Vilniuje vėl konferencija dėl sovietinio politinio paveldo. Galėtų būti svarstoma įsismaginanti Lietuvos rekagėbizacija, bet kažin ar bus.
Tačiau Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toks copyright) internete užvakar išplatino išverstą dviejų metų senumo straipsnį apie Molotovo-Ribbentropo pakto (MRP) padarinius Lietuvai, kurie neva tebėra keliantys teisinių interpretacinių problemų.
MRP oficialiai pripažintas ne tik nusikalstamu, bet ir negaliojančiu nuo pasirašymo momento. Tad jeigu negalioja agresorių tarpusavio sutartis, kaip gali kiek nors teisiškai galioti („ne visiškai panaikintos“!) to sandėrio pasekmės?
Žinoma, dar nepanaikintos tokios pasekmės kaip moralinė ir materialinė žala bei panašūs dalykai. Tačiau mėginama sukelti abejonių dėl pagrindinio valstybės atkūrimo principo – jos tęstinumo. Tai senas rusiškos politikos tikslas: neva esame trys naujos valstybės, ir santykiai su Rusija neturi praeities. (Lietuvos - Rusijos tarpvalstybinių santykių pagrindų sutartis, pasirašyta su B.Jelcinu, teigia priešingai, sąžiningai, todėl ją stengiamasi ignoruoti). O rusišką naująją putininę politiką gali daryti ir vokiečiai, ir lietuviai. Šiuo atveju autorius – Dietrich A.Loeber, Rygoje gimęs vokietis, Vakaruose užaugęs mokslininkas, studijavęs ir dirbęs taip pat Rusijoje, ilgai tyrinėjęs iš Latvijos ir Estijos 1939-1941 m. išvykusiųjų vokiečių problemas, o ypač – net 23 metus - "socialistinių" valstybių teisę, politiką ir visuomenės dalykus.
Jo tekste apie MRP „teisinius padarinius“ nepriklausomybę atkūrusiai Lietuvai netgi dėstoma, kad SSRS „1990 m. ultimatumas ir armijos pasiuntimas į Lietuvą prieštaravo tarptautinei teisei“, tačiau „aneksija buvo teisėta“! Čia komentarų nė nereikia. Kas ten pasakė senų senovėje, ir dar lotyniškai, kad iš neteisėtumo teisėtumas neatsiranda? Pamirškite, dabar postmodernizmas, tad ir teisinius valstybių pagrindus leistina plauti bet kuo. Kodėl išskirta Lietuva? - todėl, kad Latvijos pozicija nenuosekli ir silpnesnė. Reikia silpninti ir Lietuvą.
Dar pažymėtinas nekompetentingas išvedžiojimas, kad 1995 m. Lietuvoje tebebuvo Rusijos armija (?), todėl pasirašydama tais metais Europos stabilumo paktą Lietuva neva „atsisakė savo teisių“ dėl MRP padarinių panaikinimo. Pavėlavusi dovanėlė S.Jastržembskiui.
Klausimas tik toks: kas ir kodėl nutarė šiandien platinti tą dviprasmį tekstą? Kažkaip susišaukia su Č.Laurinavičiaus arba per jį pradėta politinio istorijos perrašymo akcija.
Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento narys
„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.