Šiemet susidūrimų kelyje su laukiniais gyvūnais buvo kaip nė vienais metais daug. Gyvūnai užklysdavo net į miestus. Tačiau dažniau per susidūrimus žūdavo briedžiai, šernai, stirnos ar kiškiai, o vairuotojai atsipirkdavo mėlynėmis ir sulamdytomis, dažnai – nepataisomai, transporto priemonėmis.
Tačiau avarija vykusi Kėdainių rajone, greitkelyje Kaunas–Klaipėda, buvo itin tragiška. Per susidūrimą automobilio vairuotojas žuvo.
Eismo nelaimė įvyko birželio 28 dieną, apie 0 val. 15 min., kai Kėdainių rajono Pernaravos seniūnijoje, kelio Vilnius-Kaunas-Klaipėda 132 kilometre, automobilis „Audi A6“, vairuojamas Šiaulių gyventojo V.D. (gim. 1979 m.), susidūrė su į kelio važiuojamąją dalį išbėgusiu briedžiu. Pasak liudininkų, užkritęs gyvūnas visiškai suplojo viršutinę „Audi“ dalį - mašina tapo panaši į kabrioletą. Briedis taip pat užmuštas įvykio vietoje. Tyrėjai tvirtino nežinantys, kokiu greičiu galėjo važiuoti „Audi A6“.
Kalti vairuotojai?
Šiuo metu Lietuvos automobilių kelių direkcijos žinioje yra 21,3 tūkst. km valstybinių kelių. 14,6 tūkst. kilometrų iš jų sudaro rajoniniai, 49,4 tūkst. - krašto keliai. Likę 1 744,934 kilometrai kelių vadinami magistraliniais. Visi jie aptverti tinklo tvora, specialiai tverta tam, kad didžiuliais greičiais automagistralėmis skriejančios transporto priemonės būtų atskirtos nuo laukinių gyvūnų. Tačiau periodiškai, kaip rodo ir tragiškas birželio 29-osios įvykis, vis tiek su jais susiduriama. Dažnai tokie susidūrimai baigiasi tragedijomis. Kaip gyvūnai patenka per tvoras į važiuojamąją dalį? Ar čia nėra kelininkų kaltės?
Svarbiausias šalies transporto arterijas prižiūrinčios valstybinės įmonės „Automagistralė“ direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rinkevičius žiniasklaidai yra sakęs, kad tvora aptvertuose automagistralių ruožuose automobilių susidūrimų su gyvūnais ženkliai sumažėjo. Tačiau visiškai, kaip buvo tikėtasi, neišnyko. „Čia vėlgi dažnai kaltas žmonių, ypač – tų, kurie gyvena šalia automagistralių, neatsakingumas. Gyvūnai į automagistrales lyg į kokį tvoromis aptvertą tunelį dažniausiai patenka per atvirus vartus. Pastarieji įrengti tinklo tvorose ten, kur yra išvažiavimai iš automagistralių į šalutinius kelius ar gyvenamas sodybas. Ir nors ant vartų įrengti raudonos spalvos ženklai su prašymu juos uždaryti, pavyzdingai elgiasi tiktai retas vairuotojas ar vietos gyventojas. Pasiteisinimas jų toks: esą jei prieš mane pravažiavęs kaimynas vartų neuždarė, tai kodėl aš turiu lipti iš mašinos ir juos uždarinėti? Tuo tarpu per juos į važiuojamąją kelio dalį patekę gyvūnai blaškosi negalėdami ištrūkti iš tvoromis aptverto „tunelio“, kol galiausiai patenka transporto priemonės ratais“, - dalijosi patirtimi pašnekovas.
Pikas – per migraciją
Anot M.Rinkevičiaus, daugiausia susidūrimų su gyvūnais įvyksta jų migracijos metu – vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį. „Tai yra metų laikai, kada dienos vis dar trumpos, o naktys – ilgos. Stojus tamsai laiku pastebėti po šalikelę ar tiesiog po kelią lakstantį žvėrį ir išvengti avarijos yra labai sunku, o kartais – tiesiog ir neįmanoma“, - teigė vienas „Automagistralės“ vadovų.
Pašnekovo teigimu, norint išvengti fatališkų padarinių, vairuotojams telieka pasirinkti saugų greitį. „Automagistralėse leidžiamas didžiausias greitis nuo lapkričio iki balandžio 1 d. yra 110 km/h, greitkeliuose – 100 km/h. Tačiau tai, kas leidžiama, nėra privalu. Galbūt sutemus geriau važiuoti, perpus mažesniu greičiu nei leistinas. Gal kelionės tikslą pasiekti vėliau, bet sveikam ir gyvam“, - sakė M.Rinkevičius.
Savo patarimus, kaip išvengti susidūrimų su laukiniais gyvūnais, viename portale išdėstė ir Vilniaus medžiotojai. Jie rekomenduoja būti ypač atidiems, jei į kelią iššoka šernas arba stirna, nes dažniausiai jiems iš paskos gali išbėgti dar keletas. Dar keli patarimai: pamačius gyvūną nenaudoti automobilių garsinių signalų, nes išgąsdinto gyvūno elgesys tampa nenuspėjamas. Taip pat pamačius kelyje gyvūną rekomenduojama tuojau pristabdyti transporto priemonę ar kuriam laikui sustoti – net jei gyvūnas jau praėjo - ypač taip elgtis kelyje patariama naktį, kai šalikelėje pamatomos nuo automobilio šviesų žibančios gyvūno akys.