kiti jos nesuniekintų. Net susierzinę ar supykę nieko nekritikuoja. Mano nesugebą valdyti prieštaringų situacijų, todėl nesako, ką mano.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Paprašykite juos savo nuomonę kokiu nors klausimu užrašyti, paskui paskirkite laiką, kada ginčytiną klausimą aptarsite. Pasakykite, jog tikite juos būsiant nuoširdžius, ir pažadėkite jų nuomonę išklausyti.
- Pokalbio metu iškart eikite prie esmės − paprašykite jų parodyti, ką surašė. Neišsiskirkite su jais, kol jie išsakys savo nuomonę bent keliais aptariamais klausimais.
Išsišiepėliai
Jie veikiau nutyli, nei išsako nepritarimą. Suerzinti to neparodo, o atsako šypsena, panašia į vypsnį. Supykę ar įskaudinti išsiduoda nervingais judesiais. Tikruosius jausmus paprastai nuslepia. Kad ir kas atsitiktų jie išsišiepę. Toks dviprasmiškas elgesys klaidina kitus, jaučiančius, kad išsišiepėliai nėra tokie, kokiais dedasi.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Paaiškinkite, kad jų nepasitenkinimas akivaizdus.
- Užduokite tiesius klausimus. „Matau, kad nesutinki, ir norėčiau išgirsti tavo pasiūlymus. Kaip, tavo nuomone, reikėtų spręsti šią problemą?“
- Laukite atsakymo. Neleiskite nuo jo išsisukti.
Nerimautojai
Šie savo neigiamas emocijas užgniaužia ir visur mato tik juodąsias puses. Užuot išsiaiškinę tikrąją padėtį, daro skubotas išvadas ir remiasi klaidingomis prielaidomis. Kankinami nerimo šie žmonės tiek visko prisigalvoja, kad įtikina save, jog niekas nepavyks. Kai kurie jų taip nerimauja, kad nebepakelia įtampos.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Žinokite, kad jie palaikys netiesioginiu įžeidimu, jeigu jų šalinsitės.
- Nuolat išsakykite nuomonę apie jų darbą. Jie turi tiksliai žinoti, ko iš jų norite.
- Šiems žmonėms reikia labai smulkiai išaiškinti jų darbą ir nurodyti, kokios jis turi būti kokybės, kokios apimties ir per kiek laiko padarytas.
Kankiniai
Jie skundžiasi, kaip jums aukojasi, ir smulkiai nupasakoja, ką dėl jūsų yra padarę. Už savo darbą jie trokšta nuolatinių pagyrų. Daugelis jų yra darboholikai, kurie skundžiasi, kiek daug jiems reikia padaryti, tačiau pagalbos iš nieko neprašo.
Šitaip viliasi, kad kiti jiems paklus ir įvertins jų pastangas. Darbogolizmu kartais dangsto asmenines ar socialines savo problemas. Jei kas nors nepavyksta, jie niekad neprisiima kaltės − ją primeta kitiems. Skundžiasi turį daug darbo, bet kitiems beveik neįmanu spėti pagal beprotišką jų tempą.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Išmokite pasakyti „ne“, kai jie pasišauna kalnus nuversti.
- Pasiūlykite jiems darytis darbų sąrašus.
- Pasirūpinkite, kad jie turėtų išsamius pareigybių apraašymus ir dirbtų tik savo darbą.
Tariami ligoniai
Šie žmonės savo ligomis (tariamomis ar tikromis) stengiasi atkreipti kitų dėmesį. Daugelis tokios taktikos išmoko dar vaikystėje, kai mama parodydavo kur kas daugiau dėmesio jiems sergantiems.
Jie trokšta dėmesio, bet kažkodėl nesulaukia tiek, kiek jiems reikia. Kai kurie net tampa hipochrondrikais ir mano, jog kiekvienas negalavimas gali būti mirtinas.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Rodykite jiems taip trokštamą dėmesį.
- Užimkite darbais, kuriuos jie mėgsta ir kuriuos gerai atlieka.
Nesubrendėliai
Jie kitiems krečia pokštus, trukdo vaikišku kvailiojimu. Galbūt jų mąstysena kaip „klasės juokdario“ ir kvailiodami jie stengiasi patraukti kitų dėmesį. Priversti juos atlikti kokias nors užduotis gali būti nelengva.
Su tokiais žmonėmis elkitės taip:
- Susitikite ir išsakykite savo nepasitenkinimą.
- Skatinkite, jeigu jie taisosi.
- Jeigu išsidarinėja per susirinkimus, nusiveskite į šalį.
- Jeigu ir toliau taip elgiasi, imkitės drausminių priemonių su rašytiniais įspėjimais.
Žilvinas Jogėla