Šių metų pradžioje Lietuva įgyvendino Europos Tarybos (ET) spendimus dėl apsikeitimo techniniais transporto priemonių ir su transporto priemonėmis susijusių asmenų (savininkų, valdytojų) duomenimis per informacinę sistemą EUCARIS. Tokia informacija padeda skirtingų šalių teisėsaugos institucijoms greičiau surinkti duomenis tiriant nusikaltimus, susijusius su automobiliais.

Pasak valstybės įmonės „Regitra“ informacinių sistemų eksperto Kęstučio Petkevičiaus, svarbiausios yra dvi iš daugelio EUCARIS (iš angl. EUropean CAR and driving licence Information System) teikiamų galimybių. Pirmoji – tai apsikeitimas techniniais transporto priemonių duomenimis (įskaitant ir signalus apie vagystės faktą, įkeitimus, areštus, prarastus dokumentus ir numerio ženklus). Šis apsikeitimas paprastai vyksta tarp registravimo įstaigų, savanoriško susitarimo pagrindu. Lietuva jau 10 metų keičiasi šiais duomenimis. Antroji galimybė – apsikeitimas su transporto priemonėmis susijusių asmenų (savininkų ir valdytojų) duomenimis pagal Europos Tarybos (ET) sprendimus, tiriant nusikaltimus, vykdant jų prevenciją ir pan. ET sprendimų įgyvendinimas yra privalomas visoms ES valstybėms, bet šiuo metu duomenimis keičiasi tik 13 valstybių. Lietuva teisę keistis tokiais duomenimis gavo pernai, kai ET ekspertai įvertino, jog duomenys keistis atitinka keliamus teisinius ir techninius reikalavimus.

REKLAMA

Per EUCARIS sistemą palaikomas apsikeitimas ir kitais duomenimis – dėl vairuotojų pažymėjimų, tachografų informacijos (Lietuva pasirinko kitą sistemą), KET pažeidimų (šiuo metu – tik remiantis dvišalėmis sutartimis) ir t.t. Apsikeitimas KET pažeidėjų duomenimis, remiantis EP direktyva 2011/82/ES, prasidės šių metų pabaigoje, jais keistis privalės visos ES valstybės. Beje, tam tikromis duomenų grupėmis per EUCARIS keičiasi (ar keisis) ir ne ES valstybės – Šveicarija, Norvegija, Islandija. Planuojama ir toliau plėsti EUCARIS apsikeitimo duomenų sritis, pavyzdžiui, keistis techninių apžiūrų duomenimis.

Keitimasis informacija nenutrūksta 24 valandas

Dvi valstybės įmonės – „Regitra“ ir „Infostruktūra“ – yra atsakingos už saugų ir stabilų apsikeitimo transporto priemonių valdytojų ir savininkų duomenimis procesą, kuris trunka 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. „Regitra“ šiame procese atlieka dvi funkcijas: ji yra atsakinga už EUCARIS nacionalinės dalies tarnybinių stočių priežiūrą ir yra nacionalinis kontaktinis centras gaunamoms užklausoms, atitinkamai Lietuvos policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos – nacionalinis kontaktinis centras siunčiamoms užklausoms.

Per EUCARIS sistemą informacija apie transporto priemones pasiekiama atsakingoms įvairių šalių institucijoms nusikalstamų veikų prevencijos ir tyrimo tikslais, taip pat siekiant palaikyti viešąjį saugumą. Lietuvoje informaciją apie transporto priemones ar vairuotojus per šią duomenų bazę gali gauti Lietuvos policija, Generalinė prokuratūra, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir kitos nacionalinio saugumo įstaigos.

EUCARIS naudingas ir šalių narių gyventojams, perkantiems iš užsienio įvežtus automobilius, nes galima patikrinti, ar į šalį įvežta transporto priemonė nėra ieškoma.

Transporto priemonės ir nusikaltimai

Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis, transporto priemonių vagystės sudaro 4 proc. visų nusikaltimų (iš jų 2 proc. – automobiliai ir 2 proc. – kitos transporto priemonės). Per pastarąjį dešimtmetį šių nusikaltimų skaičius per metus sumažėjo nuo daugiau kaip 6 tūkst. iki mažiau nei 2 tūkst.

REKLAMA

Dažniausiai grobiami mažos vertės automobiliai, jų identifikaciniai numeriai nėra keičiami. Automobiliais asmenys naudojasi trumpalaikiams pasivažinėjimams arba kitiems nusikaltimams daryti. Pasinaudoję automobiliu, nusikaltėliai dažniausiai jį numeta arba sunaikina.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų