Albertas ONIŪNAS
Prieš porą metų buvo kilęs didelis skandalas, kai paaiškėjo, kad klaipėdiečiai Linas Saukaitis ir Nerijus Ramanauskas, Pravieniškių kolonijoje kalėję už taksisto Petrovo apiplėšimą, šio nusikaltimo nepadarė. Vyrukai buvo paleisti ir net pats Klaipėdos meras jiems pareiškė užuojautą dėl neteisėto įkalinimo. Taksistą užpuolę prisipažino uostamiesčio "Sono" gaujos nariai Stanislavas Nikiporovičius ir Denisas Kuzminas. Jie papasakojo ne tik tą vienintelį epizodą, bet atskleidė ir daugiau gaujos įvykdytų nusikaltimų. Grupuotės lyderiu laikomas Aleksandras Sonas, virš kurio galvos pakibo teisiamųjų suolo grėsmė, tąsyk "Akistatai" pareiškė, kad tiedu "tvariai" (galvoje turėjo S. Nikiporovičių ir D. Kuzminą) savo mirtimi nemirs. Kurį laiką abu vyrukus nuo grupuotės lyderio keršto saugojo policija. Vėliau apsauga buvo panaikinta. Rezultatas - D. Kuzminas nužudytas, S. Nikiporovičius dingęs be žinios, o Aleksandro Sono byla iki šiol teismo nepasiekusi. Kol kas lyderis teisiamas tik už teismo skirtų apribojimų pažeidimą.
Įsipainiojo į nužudymą
Pradedant nagrinėti, kuo baigėsi minėta istorija, derėtų paminėti garsiuosius "nekaltuosius" - Liną Saukaitį ir Nerijų Ramanauską. Kai Aukščiausiasis teismas panaikino savo paties nuosprendį ir vyrukai buvo paleisti iš Pravieniškių kolonijos, užvirė košė. Buvo bandoma aiškintis, kas gi juos pasodino, ar policijos ir prokuratūros pareigūnai specialiai nesufabrikavo bylos. Be abejo, tokių įrodymų nebuvo rasta, nors L. Saukaitis su N. Ramanausku, dalindami interviu žurnalistams, kaip tik apie tai ir kalbėjo. Buvo pagrindo abejoti vaikinų nekaltumu, nes apie juos kriminalinė policija turėjo surinkusi storą operatyvinę bylą, abiem po dukart anksčiau buvo taikytas prevencinis sulaikymas. Ir pats nukentėjusysis, taksistas Petrovas, atpažino L. Saukaitį ir N. Ramanauską kaip savo skriaudėjus. Tuo tarpu iš kur atsirado ir dėl ko suskato prisipažinti S. Nikiporovičius su D. Kuzminu, buvo visiškai neaišku. Kai triukšmas dėl vargšų "nekaltųjų" nurimo, jais daugiau niekas nesidomėjo ir vyrukai, matyt, grįžo prie įprasto gyvenimo ritmo. 1999 metais L. Saukaitis Klaipėdoje buvo sulaikytas, kai savo automobiliu lydėjo vogtą automobilį. Tais pačiais metais įkliuvo ir N. Ramanauskas, tik ne uostamiestyje, o Vilniuje. Pastebėtas prie vogto automobilio vairo, jis spruko nuo policijos, taranavo pareigūnų automobilį, galop bėgo pėsčias ir buvo sulaikytas.
Tačiau fortūna ir toliau šypsojosi tiems vaikinams. Bylos dėl automobilių vagysčių ir vienam, ir kitam buvo nutrauktos trūkstant įrodymų. Praėjusių metų pabaigoje, naktį iš gruodžio 2-osios į 3-iąją, prie vieno Kanto gatvės namo tarp grupės jaunuolių įvyko konfliktas. Peiliu buvo sunkiai sužalotas ir rytą ligoninėje mirė toks Darius Lučinskas. Šiuo nužudymu įtariamas Linas Būta. Jam paskirtas suėmimas ir paskelbta paieška. Šioje byloje ieškomas ir L. Saukaitis. Ieškomas kaip liudytojas, tačiau tik apklausus bus nustatytas jo vaidmuo nužudymo byloje. Manoma, kad būtent L. Saukaitis sužeistąjį atvežė į ligoninę.
Iš baimės atsisakė akistatų
Aleksandrui Sonui - 37 metai. Jis korėjietis, gimęs Kazachstane. Buvęs jūreivis greičiausiai vertėsi kontrabanda ir iš tų pinigų Klaipėdoje buvo atidaręs lombardą. Manoma, kad "Sono" gauja buvo įkurta 1991 metais. Pagrindinė jos veiklos sritis buvo automobilių pirkti į Klaipėdą atvažiavusių rusų reketas. Šioje srityje miestą dalijosi A. Sono ir Petro Kondroto-Fantomo gaujos. 1996 metais uostamiestyje įsitvirtino brolių Žukauskų gauja, turėjusi gerą "stogą" miesto policijoje. A. Sonui atėjo sunkūs laikai. Tačiau reali grėsmė gaujai ir jos narių laisvei iškilo 1998 metais, kai S. Nikiporovičius ir D. Kuzminas atliko išpažintį prokuratūroje. Beje, pastarasis pasakojo, kad gaujos lyderis A. Sonas buvo liepęs jam nužudyti vieną žmogų. Kai to nepadarė, už įsakymo nevykdymą nuošalioje vietoje jam nukirto mažąjį rankos pirštą. Po prisipažinimų policija sulaikė Aleksandrą Soną, Aleksejų Turbanovą, Antaną Jušką, Andrejų Gavrilenką, Olegą Satkiną. Tačiau suimtas buvo tik A. Juška, kitiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės. Bylą tyrė Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, vadovaujami E. Staponkaus. S. Nikiporovičiaus ir D. Kuzmino parodymai buvo tinkamai užfiksuoti, nebuvo tik vyrukų akistatų su A. Sonu, nes jie paniškai bijojo savo buvusio šefo. Byloje buvo keli nusikalstamos veiklos epizodai, tačiau prokurorai nei tada, nei dabar nedetalizuoja, kokie. Žinoma tik tiek, kad A. Sono gaujos nariams inkriminuojamas taksisto Petrovo užpuolimas bei juvelyrinės parduotuvės apiplėšimas, per kurį buvo pagrobta vertybių už 160 000 litų.
Mafijos ranka pasiekė ir Ispanijoje
Vieną gražią dieną S. Nikiporovičius ir D. Kuzminas iš Klaipėdos dingo. Kaip paaiškėjo vėliau, vyrukai išvažiavo nuotykių ieškoti į Švediją. Ir rado - už įsibrovimą į butą abu keliems mėnesiams pakliuvo į kalėjimą, o vėliau buvo iškilmingai deportuoti Lietuvon. Čia jiems buvo paskirtas namų areštas ir policijos apsauga - baimintasi A. Sono keršto už duotus parodymus. Teismas atleido S. Nikiporovičių ir D. Kuzminą nuo baudžiamosios atsakomybės A. Sono byloje, nes pagal jų parodymus buvo likviduota organizuota nusikalstama gauja. Panaikintas ir namų areštas. Policijos apsaugos vyrukai atsisakė patys - nusibodo į pakaušį kvėpuojantys "angelai sargai". 1999 metais S. Nikiporovičius ir D. Kuzminas vėl dingo iš teisėsaugininkų akiračio - iškeliavo į Ispaniją. Čia tais pačiais metais D. Kuzminas buvo nužudytas 17 peilio dūrių į įvairias kūno vietas. Žudikas nebuvo sulaikytas, žinoma tik tiek, kad tai rusas, vardu Vitalikas. Numanomas motyvas - finansiniai dalykai. Ispanų policija apie šį nužudymą nesuteikė beveik jokios informacijos, matyt, ne ką ir žino. D. Kuzmino sesuo buvo nuvykusi į Ispaniją, atpažino brolio kūną. Ten D. Kuzmino palaikai buvo kremuoti, nes gabenti kūną į Lietuvą pernelyg brangiai kainuoja. Kažkur Ispanijoje pradingsta ir S. Nikiporovičiaus pėdsakai - uostamiesčio teisėsaugininkai šiandien nežino, kur jis yra ir ar iš viso yra gyvas.
Nelengva pasodinti A. Soną
Svarstant, kas ir kodėl galėjo nužudyti D. Kuzminą, o galbūt ir S. Nikiporovičių, pirmiausia iškyla Aleksandro Sono pavardė. Prieš porą metų A. Sonas "Akistatai" labai nedviprasmiškai užsiminė, kad tie "tvariai" patys padvės arba atsiras, kas padės juos "į vietą". Ką gi, kaltinimai A. Sonui pagrįsti beveik vien tik D. Kuzmino ir S. Nikiporovičiaus parodymais. Jokių daiktinių įrodymų, o ir su liudytojais striuka. Prokurorai jau treti metai nesugeba atiduoti A. Sono bylos teisman, žada, kad tai įvyks šiais metais, kai tik bus gauti reikalingi popieriai iš Ispanijos. Belieka tik spėlioti, ar, nesant pagrindinių liudytojų, pavyks jį nuteisti. Ne prošal prisiminti, kad prieš kelerius metus A. Sonas už kovinio ginklo su šoviniais laikymą savo bute sugebėjo gauti... dvejus metus pataisos darbų.
Šiuo metu Palangos apylinkės teisme nagrinėjama byla, kurioje Aleksandras Sonas yra teisiamas už Užkardymo įstatyme numatytų apribojimų pažeidimą. Be kita ko, jam buvo draudžiama vairuoti automobilį, tačiau vieną dieną jis buvo sulaikytas prie vairo. Tačiau ir šioje palyginti menkoje byloje A. Soną ne taip jau lengva nuteisti. Teisme jis aiškino, kad tuo metu jo vaikas buvo ligoninėje, Reanimacijos skyriuje, o žmonai užėjo radikulito priepuolis, todėl neliko nieko kita, kaip tik pačiam sėstis prie automobilio vairo. Teismo posėdis atidėtas, A. Sonas įpareigotas pristatyti jo teiginius patvirtinančius dokumentus. Galima neabejoti - pristatys...